X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niesamowite odkrycie we Włoszech. Odnaleziono szczątki dziewięciu neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 15:33
Szczątki dziewięciu neandertalczyków znaleziono w Circeo we włoskim stołecznym regionie Lacjum- ogłosił w sobotę minister kultury Dario Franceschini. Odkrycia dokonano ponad 80 lat po odnalezieniu tam w jaskini na przylądku pierwszej czaszki tego gatunku.
Szczątki neandertalczyków
Szczątki neandertalczykówFoto: youtube.com/MiC_Italia

Znane nadmorskie miasteczko w prowincji Latina, którego nazwa nawiązuje do imienia mitologicznej bogini magii Kirke, przyniosło kolejne nadzwyczajne odkrycie, które - jak podkreślił minister - "wzbogaca badania naukowe" nad człowiekiem neandertalskim, żyjącym w plejstocenie około 400 tys. - 24 tys. lat temu.

Czytaj także:
Hatszepsut z Deir el Bahari Forum 1200.jpg
W poszukiwaniu grobu egipskiego arcykapłana Herhora

Czytaj także:

Miejsce badań

Czytaj także:
Grauballe_Man,_Moesgaard_Museum_2 663x364.jpg
Człowiek z Grauballe - historia z pogranicza opowieści niesamowitych

Najnowsze osiągnięcie to rezultat rozpoczętych jesienią zeszłego roku prac, mających na celu zabezpieczenie groty Guattari, noszącej imię jej odkrywcy i właściciela terenu , gdzie w 1939 roku znaleziono pierwszą czaszkę. Sprawiło to, że grota została uznana za jedno z najważniejszych w Europie miejsc badań nad środkowym paleolitem i żyjącym wtedy podgatunkiem człowieka rozumnego, jak określa się zwykle neandertalczyków.

- To obszar absolutnie wyjątkowy, bo zawalenie się groty, być może w wyniku trzęsienia ziemi zamknęło dostęp do niej około 60 tys. lat temu- stwierdził prowadzący badania archeolog Mario Rolfo z rzymskiego uniwersytetu Tor Vergata.

W środku jaskini znajduje się, jak wskazują naukowcy, jedyny w swym rodzaju "bank danych", zawierający skamieliny, pozostałości roślin i rozmaite szczątki.

jbt

Czytaj także

Prof. Piotr Bieliński: w archeologii ważna jest pasja i ciekawość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:00
- Odniosłem sukces, bo to, co robię, do dziś strasznie mi się podoba i sprawia mi frajdę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bieliński, który od 45 lat zgłębia dzieje Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe odkrycie archeologiczne w Pompejach. "Czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 16:40
Po raz pierwszy we Włoszech odnaleźli w Pompejach wóz paradny. - To odkrycie o bardzo dużym znaczeniu dla postępu naszej wiedzy o starożytnym świecie - mówił Massimo Osanna, dyrektor parku archeologicznego. 
rozwiń zwiń