X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Cywilizacja śmierci". Wiceminister Romanowski o wysokiej liczbie eutanazji w Niderlandach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 21:40
W Niderlandach zanotowano w ubiegłym roku największą liczbę eutanazji od momentu zalegalizowania tego procederu - prawie 7 tysięcy. To o 9 proc. więcej niż w rok wcześniej. Informacje te zbierają Regionalne Komitety Przeglądu Eutanazji (RTE). - Cywilizacja śmierci - komentuje dla Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sfam_photo

Komentując te dane, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział Polskiemu Radiu, że ten stan prawny można określić jako "cywilizację śmierci".

- Afirmacja cywilizacji śmierci zobojętniła społeczeństwo niderlandzkie i sprowadziła fundamentalną dyskusję o absolutnej wartości życia ludzkiego, na dywagacje o czysto technicznych aspektach zadawania śmierci. To przykład takiego nihilizmu prawnego, że koncepcja praw człowieka została tam zdegenerowana do swoistej licencji na zabijanie - zaznaczył.

Posłuchaj
00:28 11036264_1.mp3 Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski o wysokiej liczbie eutanazji w Niderlandach (IAR)

Jak dodał wiceminister Romanowski, Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem nie zwraca się uwagi na to, co dzieje się w systemach prawnych niektórych państw zachodnich.

- W takim kraju jak Niderlandy, ale też Belgia, Szwajcaria, dzieją się rzeczy, które z punktu widzenia systemu prawnego jeszcze kilkadziesiąt lat temu byłyby zakwalifikowane jako jakiś rodzaj zorganizowanego mordu. Zatem trudno podejść do tego inaczej, niż ze świadomością, że mamy do czynienia z gruntownym przewartościowaniem i uczynieniem z systemu prawnego takiego wehikułu cywilizacji śmierci - powiedział wiceminister Romanowski.

pap_eutanazja 1200.jpg
Rekordowa liczba śmierci "na żądanie". Niepokojący raport holenderskich Komitetów Przeglądu Eutanazji

Śmierć na żądanie

Z raportu zamieszczonego na stronie internetowej RTE wynika, że ponad 87 procent pacjentów, którzy poddali się eutanazji było w wieku powyżej 60 lat. Ponad 96 procent pacjentów cierpiało na schorzenia, takie jak rak, zaburzenia układu nerwowego, choroby układu krążenia, płuc i schorzenia złożone.

W czterech przypadkach decyzja o poddaniu się eutanazji była spowodowana koronawirusem. Raport wskazuje, że ponad 4 procent wszystkich zgonów w Niderlandach jest wynikiem śmierci "na żądanie".

Czytaj także:

W grudniu zeszłego roku wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski uczestniczył w seminarium naukowym zorganizowanym z okazji 72. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Przypomniał wtedy, że w ustawodawstwie niderlandzkim wprowadzono właśnie prawo do eutanazji chorych dzieci do 12. roku życia, a także osób z demencją starczą.

ks

Czytaj także

Postać księcia Filipa. "Był bardzo dobrym wzorcem dla swoich dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:04
- Książę Filip należy do generacji, która miała bardzo silne poczucie publicznego obowiązku. Podobnie jest z jego dziećmi. Książę Karol, co by o nim nie mówić, jest patronem ponad 400 organizacji charytatywnych, to samo księżniczka Anna. Był bardzo dobrym wzorcem dla swoich dzieci - powiedziała o księciu Filipie Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondentka mediów z Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: zatrzymano kierowcę, który podróżował ze zwłokami w samochodzie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 11:00
Funkcjonariusze policji drogowej w Katalonii zatrzymali kierowcę, w aucie którego znaleziono zwłoki mężczyzny. Według śledczych, makabryczna podróż po Europie w towarzystwie martwego przyjaciela trwała co najmniej kilka dni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Europie. Najwięcej osób zmarło w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 12:05
Według oficjalnych statystyk, najwięcej ofiar Covid-19 było dotąd w Wielkiej Brytanii - 127 100, choć tam sytuacja - w przeciwieństwie do wielu innych krajów - szybko się poprawia w miarę postępów w szczepieniach. Ponad 100 tys. zgonów zakażonych osób stwierdzono także we Włoszech (114 612) i Rosji (103 263). Polska, gdzie do poniedziałku zmarło 58 48 jest w tym zestawieniu na siódmym miejscu. 
rozwiń zwiń