X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Należy się spodziewać prowokacji". Wiceszef MSZ o zatrzymaniu polskiego samolotu w Petersburgu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:49
- W tej chwili analizujemy informacje z PLL LOT i Urzędu Lotnictwa Cywilnego ws. zawrócenia samolotu LOT lecącego z Petersburga do Warszawy. Znając działalność Rosji, należy się spodziewać, że miało to charakter prowokacji - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji - podkreślił wiceszef MSZ
- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji - podkreślił wiceszef MSZFoto: PAP/Leszek Szymański
Andrey Pivovarov 1200 free tt.jpg
Petersburg: wstrzymano start polskiego samolotu. Policja aresztowała poszukiwanego opozycjonistę

W poniedziałek wieczorem na lotnisku w Petersburgu został zatrzymany Andriej Piwowarow, b. dyrektor związanej z Michaiłem Chodorkowskim organizacji Otwarta Rosja.

Czytaj także:

Wyprowadzono go z samolotu PLL LOT, który miał odlecieć z Petersburga do Warszawy. Maszyna została zawrócona na stanowisko postojowe i odleciała z 1,5 h opóźnieniem. Służby graniczne Federalnej Służby Bezpieczeństwa początkowo zaprzeczały, iż zatrzymano Piwowarowa. PLL LOT poinformowały, że w trakcie kołowania samolotu lecącego w poniedziałek z Petersburga do Warszawy kontrola ruchu lotniczego nakazała załodze zawrócenie.

Wiceszef MSZ poinformował w TVP Info, że już po zamknięciu drzwi pilot samolotu otrzymał nakaz zatrzymania samolotu i powrotu na miejsce postoju. Następnie - jak dodał - przedstawiciele służb granicznych weszli na pokład samolotu i wyprosili Andrieja Piwowarowa.

Posłuchaj
00:51 11111693_1.mp3 Rosyjski opozycjonista zatrzymany w Petersburgu - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji, z PLL LOT, a także z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który otrzymuje zawsze raport po wykonaniu takiej operacji lotniczej - powiedział Przydacz.

protesty Białorus 1200/PAP
Kolejne zatrzymania dziennikarzy na Białorusi

Podkreślił, że MSZ będzie analizować tę sytuację także pod względem przestrzegania prawa międzynarodowego. - Należy się spodziewać, znając także i działalność naszych rosyjskich sąsiadów, że miało to także i charakter pewnego rodzaju prowokacji - ocenił wiceszef MSZ. - Gdyby chciano zatrzymać przedstawiciela rosyjskiej opozycji, to można było dokonać tego w innej formule - dodał.

Cel: rozbicie rosyjskiej opozycji

Przydacz zaznaczył, że Piwowarow to kolejny przedstawiciel rosyjskiej opozycji, który został zatrzymany, a obecnie trwają zatrzymania przedstawicieli Otwartej Rosji.

Zdaniem wiceszefa MSZ władze "rozprawiają się" z przedstawicielami opozycji demokratycznej przed jesiennymi wyborami do rosyjskiej Dumy.

- Stronie rosyjskiej chodzi o to, aby rozbić jakąkolwiek możliwość pracy opozycji - ocenił.

Pytany o to, czy MSZ oczekuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie od rosyjskiego resortu dyplomacji, Przydacz podkreślił, że MSZ analizuje obecnie informacje dotyczące tego incydentu.

- Jeśli się okaże z tych analiz, także prawnych, że doszło do naruszeń przepisów, a także obyczajów panujących w lotnictwie, to będziemy reagować także kanałami dyplomatycznymi, oczekując wyjaśnień - powiedział Przydacz.

Zatrzymanie Piwowarowa

O zatrzymaniu przez służbę bezpieczeństwa poinformował sam Piwowarow, który zdążył opublikować tweeta następującej treści: "Właśnie ściągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Gdy przechodziłem kontrolę celną, nie było żadnych pytań. Samolot rozpoczął już kołowanie, gdy nagle »stop«. Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu. Teraz jestem w oddziale FSB na lotnisku Pułkowo".

Przedstawiciele Otwartej Rosji, która 27 maja br. ogłosiła swoje samorozwiązanie w Rosji, by chronić w ten sposób współpracowników przed prześladowaniami, przekazali, że Piwowarow został przewieziony do Komitetu Śledczego w Petersburgu.

Przed czterema laty, w 2017 r., mająca swą siedzibę w Londynie Otwarta Rosja została uznana za "organizację niepożądaną" w Rosji. Jej struktury działające na terenie Federacji Rosyjskiej miały jednak odrębną podmiotowość prawną - zaznaczyła wówczas agencja Reutera.

"Zespolić antyputinowską opozycję"

Założona w 2001 r. przez Chodorkowskiego Otwarta Rosja dążyła do zjednoczenia wszystkich sił proeuropejskich w Rosji w celu stworzenia zespolonej, antyputinowskiej opozycji.

Chodorkowski został aresztowany w 2003 r. i spędził prawie 10 lat w więzieniu za domniemane "oszustwa na dużą skalę" i "uchylanie się od płacenia podatków". Kolejne wyroki w jego sprawie ogłaszano, gdy już odbywał karę. W 2013 r. po interwencji m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel prezydent Putin ułaskawił go pod warunkiem, że wyjedzie on za granicę.

pb

Czytaj także

Nawalny kontra kolonia karna. Sąd rozpatrzy skargę opozycjonisty

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 09:26
Sąd w Włodzimierzu, w centralnej Rosji rozpatrzy w poniedziałek o godz. 14.00 skargę Aleksieja Nawalnego na działania kierownictwa kolonii karnej. Polityk poinformował, że jest torturowany przez funkcjonariuszy służby więziennej, którzy regularnie pozbawiają go snu. Opozycjonista ma uczestniczyć w rozprawie poprzez łącza internetowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie MSZ: będziemy bronić Białorusi jeśli UE nałoży sankcje

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 10:45
- Rosja będzie bronić Białorusi i będzie jej pomagać, jeśli UE nałoży na Mińsk sankcje gospodarcze - zapowiedział szef departamentu współpracy gospodarczej MSZ Rosji Dmitrij Biriczewski. Oświadczył, że działania Zachodu wobec Białorusi budzą negatywne emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Boćkowski: przyjdzie moment, że Putin postanowi odsunąć Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 16:32
Możemy założyć, że będzie moment, kiedy Putin uzna, że można przeprowadzić jakąś operację odsunięcia Łukaszenki. Może z nagrodą w postaci pokojowej nagrody Nobla za rozwiązanie problemu z dyktatorem - mówił prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, dodając, że na razie białoruski przywódca jest Moskwie potrzebny.
rozwiń zwiń