X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 14:45
W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. Jutro leci tam polska delegacja, a dziś w Roeselare była Beata Płomecka.
Odprawa przed ćwiczeniami. Od lewej: płk. dypl. Kazimierz Dworak, gen. Stanisław Maczek, rtm. T. Wysocki, Lipiec 1944 roku, Scarborough
Odprawa przed ćwiczeniami. Od lewej: płk. dypl. Kazimierz Dworak, gen. Stanisław Maczek, rtm. T. Wysocki, Lipiec 1944 roku, ScarboroughFoto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej. Decyzja zapadła jesienią ubiegłego roku, o czym mówił brukselskiej korespondentce Polskiego Radia ówczesny ambasador w Belgii Artur Orzechowski.

Posłuchaj
00:58 11186403_1.mp3 W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka, pierwszy w tym kraju. Z Roeselare, Beata Płomecka (IAR)

- Mamy kolejny element ten pięknej historii <maczkowców>. Mamy Montormel we Francji, mamy Memoriał Maczka w Bredzie i brakujący element w Belgii powstanie już niedługo w miejscowości Roeselare" - powiedział Artur Orzechowski.

Stanisław Maczek 1200.jpg
W Belgii stanie pomnik generała Stanisława Maczka. Pierwszy w tym kraju

Ton pracom nadają władze miasta i jego mieszkańcy.

- Są tak wdzięczni, nigdy nie zapomną Polakom, co zrobili, polskiej armii pod dowództwem generała Maczka - podkreśliła Bronia Magiera, przewodnicząca Stowarzyszenia Patriotycznego Memorandum Roeselare w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Czytaj także:

Potwierdza to córka polskiego żołnierza, który wyzwalał miejscowość.

- Ludzie Roeselare pamiętają o generale Maczku i jego żołnierzach. Są propolscy. Już wcześniej z wdzięczności dla swoich wyzwolicieli postawili kapliczkę" - powiedziała Hedwige Ruszkowski.

Otwarcie Memoriału generała Stanisława Maczka planowane jest 31 marca, w 130.rocznicę jego urodzin.

źródło: youtube.com/MuzHPtv

Beata Płomecka/bf

Czytaj także

Wyjątkowy pomnik przed siedzibą NATO. Upamiętniono 40. rocznicę powstania Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:30
NATO uczciło 40. rocznicę powstania Solidarności. Przed kwaterą główną Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli uroczyście odsłonięto kilkumetrowy pomnik przedstawiający czerwony napis "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski konsul w Turcji pomagał Żydom podczas wojny. "Oszukiwał" systemy, dzięki temu uratował tysiące osób

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:38
Konsul generalny RP w Stambule Wojciech Rychlewicz - jak podają "Dziennik Gazeta Prawna", a także izraelski dziennik "Israel Hayom" - podczas II wojny światowej wydawał polskie dokumenty tysiącom żydowskich uchodźców, co umożliwiało im przedostanie się do obu Ameryk i Palestyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik Ireny Sendler stanął w Anglii. "Przypomina o zdolności do czynienia dobra"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 19:45
W angielskim Newark-on-Trent odsłonięto drugi na świecie pomnik Ireny Sendler. - Będzie przypominać o zdolności człowieka do czynienia dobra - mówi szefowa Instytutu Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii Marta de Zuniga.
rozwiń zwiń