Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej nie tylko w Polsce. "Ta tragedia jest nam szczególnie bliska"

2021-04-10, 22:15

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej nie tylko w Polsce. "Ta tragedia jest nam szczególnie bliska"
Msza Święta na polskiej części Cmentarza w Katyniu. Foto: Twitter/@PLinRussia

Uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na całym świecie. Msze święte w intencji ofiar tragedii odprawiono m.in. w Paryżu, Lwowie i Mińsku. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenie odbyły się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na całym świecie. 

Powiązany Artykuł

pap_smoleńsk 1200.jpg
Anita Czerwińska: pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej była szargana, ich rodziny były ranione

Białoruś

Polacy mieszkający w stolicy Białorusi, Mińsku upamiętnili 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej w kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Mszę odprawił ksiądz kanonik Uładzisłau Zawalniuk.

- Będziemy się modlić w czasie tej mszy z białoruskimi katolikami, z których wielu ma polskie korzenie. Samolot z delegacją, która leciała do Smoleńska, przemieszczał się nad Białorusią. Dlatego ta tragedia jest nam szczególnie bliska - mówił przed uroczystością Marcin Wojciechowski, charge d'affaires Ambasady Polski w Mińsku.

Z kolei w Grodnie członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi w towarzystwie polskiego konsula Andrzeja Raczkowskiego upamiętnili tragiczne wydarzenie krótką modlitwą zaduszną, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy Polacy uczcili również pamięć ofiar mordu katyńskiego.

Posłuchaj

W Grodnie upamiętniono 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Relacja Włodzimierza Paca (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Ukraina

Powiązany Artykuł

forum-0431103133 (1).jpg
"Zaczynają płynąć łzy". Wspomnienia lwowskich harcerzy z 10 kwietnia 2010 roku

W katedrze lwowskiej odprawiono mszę świętą w intencji ofiar tych tragedii. Modlitewnie uczcić pamięć zaginionych przybyli polscy dyplomaci wraz z pracownikami konsulatu oraz przedstawiciele środowisk polskich. Przed plakatem ze zdjęciami ofiar tragicznego rejsu wartę honorową pełnili lwowscy harcerze.

Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Szebla, który zaznaczył, że "zbieramy się tutaj, szukając prawdy". - Mamy nadzieję, że to młode pokolenie, które rośnie, że ono będzie pamiętać o tych, którzy kochali ojczyznę, oddawali za nią życie. Będą pamiętali tych, którzy w taki tragiczny sposób dali świadectwo - powiedział wikariusz katedry łacińskiej.

Rano przed budynkiem polskiego konsulatu we Lwowie złożono kwiaty i zapalono znicze przed banerem ze zdjęciami 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Posłuchaj

Lwów: Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Relacja Eugeniusza Sało (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

Litwa

Powiązany Artykuł

pap_20091210_12E (1).jpg
Janusz Walentynowicz: do dziś rana się nie zabliźniła, wszystko jest otwarte i krwawi

W Wilnie w tym roku symbolicznie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Rafała Archanioła odprawiona została w ich intencji msza święta. Każdego roku jest ona odprawiana w kościele św. Rafała Archanioła na wileńskich Śnipiszkach. Znajduje się tam jedyna w litewskiej stolicy tablica katyńska. Upamiętnia ona pochodzące z Wilna i Wileńszczyzny ofiary zbrodni katyńskiej.

Mszę świętą sprawował proboszcz parafii ks. Mirosław Grabowski. Jak powiedział w homilii - dziś w szczególny sposób, bo zdalnie, można łączyć się ze wszystkimi, którzy wspominają katastrofę smoleńską oraz zbrodnię katyńską. - Nieraz powstaje pytanie, czy człowiek musi pamiętać w swoim życiu o takich wydarzeniach. Nie na próżno jest powiedziane, że dopóki człowiek pamięta swoją historię, to ten naród jest żywy - mówił duchowny.

Posłuchaj

W Wilnie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Z powodu ograniczeń epidemicznych we mszy można było wziąć udział jedynie za pośrednictwem internetu.

Czytaj także:

Francja

Powiązany Artykuł

pap_20210110_064 (1).jpg
"Narodowa tragedia, która nas zmieniła". Michał Dworczyk o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku

Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny, śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej została odprawiona w sobotę w jej 11. rocznicę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w pobliżu placu Zgody w Paryżu.

Ołtarz świątyni, w której znajduje się tablica upamiętniająca prezydenta Kaczyńskiego, był przyozdobiony biało-czerwonymi flagami. Obok ołtarza znajdował się portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz lista i zdjęcia wszystkich ofiar katastrofy TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Mszę odprawił wicerektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Krystian Gawron z inicjatywy Stowarzyszenia Obrońców Krzyża w Paryżu. Modląc się za ofiary katastrofy i ojczyznę, mówił m.in. o potrzebie obrony wartości chrześcijańskich, jedności Polaków i dobrej zmiany w Polsce.
Po mszy zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Węgry

Powiązany Artykuł

mid-21410805 (1).jpg
Uroczystości rocznicowe katastrofy smoleńskiej. Msza święta w intencji ofiar

Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek wraz z małżonką Martą Gedeon złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Memento-Smoleńsk w XXII dzielnicy Budapesztu w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

W uroczystości wzięli udział burmistrz XXII dzielnicy Ferenc Karsay oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. Ze względu na restrykcje przeciwepidemiczne uroczystość miała bardzo kameralny charakter.

Pod pomnikiem Memento-Smoleńsk złożono też wieniec w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.

Pomnik Memento-Smoleńsk został odsłonięty w kwietniu 2018 roku w obecności premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jest to duży pagórek o wysokości 1,5 m i średnicy 12 m, w który wbity jest krzyż z czarnego granitu o wysokości 4 m i szerokości 3 m. Według autora Sandora Gyuli Makoldiego pomnik nawiązuje zarówno do katastrofy smoleńskiej, jak i do zbrodni katyńskiej.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej