X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Giovanni Falcone - symbol walki z mafią

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 05:35
Śmierć sędziego w zamachu bombowym była dla Włochów wstrząsem. Wtedy to nastąpiło przesilenie w walce z mafią sycylijską. - Wypowiedziała ona państwu włoskiemu walkę i państwo tę walkę musiało podjąć - mówił korespondent Polskiego Radia i TVP Jacek Moskwa.
Audio
  • Jak rodziła się sycylijska mafia - komentarz publicysty Jacka Moskwy
  • Proces mafioso - rozpoczęcie na Sycylii procesu jednego z przywódców mafii Salvatore Toto-Riina oskarżonego o przygotowanie zamachu na sędziego Giovanni Falcone (07.05.1995)
Sędzia Giovanni Falcone w 1991 roku.
Sędzia Giovanni Falcone w 1991 roku.Foto: PAP/Photoshot

23 maja 1992 roku w zamachu bombowym na autostradzie koło Capaci na Sycylii zginął sędzia śledczy Giovanni Falcone, znany z procesów prowadzonym przeciwko przywódcom mafii.

Wśród ofiar śmiertelnych była też jego żona Francesca Morvillo oraz policjanci z samochodu, który jechał na czele kolumny. To pod tym autem wybuchł podłożony wcześniej ładunek. Mafia użyła materiałów wybuchowych o wadze ok. 350 kg. Rozłożyła je na 100-metrowym odcinku autostrady, praktycznie zaminowując ten odcinek drogi.

Sprawa zabójstwa Falcone, a w dwa miesiące później także jego najbliższego współpracownika i przyjaciela sędziego Paola Borsellino wciąż nie została do końca wyjaśniona. Jednym z wątków, o którym pisała prasa, był spisek mafii i polityków, dążących do wyeliminowania sędziego, którego śledztwa destabilizowały scenę polityczną.

Mafia jako sposób organizacji społeczeństwa

Zdaniem dziennikarza Jacka Moskwy sycylijska mafia jest nie tylko organizacją przestępczą, ale przede wszystkim jest sposobem organizacji społeczeństwa. Jak pisał w swych powieściach pisarz i publicysta, Leonardo Sciascia, na Sycylii po prostu tak się żyje. Przynależność do mafii daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, poczucie identyfikacji ze wspólnotą.

- Po zabójstwie obu sędziów: Falcone i Borsellino, nastąpiło przesilenie w walce z mafią sycylijską – mówił Jacek Moskwa. - Część mafiosów, nawet tych z najwyższych miejsc w hierarchii, uznała, że to jest strategia samobójcza. Mafia wypowiedziała państwu włoskiemu walkę i państwo tę walkę musiało podjąć – dodaje.

Na Sycylię wysłano oddziały wojskowe. Kilka tysięcy żołnierzy patrolowało ulice miast. Dziś wydaje się, że sytuacja została opanowana, ale jak mówią znawcy tematu, mafia jest jak hydra, ucina się jej jedną głowę, a odrastają trzy następne.

mk

Czytaj także

Zdaniem młodych Włochów mafia to potęga

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 19:25
Co trzeci ankietowany wyraził opinię, że mafii nie można pokonać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mafia dopadnie każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 08:30
Najpierw wysadzili w powietrze pół autostrady, aby dopaść Falcone. Później zabili jego przyjaciela - równie bezkompromisowego sędziego Paolo Borselliniego. Włoska mafia dopadnie każdego. Jest jak hydra - ucina się jej jedną głowę, a odrastają trzy następne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aldo Moro - ofiara lewackich terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 06:00
- Cały świat został zelektryzowany wiadomością, że członkowie organizacji Czerwone Brygady uprowadzili przywódcę Chrześcijańskiej Demokracji, Włocha Aldo Moro - informował dziennikarz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo Aldo Moro - dramatyczny finał historii, którą przez 55 dni żył cały świat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 07:01
- Był to atak terrorystyczny, który miał uderzyć w samo serce państwa - tak komentował porwanie i śmierć Aldo Moro, przywódcy włoskiej chadecji, dr Jan Czaja.
rozwiń zwiń