X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Otwarcie Centrum Pamięci generała Maczka w Holandii. Znamy datę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 18:00
Jest nowa data otwarcia Centrum Pamięci generała Stanisława Maczka w holenderskiej Bredzie. Uroczystość ma się odbyć 31 marca, w dniu urodzin dowódcy I Dywizji Pancernej, który wraz z żołnierzami wyzwalał spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. 
Audio
  • 31 marca otwarcie Centrum Pamięci generała Maczka w Holandii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.
Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu widoczni od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki.Foto: NAC/Czesław Datka

Mieszkająca w Holandii, redaktor naczelna polonijnego portalu Polonia.nl Małgorzata Bos-Karczewska była na placu budowy i najnowsze informacje przekazała brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej. 

Opóźnione otwarcie centrum

Memoriał powstaje w pobliżu cmentarza w Bredzie, gdzie jest pochowany generał Stanisław Maczek wraz z żołnierzami. Początkowo planowano, że Centrum zostanie otwarte 29 października tego roku, w 75.rocznicę wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy. Teraz jednak, z powodu opóźnień, wyznaczono nową datę. 

Ale najważniejsze jest - jak podkreśla Małgorzata Bos-Karczewska - że prace się toczą i dodaje - to największe przedsięwzięcie na rzecz Polaków w Holandii od bardzo wielu lat.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Gen. Stanisław Maczek: Bijcie się twardo, ale po rycersku

"Warto przypomnieć" 

- To krok milowy w utrzymywaniu pamięci o żołnierzach generała Maczka. Holandia się dowie, że Maczkowcy wyzwalali Bredę, bo nie wszyscy pamiętają, więc warto przypomnieć. To będzie sala wystawowa, konferencyjna, biblioteka. Takiego miejsca Polacy w Holandii nie mają - powiedziała redaktor naczelna portalu Polonia.nl. 

Pomysłodawcą Centrum jest Frans Ruczynski, syn jednego z "Maczkowców", który zabiegał o to od prawie 20 lat. Teraz jest prezesem Fundacji budującej Memoriał. 

msze

Czytaj także

Piotr Gliński upamiętnił w Axel polskich żołnierzy, którzy zginęli wyzwalając Holandię

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 13:16
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w holenderskim mieście Axel oddał polskim żołnierzom, którzy zginęli wyzwalając Niderlandy spod okupacji niemieckiej. Wicepremier złożył wieniec przed pomnikiem polskich saperów oraz zapalił znicze na grobach polskich żołnierzy.
rozwiń zwiń