X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Indyjscy eksperci ostrzegają przed "czarnym grzybem". Choroba atakuje pacjentów z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 15:45
Lekarze w Indiach ostrzegają przed nagłym wzrostem przypadków mukormykozy, groźnej grzybicy, która atakuje pacjentów z COVID-19, prowadząc często do śmierci pacjentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Jak pisze dziennik "Indian Express", w szpitalach w Delhi oraz stanach Maharasztra i Gudżarat stwierdzono w ostatnim czasie nadzwyczajnie dużą liczbę infekcji "czarnym grzybem" wśród pacjentów z COVID-19. Liczby pacjentów były na tyle poważne, że w niedzielę rządowy zespół ds. pandemii opublikował specjalny komunikat ostrzegający przed chorobą.

COVID Indie PAP-1200.jpg
"Budzi szczególny niepokój". WHO zabrała głos ws. indyjskiego wariantu koronawirusa

Jak podaje BBC, w jednym ze szpitali w Mumbaju odnotowano w ostatnich dwóch miesiącach 24 przypadki infekcji, podczas gdy rocznie spotyka się tam 6 w całym roku. Jedenastu pacjentów straciło zainfekowane przez grzybicę oczy, zaś sześciu zmarło.

Mukormykoza to rzadka, lecz poważna choroba wywoływana przez grzyby naturalnie występujące w środowisku. Infekcji ulegają zwykle osoby o osłabionej odporności, np. leczone sterydami, a także cukrzycy. Według ekspertów cytowanych przez brytyjski "Guardian" to właśnie słabo leczona cukrzyca może być powodem nadzwyczajnie wysokiej liczby infekcji w Indiach. Sterydami, takimi jak deksametazon, leczy się cięższe przypadki COVID-19 w szpitalach.

Czytaj także:

Grzybica najczęściej rozwija się w zatokach i nosie, lecz może także atakować mózg i oczy, a leczenie jej w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i może wymagać operacji. Jak podaje BBC, połowa przypadków mukormykozy kończy się śmiercią.

nt

Czytaj także

Brak miejsc w szpitalach, czarny rynek leków i tlenu. Dramatyczna sytuacja w Indiach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 11:45
W szpitalach w Indiach brakuje łóżek, ludzie wykorzystują znajomości, by znaleźć miejsca dla bliskich. Bogatsi gromadzą leki i tlen, wykupując zapasy na czarnym rynku. W Delhi buduje się dodatkowe stosy pogrzebowe, krematoria są przeciążone. Szczyt drugiej fali epidemii Covid-19 w Indiach z 440 tys. infekcji dziennie ma przypaść 8 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pomoc humanitarna dotarła do Indii. Wiceszef MSZ: jesteśmy gotowi kontynuować to wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:47
Do Indii dotarła pomoc humanitarna z Polski. Chodzi o koncentratory tlenu, które mają pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. To właśnie Indie są obecnie krajem, w którym panuje najgorsza na świecie sytuacja epidemiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny tragiczny rekord. W Indiach ponad 4 tys. zgonów z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:11
- W ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 401 078 zakażeń koronawirusem, 4187 zainfekowanych osób zmarło - wynika z sobotnich danych resortu zdrowia tego kraju. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła w ciągu doby 4 tys.
rozwiń zwiń