X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej nie tylko w Polsce. "Ta tragedia jest nam szczególnie bliska"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 22:15
Uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na całym świecie. Msze święte w intencji ofiar tragedii odprawiono m.in. w Paryżu, Lwowie i Mińsku. 
Msza Święta na polskiej części Cmentarza w Katyniu
Msza Święta na polskiej części Cmentarza w KatyniuFoto: Twitter/@PLinRussia

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenie odbyły się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na całym świecie. 

Czytaj także:
pap_smoleńsk 1200.jpg
Anita Czerwińska: pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej była szargana, ich rodziny były ranione

Białoruś

Polacy mieszkający w stolicy Białorusi, Mińsku upamiętnili 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej w kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Mszę odprawił ksiądz kanonik Uładzisłau Zawalniuk.

- Będziemy się modlić w czasie tej mszy z białoruskimi katolikami, z których wielu ma polskie korzenie. Samolot z delegacją, która leciała do Smoleńska, przemieszczał się nad Białorusią. Dlatego ta tragedia jest nam szczególnie bliska - mówił przed uroczystością Marcin Wojciechowski, charge d'affaires Ambasady Polski w Mińsku.

Z kolei w Grodnie członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi w towarzystwie polskiego konsula Andrzeja Raczkowskiego upamiętnili tragiczne wydarzenie krótką modlitwą zaduszną, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy Polacy uczcili również pamięć ofiar mordu katyńskiego.

Posłuchaj
00:57 11011095_1.mp3 W Grodnie upamiętniono 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Czytaj także:

Ukraina

Czytaj także:
forum-0431103133 (1).jpg
"Zaczynają płynąć łzy". Wspomnienia lwowskich harcerzy z 10 kwietnia 2010 roku

W katedrze lwowskiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar tych tragedii. Modlitewnie uczcić pamięć zaginionych przybyli polscy dyplomaci wraz z pracownikami konsulatu oraz przedstawiciele środowisk polskich. Przed plakatem ze zdjęciami ofiar tragicznego rejsu wartę honorową pełnili lwowscy harcerze.

Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Szebla, który zaznaczył, że "zbieramy się tutaj, szukając prawdy". - Mamy nadzieję, że to młode pokolenie, które rośnie, że ono będzie pamiętać o tych, którzy kochali ojczyznę, oddawali za nią życie. Będą pamiętali tych, którzy w taki tragiczny sposób dali świadectwo - powiedział wikariusz katedry łacińskiej.

Rano przed budynkiem polskiego konsulatu we Lwowie złożono kwiaty i zapalono znicze przed banerem ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Posłuchaj
00:35 11011320_1.mp3 Lwów: Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Relacja Eugeniusza Sało (IAR)

Litwa

Czytaj także:
pap_20091210_12E (1).jpg
Janusz Walentynowicz: do dziś rana się nie zabliźniła, wszystko jest otwarte i krwawi

W Wilnie w tym roku symbolicznie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Rafała Archanioła odprawiona została w ich intencji msza święta. Każdego roku jest ona odprawiana w kościele św. Rafała Archanioła na wileńskich Śnipiszkach. Znajduje się tam jedyna w litewskiej stolicy tablica katyńska. Upamiętnia ona pochodzące z Wilna i Wileńszczyzny ofiary zbrodni katyńskiej.

Mszę świętą sprawował proboszcz parafii ks. Mirosław Grabowski. Jak powiedział w homilii - dziś w szczególny sposób, bo zdalnie, można łączyć się ze wszystkimi, którzy wspominają katastrofę smoleńską oraz zbrodnię katyńską. - Nieraz powstaje pytanie, czy człowiek musi pamiętać w swoim życiu o takich wydarzeniach. Nie na próżno jest powiedziane, że dopóki człowiek pamięta swoją historię, to ten naród jest żywy - mówił duchowny.

Posłuchaj
00:55 11011195_1.mp3 W Wilnie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Z powodu ograniczeń epidemicznych we mszy można było wziąć udział jedynie za pośrednictwem internetu.

Czytaj także:

Francja

Czytaj także:
pap_20210110_064 (1).jpg
"Narodowa tragedia, która nas zmieniła". Michał Dworczyk o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku

Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w sobotę w jej 11. rocznicę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Zgody w Paryżu.

Ołtarz świątyni, w której znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta Kaczyńskiego, był przyozdobiony biało-czerwonymi flagami. Obok ołtarza znajdował się portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz lista i zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Mszę odprawił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu. Modląc się za ofiary katastrofy i ojczyznę, mówił m.in. o potrzebie obrony wartości chrześcijańskich, jedności Polaków i dobrej zmiany w Polsce.
Po mszy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Węgry

Czytaj także:
mid-21410805 (1).jpg
Uroczystości rocznicowe katastrofy smoleńskiej. Msza święta w intencji ofiar

Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek wraz z małżonką Martą Gedeon złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Memento-Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

W uroczystości wzięli udział burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. Ze względu na restrykcje przeciwepidemiczne uroczystość miała bardzo kameralny charakter.

Pod pomnikiem Memento-Smoleńsk złożono też wieniec w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.

Pomnik Memento-Smoleńsk został odsłonięty w kwietniu 2018 roku w obecności premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest to duży pagórek o wysokości 1,5 m i średnicy 12 m, w który wbity jest krzyż z czarnego granitu o wysokości 4 m i szerokości 3 m. Według autora Sandora Gyuli Makoldiego pomnik nawiązuje zarówno do katastrofy smoleńskiej, jak i do zbrodni katyńskiej.

jbt

Czytaj także

Zbigniew Rau: katastrofa smoleńska stała się częścią naszej wspólnej, narodowej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 16:52
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał w mediach społecznościowych, że 10 kwietnia 2010 r. straciliśmy wielkich i pięknych ludzi. Zauważył również, że tragedia ta odegrała istotną rolę w tworzeniu narodowej tożsamości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie kolekcjonerski banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. "Chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 20:44
Prezes NBP Adam Glapiński podpisał w sobotę wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ma zostać wprowadzony do obiegu w listopadzie z okazji Święta Niepodległości. Chodzi o nominał 20 zł. Jego planowany nakład to maksymalnie 80 tys. sztuk.
rozwiń zwiń