X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protesty w Birmie. Są kolejne ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:14
Co najmniej ośmiu uczestników demonstracji zostało zabitych przez birmańskie siły bezpieczeństwa w mieście Aungban w stanie Szan na wschodzie kraju - podała w piątek agencja Reutera. W stolicy, Naypyidaw, policja zatrzymała kolejnych dziennikarzy, w tym reportera BBC. Według agencji demonstranci zostali zastrzeleni podczas próby sforsowania barykady przez siły bezpieczeństwa. Siedmiu z nich miało zginąć na miejscu, ósmy zmarł w szpitalu.
Protest w Rangunie 16 marca.
Protest w Rangunie 16 marca.Foto: Aung Kyaw Htet / Zuma Press / Forum

Jak wynika z zestawienia birmańskiego Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP), od puczu 1 lutego władze zabiły co najmniej 232 przeciwników. Mimo to protesty przeciwko wojskowej juncie nadal trwają. W piątek policja przełamała barykady protestujących w największym mieście kraju, Rangunie. Demonstracje odbyły się również w drugim co do wielkości mieście Mandalaj, a także Mjingjan i Kata w środkowej części kraju oraz w Mjawaddy na wschodzie.

birma protest pap 1200.jpg
Po protestach w Birmie. Junta wojskowa wprowadziła stan wojenny w kilku dzielnicach największego miasta kraju

W Naypyidaw władze zatrzymały kolejnych dwóch dziennikarzy - reportera pracującego dla birmańskiego portalu Mizzima oraz korespondenta BBC Aunga Thura. Według ONZ władze zatrzymały dotąd co najmniej 37 przedstawicieli prasy i wciąż przetrzymują 19, w tym polskiego fotoreportera i współpracownika niemieckiej agencji dpa Roberta Bociagę.

Wezwanie do zaprzestania przemocy

W reakcji na pogarszającą się sytuację prezydent Indonezji Joko Widodo wezwał w piątek do przywrócenia demokracji w Birmie i "natychmiastowego zaprzestania przemocy". Inni sąsiedzi Birmy byli dotąd w większości powściągliwi w swoich wypowiedziach na temat sytuacji w tym kraju.

Czytaj także:

 - Indonezja wzywa do dialogu, by natychmiast doprowadzić do pojednania, by przywrócić demokrację, pokój i stabilność - powiedział prezydent. Dzień wcześniej główny dowódca indonezyjskiej armii miał wyrazić zaniepokojenie sytuacją w Birmie podczas pierwszej od czasu puczu wirtualnej konferencji z udziałem szefa birmańskiej junty gen. Min Aung Hlainga oraz innych wojskowych z regionu.

birma mid-epa09058420_2 1200.jpg
Obywatelskie nieposłuszeństwo. Związki zawodowe w Birmie wzywają do strajku przeciwko juncie

Tymczasem ambasador Birmy przy ONZ Kyaw Moe Tun, który publicznie zerwał z reżimem, oznajmił w piątek, że grupa birmańskich posłów, którzy zostali pozbawieni przez juntę mandatów, rozważa możliwości uruchomienia dochodzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych przez juntę. Chodzi m.in. o brutalną pacyfikację demonstracji, przymusowe eksmisje, zabójstwa i zaginięcia prodemokratycznych działaczy oraz więzienie liderów politycznych, na czele z dotychczasową szefową rządu Aung San Suu Kyi.

pg

Czytaj także

Birma: przywódca cywilnych władz w podziemiu zapowiada walkę z juntą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 01:03
Ukrywający się polityk Mahn Win Khaing Than, mianowany na p.o. wiceprezydenta cywilnych władz Birmy, zapowiedział na Facebooku walkę z juntą wojskową i przywrócenie rządów demokratycznych. W pierwszym tego rodzaju wystąpieniu, zapowiedział walkę o ustanowienie "federalnej demokracji, której pragną wszyscy nasi etniczni bracia cierpiący od dziesięcioleci różnego rodzaju prześladowania ze strony dyktatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje w Birmie. Starcia protestujących z policją, tragiczny bilans ofiar

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:28
Tragiczny bilans protestów w Mjanmie - dawnej Birmie. Według najnowszych informacji, policjanci zastrzelili co najmniej 38 osób. 22 demonstrantów zginęło na przedmieściu Rangunu, gdzie podpalano należące do chińskich właścicieli zakłady przemysłowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowie dwóch resortów rządu USA z wizytą w Japonii. Rozmowy o Chinach i Birmie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 03:24
W Tokio odbędą się rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina z ich japońskimi odpowiednikami. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. Główne tematy rozmów to stosunki dwustronne, sytuacja w Birmie oraz wyzwania ze strony Chin.
rozwiń zwiń