X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zorientowanie na Wschód i ekologię. NATO 2030 to strategia rozwoju Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 19:15
NATO będzie się reformować - decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet NATO 2030 ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
  • Przywódcy krajów NATO ostrzegają przed rosnącą potęgą Chin oraz agresywnym zachowaniem Rosji
  • To właśnie wzrost znaczenia Chin i Rosji na świecie jest jednym z powodów rozpoczęcia wieloletnich reform w NATO
  • Kraje NATO mają współpracować nie tylko w kwestiach obronnych, ale także gospodarczych i technologicznych
  • Sojusz utworzy też centrum do spraw innowacyjności i będzie współpracować ze start-upami i ośrodkami technologicznymi
  • Przywódcy państw NATO zdecydowali też o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach

pad 123 pap 1200 .jpg
"Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej leży mu na sercu". Prezydent po spotkaniu z Joe Bidenem

Kraje NATO uważają, że zarówno Rosja jak i Chiny rzuciły rękawicę porządkowi świata opartemu na demokracji i na prawie międzynarodowym. Jens Stoltenberg określił oba kraje mianem “autorytarnych reżimów”. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg przyznał też, że relacje Zachodu z Rosją dawno nie były tak złe jak obecnie. - Nasze stosunki z Rosją są na najniższym poziomie od czasów Zimnej Wojny. Agresywne zachowania Moskwy są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - dodał.

Mówił też, że rosnący wpływ Chin na świecie zagraża bezpieczeństwu NATO. - Jesteśmy zaniepokojeni stosowaniem przez Chiny polityki siły, która stoi w sprzeczności z podstawowymi zasadami, zapisanymi przez nas w traktacie waszyngtońskim. Chiny szybko rozwijają swój arsenał nuklearny z rosnącą liczbą głowic i wysokiej jakości systemów - powiedział Jens Stoltenberg. NATO jest także zaniepokojone płynącą z Chin dezinformacją i wezwało Pekin do przestrzegania międzynarodowych umów. 

Konsultacje nie tylko w sprawach wojskowych

To właśnie wzrost znaczenia Chin i Rosji na świecie jest jednym z powodów rozpoczęcia wieloletnich reform w NATO. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że kraje członkowskie będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych i technologicznych. - Zdecydowaliśmy o rozszerzeniu NATO tak, by stało się transatlantyckim forum konsultacji i działań we wszystkich dziedzinach, związanych z bezpieczeństwem. Wzmocnimy i rozszerzymy zarówno nasze konsultacje polityczne jak i działania - powiedział.

Posłuchaj
00:51 NATO-reformy-spec-cegla .mp3 NATO będzie się reformować. Zdecydowali o tym przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym już szczycie w Brukseli. Pakiet NATO 2030 ma dostosować organizację do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie.

Jens Stoltenberg poinformował, że Sojusz będzie też pracował nad nowymi technologiami. - Powołamy północnoatlantycki akcelerator innowacyjności obronnych, w skrócie DIANA. Będzie on pracować ze start-upami, przemysłem i uniwersytetami. Będzie promował współpracę i zmniejszał różnice technologiczne pomiędzy poszczególnymi krajami - dodał Stoltenberg.

Czytaj także: 

Przywódcy państw NATO zdecydowali też o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach.

Bartosz Kownacki 1200.jpg
"Polska jest ważnym państwem dla USA". Bartosz Kownacki o spotkaniu Biden-Duda

Po raz pierwszy o klimacie

Po raz pierwszy w historii Sojusz zajmie się też walką ze zmianami klimatycznymi. - Będziemy regularnie sprawdzać wpływ naszych instalacji, baz wojskowych czy misji na zmiany klimatu. Dziedzina ta stanie się częścią naszych ćwiczeń i planowania obronnego. Stworzymy też system meteorologiczny, który będzie sprawdzał, ile gazów cieplarnianych emituje się w czasie naszych działań - powiedział szef NATO. Przywódcy krajów NATO mieli też na szczycie zadeklarować znaczące obniżenie emisji CO2 przez żołnierzy do 2050 roku. Specjalne centrum NATO zajmujące się ekologią powstanie w Kanadzie.

Posłuchaj
00:20 jens drei.mp3 Jens Stoltenberg o planowanych dzialaniach proekologicznych Sojuszu (IAR)

Plan NATO 2030 zakłada podniesienie składek członkowskich tak, aby zwiększyć wszystkie trzy istniejące budżety organizacji. Na razie jednak jest to pomysł ogólny, bo część krajów członkowskich podchodzi do propozycji sceptycznie.

Do następnego szczytu w 2022 roku ma też powstać projekt nowej koncepcji strategicznej NATO. Dotychczasowy pochodzi z roku 2010 i zdaniem władz Sojuszu nie przystaje do obecnej rzeczywistości.


mbl

Czytaj także

"Oczekujemy wzmocnienia obecności Sojuszu na wschodniej flance". Prezydent przed szczytem NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:59
Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję na utrzymanie lub nawet zwiększenie obecności wojsk NATO na wschodzie Europy. Prezydent mówił o tym przed rozpoczynającym się o 13.00 szczytem Sojuszu w Brukseli. Głównym tematem spotkania przywódców 30 krajów NATO jest reforma organizacji do roku 2030.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO. Joe Biden: artykuł 5. to święte zobowiązanie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:08
Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, to święte zobowiązanie - zadeklarował w poniedziałek prezydent USA Joe Biden przed rozpoczęciem szczytu Sojuszu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa prezydentów Polski i Francji w Brukseli. Wśród tematów bezpieczeństwo i energetyka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:43
Prezydenci Polski i Francji spotkali się w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Do krótkiej rozmowy doszło przed rozpoczynającym się właśnie szczytem Sojuszu w którym obaj politycy biorą udział.
rozwiń zwiń