X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Umowa śmierdzi". Niemcy kupiły 67 mln masek po zawyżonych cenach, sprawę nagłaśniają media

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:14
Federalne Ministerstwo Zdrowia (BMG) najwyraźniej zakupiło ponad połowę dostaw maseczek FFP2 po zawyżonych cenach w ramach transakcji ze szwajcarską firmą Emix, wynika z odpowiedzi ministerstwa na pytanie grupy parlamentarnej Partii Lewicy w Bundestagu.
Maska FFP2
Maska FFP2Foto: shutterstock.com/MC MEDIASTUDIO

Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), który poznał treść ministerialnej odpowiedzi zauważa, że "wiosną ubiegłego roku ministerstwo kupiło od firmy Emix 67 milionów masek FFP2 po cenie jednostkowej netto 5,40 euro w ramach ostatniego kontraktu. Wcześniej zamknięta została tzw. procedura open-house, w ramach której firmy mogły zgłaszać się w celu dostarczenia masek FFP2 po cenie jednostkowej netto 4,50 euro".

Umowa po procedurach

Zgodnie z raportem ministerstwa o zamówieniach przedstawionym Bundestagowi w marcu 2021 roku, rząd federalny zakupił od firmy Emix łącznie około 120 milionów masek FFP2. Tym samym zawarł umowę na ponad połowę dostawy dopiero po zakończeniu procedury i na mniej korzystnych warunkach.

1200.jpg
Loteria szczepionkowa w amerykańskim Ohio. Milion dolarów nagrody dla 22-latki

Dlaczego, pyta teraz opozycja. "Umowa śmierdzi", powiedział RND deputowany frakcji Lewicy Fabio De Masi. Dodał, że federalny minister zdrowia Jens Spahn plącze się w wyjaśnieniach. "Najpierw wprowadza chaos w procedurze open-house, by szybko zdobyć maski, bo wcześniej nie zbudowano narodowej rezerwy pandemicznej. Potem jest obsypywany maskami po 4,50 euro za sztukę, przedwcześnie przerywa przetarg i prowadzi spory prawne z dostawcami".

De Masi zarzuca Spahnowi, że załatwił Emixowi umowę na zasadzie "złotego uścisku dłoni" za 5,40 euro za maseczkę, "po tym jak pan Spahn osobiście ustalił umowę przez telefon". "Niemiecki minister zdrowia wykorzystał pieniądze podatników, aby sfinansować Bentleya i Ferrari dla młodych szwajcarskich przedsiębiorców stojących za firmą Emix, którzy są przedmiotem dochodzenia szwajcarskiej prokuratury federalnej w sprawie lichwy. Spahn do dziś jest winien opinii publicznej wyjaśnienia w tej sprawie".

Czytaj także:

pap Belgia szczepienie 1200.jpg
W Belgii sprawdza się optymistyczny scenariusz pandemii. Spadają zakażenia i zgony

"Ministerstwo Spahna argumentuje, że umowa została zawarta, ponieważ rząd federalny nie był pewien, czy w procedurze open-house zostanie dostarczona wystarczająca ilość produktów. Jest to jednak sprzeczne z uzasadnieniem zamknięcia przez ministerstwo aukcji na maseczki w tamtym czasie. W tym czasie mówiło się o zalewie ofert" - pisze w piątek portal RND.

30 mln euro prowizji dla córki polityka

Andrea Tandler, córka byłego polityka CSU Gerolda Tandlera, pośredniczyła w zawarciu umowy na sprzęt ochronny między Emixem a agencjami rządowymi. Ze swoją firmą PR "Little Penguin" zorganizowała również sprzedaż maseczek do krajów związkowych Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii. "Firma miała zebrać w sumie ponad 30 milionów euro prowizji za pośrednictwo. W Monachium prokuratura bada, czy pieniądze z podatków nie zostały zmarnowane", pisze RND.

pg

Czytaj także

"Bestialskie traktowanie obywateli". Niemieccy prawnicy oskarżają Łukaszenkę o zbrodnie przeciwko ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:45
Niemieccy prawnicy reprezentujący ofiary tortur w białoruskich więzieniach złożyli do federalnego prokuratora generalnego (GBA) w Karlsruhe doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Oskarżają go o zbrodnie przeciwko ludzkości.
rozwiń zwiń