X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska: ten rok już jest i na pewno będzie rokiem Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 19:49
- Jesteśmy wam wdzięczni za te wszystkie działania, jakie Polska podjęła po sfałszowanych wyborach - powiedziała na antenie Radia Zet liderka demokratycznej opozycji na Białorusi, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska. - Rok 2021 już jest i na pewno będzie rokiem Białorusinów - podkreśliła.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

W czwartkowej popołudniowej rozmowie z Radiem Zet Swiatłana Cichanouska przypomniała, że od 10 miesięcy nie widziała swojego męża i nie ma kontaktu z nim oprócz wiadomości przekazywanych przez adwokatów. - W Białorusi nikt, nawet najbliższa rodzina nie może odwiedzać i dzwonić do więźniów - podkreśliła.

Białoruś 1200.jpg
Białoruś: członkowie rodzin aresztowanych polskich liderów spotkali się z polskimi dyplomatami w MińskuZapewniła, że zarówno on, jak i inni więźniowie białoruskiego reżimu Łukaszenki wiedzą, że ich wolność zależy od osób pozostających na wolności i są zdeterminowani, by walczyć dla wszystkich Białorusinów.

"Polacy pokazali, że są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi"

- Wszyscy więźniowie polityczni powinni być bezwzględnie uwolnieni, w tym także Polacy - stwierdziła liderka opozycji. W jej ocenie reżim biorąc więźniów, m.in. Polaków chce nie tylko zastraszyć ludzi, ale też zyskać argumenty dla negocjacji o złagodzeniu sankcji, tak jak w poprzednich latach, gdy wymieniali więźniów politycznych na złagodzenie sankcji i inne przywileje dla Białorusi.

Czytaj także:- Taki schemat nie powinien być powtarzany - zaapelowała. Jak podkreśliła Polacy pokazali, że są prawdziwymi przyjaciółmi Białorusinów. - Jesteśmy wam wdzięczni za te wszystkie działania, jakie Polska podjęła po sfałszowanych wyborach - mówiła w Radiu Zet.

Wymieniła m.in. sankcje nałożone na Mińsk, dołączenie do sankcji unijnych, aktywne wsparcie społeczeństwa przez telewizję Biełsat, otwarcie programu stypendialnego dla studentów, którzy musieli opuścić kraj, wsparcie dla domów białoruskich, czy centrów białoruskiej solidarności, a także schronienie i wsparcie dla wspierających opozycję Białoruskich uciekinierów czy uproszczenie procedur emigracyjnych dla obywateli Białorusi.


W jej ocenie sankcje nakładane na białoruskie organizacje czy firmy związane z Łukaszenką powinny być szersze, a społeczność międzynarodowa powinna się zastanowić, jak pokonać obchodzenie tych sankcji.

Cel: doprowadzenie do ustąpienia Łukaszenki

Swiatłana Cichanouska przypomniała, że celem opozycji jest ustąpienie Łukaszenki, a to można osiągnąć jedynie wywierając na niego presję - co jest wyzywaniem dla organizacji zewnętrznych, międzynarodowych.  Zapewniła, że wszyscy chciwieliby wygranej opozycji przeprowadzonej droga pokojową. "Nie chcemy żadnej więcej ofiar. Wystarczy. Więcej niż 45 tysięcy osób zostało zatrzymanych do sierpnia zeszłego roku. Myślę, że wycierpieliśmy już wystarczająco dużo, chcemy pokojowo rozwiązać ten problem" - powiedziała.

Jak mówiła jest przekonana, że ci, którzy popełnili ciężkie zbrodnie przeciw swoim rodakom muszą zostać osądzeni i stanąć przed prawowitymi sądami.

Zdaniem Cichanouskiej, Łukaszenka nie musi bać się jej, musi bać się Białorusinów, którzy chcą ponownych wyborów i domagają się zaprzestania przemocy. Jak mówiła, protest nigdy się nie kończy, wola walki nie zniknęła, a Białorusini są gotowi na kolejne marsza, pomimo przemocy ze strony reżimu.

Liderka białoruskiej opozycji przypomniała, że nawołuje do władz o rozmowy, ale nie wzywa do nich Łukaszenki, bo uważa, że nie jest do nich gotowy - ale w aparacie władzy są osoby, które chcą nowego życia dla swoich dzieci.

ms, bartos

Czytaj także

Jarosław Guzy: Mińsk chce, by Polska wyhamowała obecną politykę wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 21:56
- Łukaszence zależy na tym, żeby Polska wyhamowała swoją obecną politykę wobec Białorusi. Nie przypadkiem wspomina dobre czasy sprzed wyborów prezydenckich, kiedy również ze strony Polski były czynione gesty pod jego adresem - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji była także dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
rozwiń zwiń