Nazwisko naczelnego lekarza Auschwitz po 70 latach zniknie z pomnika poległych w wojnie

2021-04-15, 13:24

Nazwisko naczelnego lekarza Auschwitz po 70 latach zniknie z pomnika poległych w wojnie
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Nazwisko Eduarda Wirthsa, naczelnego lekarza obozu koncentracyjnego Auschwitz, zostanie usunięte z tablicy upamiętniającej poległych w wojnie w okręgu Wuerzburg w Bawarii - poinformował wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.

- To optymistyczny sygnał, że rada gminy jednogłośnie zdecydowała o usunięciu tego nazwiska - ocenił Heubner.

Powiązany Artykuł

budowa osiedle 1200.jpg
Trudne dziedzictwo historycznych miejsc

Około 70 lat temu nazwisko Wirthsa zostało wyryte na cenotafie, w liczącej ok. 1300 mieszkańców wiosce Geroldshausen, wśród nazwisk żołnierzy poległych w II wojnie światowej i ofiar narodowego socjalizmu.

Naczelny lekarz Auschwitz odpowiedzialny za śmierć tysięcy

Wirths, członek SS, jako naczelny lekarz obozu koncentracyjnego Auschwitz i przełożony m.in. osławionego lekarza obozowego Josefa Mengele, był odpowiedzialny za śmierć tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn. Kierował selekcjami niezdolnych do pracy więźniów do komór gazowych. Wybierał również więźniów do pseudoeksperymentów medycznych, niektóre przeprowadzał osobiście

- Do chwili wyzwolenia w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau zamordowano - jak podaje utworzone tam Miejsce Pamięci i Muzeum - około 1-1,35 mln Żydów, około 70-75 tys. Polaków, około 20 tys. Cyganów, a ponadto około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości.

Władze Geroldshausen chcą teraz wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim opracować projekt tablicy informacyjnej, która miałaby stanąć obok pomnika. Odbyły się także konsultacje z przewodniczącym Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josefem Schusterem.

Czytaj także:

Heubner podkreślił, że postępowanie władz Geroldshausen powinno być wzorem dla wielu innych gmin w Niemczech. Na przykład w Kalkar w Nadrenii Północnej-Westfalii na pomniku wojennym nadal znajduje się cytat, pochodzący prawdopodobnie z "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej