X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemcy: CDU wyznaczyła kandydata do objęcia schedy po Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 04:09
Armin Laschet uzyskał w poniedziałek poparcie federalnego zarządu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jako kandydat na stanowisko kanclerza Niemiec - podały partyjne źródła. Nowy kanclerz jesienią zastąpi Angelę Merkel, która rządzi w Niemczech od 16 lat.
Kandydat CDU na kanclerza Niemiec - Armin Laschet
Kandydat CDU na kanclerza Niemiec - Armin LaschetFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

GERMANY STREET 1200.jpg
Brak konsekwencji w niemieckiej strategii walki z pandemią. Rośnie niezadowolenie społeczne

Głównym rywalem Lascheta w walce o kandydaturę na stanowisko kanclerza był przywódca bawarskiej CSU Markus Soeder, który oznajmił w poniedziałek, że jest gotowy ubiegać się o ten urząd z ramienia chadeckiej koalicji z CDU. Soeder odrzucił zaproszenie Lascheta na posiedzenie federalnego zarządu CDU w poniedziałkowy wieczór, tłumacząc, że nie chce ingerować w sprawy CDU. Jednocześnie zaznaczył, że chce wyłonienia kandydata w drodze głosowania i zapowiedział zaakceptowanie jego wyniku. Laschet także chciał, by na tym posiedzeniu podjęto ostateczną decyzję ws. kandydatury.

Za Laschetem głosowało 31 z 46 członków zarządu. Soeder otrzymał dziewięć głosów.

Wybory kanclerza z końcem września

Spór o to, kto powinien być kandydatem chadeckiej koalicji, pierwotnie miał być zakończony do końca ubiegłego tygodnia, jednak nie znaleziono porozumienia. Prezydium CDU poparło w ubiegłym tygodniu kandydaturę Lascheta na kanclerza, jednak bawarska CSU domagała się, by wspólnego kandydata wybrano w głosowaniu.

56-letni premier Bawarii Soeder ma znacznie lepsze notowania w sondażach od 60-letniego Lascheta, który jest premierem najludniejszego kraju związkowego Niemiec, Nadrenii Północnej-Westfalii.

Czytaj także: 

Kandydat CDU/CSU ma szansę na objęcie schedy po Angeli Merkel na stanowisku kanclerza w wyborach, które odbędą się 26 września. Według ostatniego badania ośrodka INSA chadecy mogą liczyć na poparcie 28 proc. wyborców, mając 8 p.p. przewagi nad Zielonymi. Ta druga pod względem popularności partia w poniedziałek oficjalnie wskazała Annalennę Baerbock jako swoją kandydatkę na kanclerza.


mbl

Czytaj także

"Przed Laschetem trudne zdanie scalenia podzielonej CDU". Komentarze polityków i mediów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 03:00
Armin Laschet zwyciężył w sobotę w wyborach na nowego przewodniczącego CDU. Zdobył 521 z 1001 głosów oddanych na kongresie partii. Komentując jego zwycięstwo, szefowie innych partii i media zwracają uwagę, że stoi przed nim trudne zdanie scalenia podzielonej wewnętrznie partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o nowym szefie CDU: jest przyjazny Putinowi oraz pogłębieniu relacji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 20:25
- Armin Laschet wypowiadał się za pragmatycznym podejściem w stosunku do Rosji. W jego mniemaniu oznacza to ochronę niemieckich interesów gospodarczych związanych z wieloma niemieckimi firmami operującymi na rosyjskim rynku- mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy szef CDU. Ekspert: Laschet należy do zaufanego grona Merkel

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:25
- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica. 
rozwiń zwiń