X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nazwisko naczelnego lekarza Auschwitz po 70 latach zniknie z pomnika poległych w wojnie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:24
Nazwisko Eduarda Wirthsa, naczelnego lekarza obozu koncentracyjnego Auschwitz, zostanie usunięte z tablicy upamiętniającej poległych w wojnie w okręgu Wuerzburg w Bawarii - poinformował wiceprezes Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

- To optymistyczny sygnał, że rada gminy jednogłośnie zdecydowała o usunięciu tego nazwiska - ocenił Heubner.

budowa osiedle 1200.jpg
Trudne dziedzictwo historycznych miejsc

Około 70 lat temu nazwisko Wirthsa zostało wyryte na cenotafie, w liczącej ok. 1300 mieszkańców wiosce Geroldshausen, wśród nazwisk żołnierzy poległych w II wojnie światowej i ofiar narodowego socjalizmu.

Naczelny lekarz Auschwitz odpowiedzialny za śmierć tysięcy

Wirths, członek SS, jako naczelny lekarz obozu koncentracyjnego Auschwitz i przełożony m.in. osławionego lekarza obozowego Josefa Mengele, był odpowiedzialny za śmierć tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn. Kierował selekcjami niezdolnych do pracy więźniów do komór gazowych. Wybierał również więźniów do pseudoeksperymentów medycznych, niektóre przeprowadzał osobiście

- Do chwili wyzwolenia w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau zamordowano - jak podaje utworzone tam Miejsce Pamięci i Muzeum - około 1-1,35 mln Żydów, około 70-75 tys. Polaków, około 20 tys. Cyganów, a ponadto około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości.

Władze Geroldshausen chcą teraz wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim opracować projekt tablicy informacyjnej, która miałaby stanąć obok pomnika. Odbyły się także konsultacje z przewodniczącym Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josefem Schusterem.

Czytaj także:

Heubner podkreślił, że postępowanie władz Geroldshausen powinno być wzorem dla wielu innych gmin w Niemczech. Na przykład w Kalkar w Nadrenii Północnej-Westfalii na pomniku wojennym nadal znajduje się cytat, pochodzący prawdopodobnie z "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.

nt

Czytaj także

Buty. Jedna z najważniejszych rzeczy w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:30
To właśnie ich często brakowało tym, którzy trafili do obozu. Przypomina o tym wstrząsająca ekspozycja ok. 80. tysięcy butów więźniów zamordowanych w Auschwitz-Birkenau. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:28
– Nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar, a wśród nich – najsłabsze, najufniejsze i najbardziej niewinne – są zawsze dzieci – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu.
rozwiń zwiń