X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jak zakończyć pandemię COVID-19? Naukowcy podają najprostsze rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:28
Noszenie masek oraz zachowanie dystansu społecznego mogą skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa powodującego COVID-19. Jednak aby całkowicie zahamować epidemię, zasad tych musiałoby sumiennie przestrzegać co najmniej 60 proc. populacji - wyliczyli naukowcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SibRapid/ Shutterstock

O swoich ustaleniach badacze z New York University (USA) i Politecnico di Torino (Włochy) poinformowali na łamach pisma "Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science".

koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja 55-latków

Naukowcy z grupy prof. Maurizio Porfiriego opracowali model sieciowej bazy danych, aby sprawdzić, jak dwa wymienione środki wpływają na rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak COVID-19. Wykazał on, że nowym ogniskom wirusa można by zapobiec, gdyby 60 proc. populacji spełniało te wymogi.

- Ani sam dystans społeczny, ani samo noszenie maski nie wystarczą, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19, chyba że prawie cała populacja uczciwie stosowałaby jeden z nich - mówi prof. Porfiri. - Ale jeśli znaczna część z nas stosowałaby oba te środki zaradcze, moglibyśmy powstrzymać dalsze przenoszenie wirusa i to bez masowych szczepień.

Czytaj także:

Ograniczenie mobilności w czasie pandemii

Przygotowany przez naukowców model opierał się na koewolucji sieci kontaktów i rozprzestrzeniania się epidemii. Wykorzystano dane dotyczące mobilności telefonów komórkowych oraz wypełnione przez ochotników ankiety. Zebrane informacje pozwoliły ustalić, że osoby noszące maski są tymi samymi, które mają tendencję do ograniczania swojej mobilności w czasie pandemii. Opierając się na tym założeniu, badacze dokonali podziału uczestników na dwie subpopulacje: ludzi, którzy regularnie noszą maski i zachowują dystans społeczny, oraz tych, których zachowanie pozostało w dużej mierze niezmienione przez pandemię.

1200_Johnson & Johnson_shutterstock.png
Jest opinia Europejskiej Agencja Leków ws. Johnson&Johnson. "Korzyści z zaszczepienia przewyższają ryzyko"

Następnie, aby ocenić skuteczność swojego modelu, naukowcy porównali swoje wyniki z rzeczywistymi danymi dotyczącymi COVID-19 w USA. Zaobserwowali ścisłą zgodność między stopniem, w jakim dane stany przestrzegają dystansu społecznego i noszenia masek, a lokalną intensywnością epidemii.

Środki zaradcze mogą wystarczyć

"Stany, które cierpią z powodu największej liczby zakażeń, to również te, które w mniejszym stopniu przestrzegają wytycznych dotyczących zdrowia publicznego, przez co znacznie przekraczają próg epidemii przewidziany w naszym modelu" - piszą autorzy publikacji. "Wykazaliśmy, że połączenie dwóch omawianych tu środków zaradczych i zastosowanie ich przez większość populacji mogłoby wystarczyć do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa i zwalczenia epidemii" - podsumowują.

pg

Czytaj także

"Najprawdopodobniej nie mają wpływu na płodność". Eksperci o szczepionkach mRNA

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 15:11
Wiele młodych kobiet pyta, co będzie z płodnością po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Z tego, co wiemy na 99,9 proc., szczepionka mRNA nie powinna mieć na to wpływu – zapewniła w poniedziałek specjalistka medycyny rodzinnej Anna Krzyszowska-Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: wirus SARS-CoV-2 ewoluuje i czyni szczepionki mniej skutecznymi, trzeba zatrzymać jego rozprzestrzenianie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:05
Nowe badanie tzw. brytyjskich i południowoafrykańskich wariantów wirusa SARS-CoV-2 sugeruje, że obecne szczepionki i niektóre przeciwciała monoklonalne mogą być mniej skuteczne w neutralizowaniu tych wariantów, a ponowne zakażenia - bardziej prawdopodobne - informuje "Nature".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Senyszyn: posłowie powinni pokazywać, że przestrzeganie obostrzeń jest ważne

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 17:14
- To bardzo dobra decyzja. Jeżeli są obostrzenia, jest nakaz chodzenia w maseczkach, to zwłaszcza posłowie, członkowie rządu, powinni pokazywać, że się do tego stosują - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Joanna Senyszyn, odnosząc się do wykluczenia z obrad Sejmu Grzegorza Brauna. 
rozwiń zwiń