X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kiedy możemy pomagać, to staramy się to robić". Dworczyk o ewakuacji dyplomatów z Indii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 16:18
- My współpracujemy z naszymi partnerami, w szczególności z Grupy Wyszehradzkiej, choć nie tylko. I zawsze kiedy możemy pomagać, to staramy się to robić - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk pytany o to, czy Czechy zwracały się do Polski ws. ewakuacji czeskiego dyplomaty. 
Samolot z New Delhi, którym podróżują kolejne osoby wymagające pilnej opieki medycznej, wylądował na płycie lotniska Okęcie w Warszawie.
Samolot z New Delhi, którym podróżują kolejne osoby wymagające pilnej opieki medycznej, wylądował na płycie lotniska Okęcie w Warszawie.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ok. godz. 14.30 na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował samolot PLL LOT ewakuujący z Delhi trzy osoby wymagające pilnej hospitalizacji.

Jak informował wcześniej dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski ewakuowane osoby - polski dyplomata z małżonką i czeski dyplomata - zostaną umieszczone w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Wołoskiej w Warszawie.

Czytaj także:
samolot dyplomaci 1200 pap.jpg
"Pełna izolacja i diagnostyka". Szef LPR o dyplomatach chorych na COVID-19 ewakuowanych z Indii

Ewakuacja

O to, jak wyglądała organizacja ewakuacji, pytany był w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk, który powiedział, że w tego rodzaju przedsięwzięcia zawsze zaangażowanych jest szereg instytucji państwowych - Ministerstwo Zdrowia, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, MSWiA, Kancelaria Premiera, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

- Te wszystkie instytucje działają na rzecz tego, by taki lot nietypowy szybko zorganizować, by zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów, którzy będą przyjęci na pokład, żeby zabezpieczyć również załogę i osoby, które towarzyszą pacjentom - powiedział.

Podkreślił, że na pokładzie samolotu są urządzenia, które w razie potrzeby mogą pomóc w podtrzymywaniu życia pasażerów. - Z lotniska ci pacjenci są przewożeni do szpitala. W tym wypadku, zresztą podobnie jak dwa tygodnie temu, jest to szpital MSWiA, tam będą poddani leczeniu i badaniu, m.in. również na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - tłumaczył.

Czytaj także:

Współpraca z innymi krajami

Pytany, czy Czechy zwracały się do Polski ws. ewakuacji czeskiego dyplomaty, odparł: "Tak, my współpracujemy z naszymi partnerami, w szczególności z Grupy Wyszehradzkiej, choć nie tylko. I zawsze, kiedy możemy pomagać, to staramy się to robić".

Czytaj także:
Pomoc Indie gov-1200.jpg
Krytyczna sytuacja epidemiczna w Indiach. Polska dostarczyła pomoc

Jak zaznaczył, Polacy wielokrotnie w historii otrzymywali pomoc z zagranicy, "od naszych partnerów czy to na poziomie rządu, czy to na poziomie społeczeństwa". - My staramy się dziś być empatyczni i zawsze, gdy to jest możliwe, pomagamy - zaznaczył szef KPRM.

- Przypomnę, że w ostatnich tygodniach pomagaliśmy w testowaniu na Słowacji, udzielaliśmy też pomocy innym krajom, kiedy to było potrzebne czy w grudniu w Boże Narodzenie testowaliśmy nie tylko polskich kierowców tirów, ale tak naprawdę przedstawicieli połowy krajów europejskich, którzy utknęli w Dover - przypomniał.

Posłuchaj
00:30 11067616_1 (1).mp3 Wylądował samolot, którym ewakuowano z Indii dyplomatów Polski i Czech (IAR)

Transport Polaków z Indii

Pytany, czy są prowadzone obecnie rozmowy w sprawie transportu kolejnych Polaków z Indii, odparł: "Nie, to są oczywiście sytuacje ekstraordynaryjne i nie do zaplanowania, bo dopóki ktoś nie zachoruje i jego stan nie zmusza do tego, by przetransportować taką osobę do szpitala w Polsce, to tego rodzaju działania nie są podejmowane".

Czytaj także:
polski dyplomata zarażony 1200 free tt.jpg
Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek

- Dziś mamy kilkudziesięciu pracowników na terenie Indii, mamy nadzieję, że więcej zachorowań już nie będzie. (...) Zabezpieczyliśmy szczepienia dla tych wszystkich osób, więc wierzymy, że więcej do zachorowań nie dojdzie, a jeśli dojdzie, to przebieg tej choroby będzie na tyle łagodny, że nie będzie wymagała ta sytuacja hospitalizacji - wskazywał.

Tylko w ciągu ostatniej doby w Indiach zdiagnozowano 403 738 zakażeń koronawirusem, znów zmarło ponad 4 tys. osób - podały w niedzielę indyjskie władze. Liczba wszystkich osób zakażonych sięgnęła 22,3 mln.

jbt

Czytaj także

Sytuacja epidemiczna w Indiach. "Liczba zgonów jest dużo wyższa, niż pokazują statystyki"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 17:49
- Sytuacja w Indiach jest rzeczywiście bardzo poważna, dlatego, że o ile przy pierwszej fali zachorowań wydawało się, że służba zdrowia miała wystarczające możliwości leczenia osób, które ciężko przechodziły COVID-19, to teraz są one niewystarczające. Prawdopodobnie liczba zgonów jest wyższa, niż się podaje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Iwanek, indolog, kierownik Ośrodka Badań Azji z Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba zgonów w związku z COVID-19 na świecie przekroczyła 3 mln. W Indiach kolejny rekord zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:32
Indie kolejny raz odnotowały najwyższą liczbę zgonów i zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Władze przyznają, że wykryty w ich kraju nowy wariant patogenu może być odpowiedzialny za szybkie rozprzestrzenianie się wirusa. Na świecie tymczasem trwają starania, aby produkować więcej szczepionek.
rozwiń zwiń