X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zakaz eksportu szczepionek poza Wspólnotę, prześladowania na Białorusi. Zakończył się wideoszczyt UE

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 05:05
Europejscy przywódcy poparli zakaz eksportu poza Unię szczepionek wyprodukowanych w państwach członkowskich. Podkreślili, że konieczne jest przyspieszenie produkcji preparatów i ich dostaw do unijnych krajów. Już wiadomo, że AstraZeneca nie będzie mogła wywozić swoich preparatów, dopóki nie dotrzyma zobowiązań dotyczących terminowych dostaw do Wspólnoty. To był jeden z głównych tematów unijnego wideoszczytu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexandra Lande
wideoszczyt 1200 twitt.jpg
"To było mocne". Unijni dyplomaci skomentowali wystąpienie Mateusza Morawieckiego podczas szczytu UE

Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że podczas narady premier Mateusz Morawiecki mówił o prześladowaniach przez reżim w Mińsku Polaków mieszkających na Białorusi.

Posłuchaj
00:46 10982911_1.mp3 Zakończył się wideoszczyt UE. Poruszono temat eksportu szczepionek poza Wspólnotę - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

- Europejczycy muszą mieć pewność, że obiecane szczepionki zostaną dostarczone do unijnych krajów - mówiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen uzasadniając zakaz eksportu szczepionek poza Unię.

ulica koronawirus free shutt 1200 .jpg
Maria Libura: Wielka Brytania pokazuje, że program szczepień może być skuteczny

- Koncerny muszą się wywiązać z umów podpisanych z Unią Europejską, zanim będą mogły eksportować preparat do pozostałych części świata. To jest oczywiście przypadek AstraZeneki. Myślę, że jest to jasne dla firmy, że najpierw musi przestrzegać kontraktów z krajami członkowskimi, zanim zacznie eksportować szczepionki poza Unię - dodała szefowa Komisji.

Ursula von der Leyen zasugerowała, że koncerny, które wywiązują się ze wszystkich zobowiązań wobec Wspólnoty, nie powinny mieć problemów z eksportem. Nawet jeśli sprzedają szczepionki wyprodukowane na terenie Wspólnoty do krajów, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza i które nie stosują zasady wzajemności.

Zażegnany kryzys

To przypadek Wielkiej Brytanii, która otrzymała z Unii ponad 20 mln dawek, ale sama nie wyeksportowała do Wspólnoty ani jednej. Zapewnienie przewodniczącej Komisji ma rozwiać obawy części krajów co do wojny szczepionkowej Unii z Wielką Brytanią i blokady eksportu szczepionek także innych firm, na przykład konsorcjum BioNTech i Pfizer, które dostarcza szczepionki do Unii w terminie, ale także wysyła je na Wyspy Brytyjskie.

Ursula von der Leyen powtórzyła też na konferencji prasowej po wideoszczycie dane, które opublikowała kilka godzin wcześniej na Twitterze. Poinformowała, że od grudnia firmy farmaceutyczne wyeksportowały poza Unię 77 mln dawek.

Podczas wideoszczytu premier Mateusz Morawiecki mówił o prześladowaniach Polaków na Białorusi. - Polski premier powiedział, że reżim Aleksandra Łukaszenki robi z Polaków na Białorusi kozły ofiarne - relacjonował w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką jeden z dyplomatów.

Inny dodał, że Mateusz Morawiecki mówił, że niewinni ludzie padają ofiarą brutalnych ataków ze strony białoruskich władz. Szef rządu podkreślał, że w związku z ostatnimi wydarzeniami i aresztowaniami działaczy Związku Polaków na Białorusi odpowiedź Wspólnoty powinna być zdecydowana.

Możliwe sankcje

Jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia przyznał, że są możliwe dotkliwe europejskie retorsje wobec Białorusi. - W przypadku dalszej eskalacji represji wobec niewinnych ludzi - czy to przedstawicieli opozycji, czy Polaków - Unia Europejska może zdecydować się na wprowadzenie ograniczeń w przepływie towarów i w eksporcie białoruskich produktów - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.

Wczorajszy wideoszczyt zakończył się trwającą ponad godzinę rozmową z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. To była pierwsza wspólna dyskusja liderów krajów członkowskich z amerykańskim przywódcą od 2009 r. Wtedy po raz ostatni zorganizowano szczyt Unia Europejska - USA, wziął w nim udział ówczesny prezydent Barack Obama.

Przewodniczący Rady Charles Michel przekonywał po zakończeniu wideoszczytu, że Unia i Stany Zjednoczone muszą razem chronić światowe bezpieczeństwo, demokrację i stabilność. - Widzimy, że demokracja i praworządność są obecnie kwestionowane i bardziej niż kiedykolwiek Stany Zjednoczone i Unia Europejska ponoszą odpowiedzialność za przyszłe pokolenia - dodał szef Rady.

pb

Czytaj także

Szef dyplomacji UE zaapelował do białoruskich władz ws. aresztowanych Polaków. Chce uwolnienia działaczy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 16:20
Josep Borrell opublikował oświadczenie w tej sprawie. Wcześniej rzecznik Komisji Europejskiej przesłał brukselskiej korespondentce Polskiego Radia podobne w treści oświadczenie. Jednak komentarz szefa unijnej dyplomacji ma zdecydowanie większą wagę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest decyzja PE ws. certyfikatów szczepień. Europosłowie poparli zastosowanie trybu pilnego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 18:22
Parlament Europejski zdecydował o przyspieszeniu procedury zatwierdzenia unijnych certyfikatów szczepionkowych, które mają umożliwić swobodne podróżowanie latem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie spodziewałbym się szybkich sankcji". Piecha o działaniach UE ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 19:00
- Dobrze, że apel premiera Mateusza Morawieckiego został podchwycony i usłyszeliśmy stanowczy apel do władz Białorusi - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość). Drugim gościem "Pulsu Europy" był Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń