X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie
Siedziba Polskiego Radia w WarszawieFoto: FORUM / Wlodzimierz Wasyluk

Agnieszka Kamińska  Prezes Polskiego Radia 1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: serwis o Bitwie Warszawskiej wśród głównych form rozpowszechniania wiedzy o tym wydarzeniu

Elżbieta Berus-Tomaszewska podkreśla, że podczas wojny "rola radia była nie do przecenienia". Dzięki radiu ludność cywilna otrzymywała komunikaty o zbliżających się bombardowaniach.

- Tutaj też zbierały się najważniejsze osoby, przychodził prezydent Starzyński, przychodził minister spraw zagranicznych Beck i oczywiście Lipiński. Także ta rola radia została w tej chwili uwidoczniona dzięki tym płytom, które były nagrywane i ocalały - mówi.


Posłuchaj
00:31 11118873_2.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska o nagraniach z 1939 roku (źr. IAR)

 

Dyrektor Archiwum dodaje, że przemówienia nagrane na płytach Polskiego Radia są unikatowe, a ich wartość historyczna ogromna.


Posłuchaj
00:25 11118877_1.mp3 Elżbieta Berus-Tomaszewska o nieznanym dotąd przemówieniu ministra J. Becka w nagraniach Polskiego Radia u (źr. IAR)

 

- Przemówienia Starzyńskiego były znane, natomiast sposób ich wygłaszania i zaangażowanie mówcy słychać dopiero na tych płytach. Ponadto są takie przemówienia, których jak dotąd historycy nie znali - chociażby ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w pierwszych dniach wojny - wyjaśnia.


BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia Bitwa Warszawska 1920 nominowany do PRIX ITALIA 2021

Poszukiwania trzeciej partii płyt

Elżbieta Berus-Tomaszewska zaznacza, że w latach 30. Polskie Radio było jedynym w kraju, które nagrywało przemówienia.

Dyrektor podkreśla, że wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt, która przetrwała wojnę. Zaapelowała do słuchaczy, aby sprawdzili swoje kolekcje.


Posłuchaj
00:31 11118877_3.mp3 Dyrektor Polskiego Radia o tym, jak wyglądają płyty z zaginionej partii kolekcji (źr.IAR)

 

- Płyty przypominają te, na których nagrywano muzyką rozrywkową, natomiast mają zupełnie inną budowę. - Najłatwiej zorientować się po tym, że na środku, gdzie płyty mają zwykle naklejoną informację o tym, co jest na płycie, takiej informacji nie ma, a są tylko numery radia - wyjaśnia.

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach.

Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których depozyt z września 1939 roku był przechowywany, zatem uważano, że i on zaginął bezpowrotnie. Jednak po 40 latach część depozytu - licząca 93 płyty - została zwrócona do Polskiego Radia.

Płyty te, oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii kraju, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Kolekcja płyt wpisana na listę UNESCO

Dowodem na ponadczasową wartość tej kolekcji jest wpisanie jej na Listę Krajową programu "Pamięć Świata" polskiego oddziału UNESCO.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 roku powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata.

W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk, po raz czwarty wyłonił wyjątkowe obiekty, które 10 czerwca zostaną oficjalnie uhonorowane wpisem na Polską Listę Programu UNESCO podczas gali w Belwederze.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa prezentująca wyróżnione dokumenty pt. "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata - 4. edycja".

Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 czerwca o godzinie 19:00 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów przed "Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury" do 30 czerwca 2021 roku.

IAR/

Czytaj także

Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 10:35
Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl stworzonym przez zespół portalu PolskieRadio.pl oraz "Niepodległą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 13:45
Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobile Trends Awards 2020 rozdane. Nagrodzono Polskie Radio i Biuro Programu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 08:00
Polskie Radio ze statuetką Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Publiczny nadawca, wspólnie z Biurem Programu Niepodległa, otrzymał nagrodę za serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, poświęcony Bitwie Warszawskiej.
rozwiń zwiń