X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Włochy: beatyfikacja sędziego zamordowanego przez mafię. "Był męczennikiem"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:42
Rosario Livatino, jako pierwszy sędzia w historii, został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Beatyfikacyjna włoskiego prawnika, który w 1990 roku został zamordowany przez mafię, odbyła się w Agrigento na Sycylii.
Rosario Livatino
Rosario LivatinoFoto: Caramanna/Giacomino / Zuma Press / Forum

Kardynał Marcello Semeraro powiedział w homilii podczas mszy świętej, że błogosławiony Rosario Livatino - jak Chrystus - umarł, przebaczając swoim zabójcom. Ostatnie słowa, które sędzia skierował do strzelających do niego przestępców, to: "Chłopcy, co ja wam zrobiłem?". Kardynał Marcello Semeraro mówił, że w jego ostatnich słowach można usłyszeć słowa Jezusa: "Ludu mój, cóżem ci uczynił". - To wołanie nie jest wyrzutem, ani wyrokiem potępienia. To bolesne zaproszenie do refleksji nad własnymi działaniami, do przemyślenia swojego życia, do nawrócenia - mówił hierarcha.

Posłuchaj
00:25 11067483_1.mp3 Papież Franciszek o bł. sędzim Livatino: zawsze oddawał się pod opiekę Boga (IAR)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Sędzia Livatino 1200 Forum.jpg
"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino

Męczennik

Kardynał Semeraro przywołał słowa papieża Pawła VI, który mówił, że współczesny człowiek chętniej słucha świadków niż nauczycieli. - Nasz błogosławiony był też męczennikiem. Jego śmierć to nie tylko ofiara przedstawiciela instytucji państwa. To także coś więcej niż zabójstwo katolickiego sędziego. On jest świadkiem sprawiedliwości Bożego odkupienia, który konfrontuje się ze złem, aby ocalić przed nienawiścią zarówno ofiary, jak i katów - mówił.

W latach 1979-1989 Rosario Livatino był zastępcą prokuratora w sądzie Agrigento, potem objął stanowisko sędziego. Bezkompromisowy w walce z przestępczością zorganizowaną, konfiskował majątki mafii i przyczynił się do wykrycia afery korupcyjnej na Sycylii. Zginął w wieku 38 lat, 21 września 1990 roku, zastrzelony przez czterech członków organizacji mafijnej Stidda. Zakrwawiona koszula sędziego była jednym z dowodów w procesie jego zabójców, którzy zostali skazani na dożywocie.

Posłuchaj
00:27 11067430_2.mp3 Kardynał Marcello Semeraro: w jego ostatnich słowach słyszymy echo lamentu Jezusa (IAR)

 

Czytaj także:

Głęboko wierzący sędzia

Sędzia Rosario Livatino został zapamiętany jako człowiek "kochający Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Był głęboko wierzący i codzienną, pełną poświęcenia pracę łączył z modlitwą, działał w Akcji Katolickiej. Jak relacjonują świadkowie jego życia, codziennie rano, przed pójściem do sądu, modlił się w kościele przed Najświętszym Sakramentem.

"Sprawiedliwość jest konieczna, ale nie wystarczy. Może i musi być przezwyciężona przez prawo miłości"- pisał w swoich notatkach. "Sędzia powinien prezentować się jako osoba poważna, zrównoważona, odpowiedzialna. Jako ktoś zdolny skazać, ale także zdolny zrozumieć. Tylko wtedy zostanie przyjęty przez społeczeństwo: kimś takim i tylko kimś takim jest sędzia w każdych czasach. Jeśli pozostanie zawsze wolny i niezawisły, dowiedzie, że jest godny swojej roli. Jeśli zachowa uczciwość i bezstronność, nigdy nie zdradzi swojego mandatu" - pisał Rosario Livatino.

W 1993 roku papież Jan Paweł II, podczas wizyty w Agrigento, nazwał go „męczennikiem sprawiedliwości i pośrednio wiary”. Sędzia Rosario Livatino został ogłoszony błogosławionym męczennikiem Kościoła w 28. rocznicę przemówienia świętego Jana Pawła II w Agrigento, wymierzonego w mafię.

IAR/dz

Czytaj także

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. O. Mariusz Bigiel: uosabiał ciągłość narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:16
- Prymas Tysiąclecia uosabiał ciągłość narodu polskiego. On nigdy nie pogodził się z rządem PKWN i pełnił rolę tak zwanego Interrexa. To była taka instytucja, dzięki której w tradycji polskiej prymas Polski w przypadku bezkrólewia pełnił tymczasową funkcję - jakby pełniącego obowiązki króla - powiedział w Polskim Radiu 24 ojciec Mariusz Bigiel, jezuita. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kochał Boga, rodzinę i sprawiedliwość". Beatyfikacja zamordowanego przez mafię sędziego Livatino

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 08:43
Kościół ogłosi dziś błogosławionym męczennikiem włoskiego sędziego Rosario Livatino, zamordowanego w 1990 roku przez sycylijską mafię. Msza święta beatyfikacyjna rozpocznie się o godzinie 10 w Bazylice Katedralnej w Agrigento na Sycylii, gdzie jego doczesne szczątki zostały przeniesione z rodzinnego miasta Canicattì. Rosario Angelo Livatino, zapamiętany przez świadków jego życia jako "człowiek kochający Boga, rodzinę i sprawiedliwość", będzie pierwszym sędzią w historii, którego Kościół ogłosi błogosławionym.
rozwiń zwiń