X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przestańcie zabijać demonstrantów". ONZ apeluje do junty w Birmie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 16:00
- Co najmniej 149 osób zginęło w Birmie od zamachu stanu z 1 lutego. Siły bezpieczeństwa używają przeciwko demonstrantom i osobom postronnym ostrej amunicji - powiedziała rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani.
Na przedmieściach Rangunu doszło do największego rozlewu krwi od czasu przejęcia rządów przez juntę. Zginęło tam co najmniej 37 osób
Na przedmieściach Rangunu doszło do największego rozlewu krwi od czasu przejęcia rządów przez juntę. Zginęło tam co najmniej 37 osóbFoto: PAP/EPA/STRINGER
birma protest pap 1200.jpg
Po protestach w Birmie. Junta wojskowa wprowadziła stan wojenny w kilku dzielnicach największego miasta kraju

Shamdasani apelowała podczas konferencji w Genewie do junty birmańskiej, żeby "przestała zabijać i zatrzymywać demonstrantów". Dodała, że od początku lutego w Birmie aresztowano ok. 37 dziennikarzy, 19 osób wciąż pozostaje zatrzymanych, a pięć zmarło w areszcie.

Czytaj także:

Na przedmieściach Rangunu doszło do największego rozlewu krwi od czasu przejęcia rządów przez juntę. Zginęło tam co najmniej 37 osób, a demonstranci atakowali i podpalali fabryki należące do chińskich inwestorów. Wielu Birmańczyków zarzuca komunistycznym władzom ChRL, że wspierają birmańską juntę.

birma mid-epa09058420_2 1200.jpg
Obywatelskie nieposłuszeństwo. Związki zawodowe w Birmie wzywają do strajku przeciwko juncie

Gazeta "South China Morning Post" podała, że rząd ChRL nakazał firmom chińskim na terenie Birmy ewakuację tych pracowników, którzy nie są niezbędni. Dziennik miał uzyskać te informacje od swoich źródeł w chińskich zakładach.

Według agencji Reutera, władze Birmy oskarżyły Salai Maung Taing Sana, wysłannika obalonego rządu Aung San Suu Kyi przy ONZ o zdradę - oświadczenie przekazano w telewizji popierającej juntę. Wysłannikowi, przebywającemu obecnie za granicą, zarzuca się zachęcanie do kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego, wzywanie do nałożenia na Birmę sankcji oraz działanie w ONZ na rzecz "nielegalnych, usuniętych ze stanowiska prawodawców".

Junta tego samego dnia zatrzymała urzędnika fundacji Open Society Myanmar powiązanej z miliarderem filantropem George'em Sorosem. Wojsko szuka również 11 innych pracowników tej instytucji w związku z podejrzeniem, że przekazywali oni fundusze przeciwnikom zamachu stanu - ruchowi "Myanmar Civil Disobedience".

Gazeta "New Light of Myanmar", popierająca birmańskie wojsko, utrzymuje, że fundacja przekazała fundusze opozycjonistom bez zgody krajowego Departamentu Zarządzania Walutą oraz wymieniła 1,4 mln dolarów na kiaty, lokalną walutę.

Demonstranci w Birmie domagają się ustąpienia junty, która przejęła władzę w wyniku puczu, uwolnienia demokratycznie wybranej przywódczyni kraju noblistki Aung San Suu Kyi, oraz przywrócenia władzy jej partii - Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), która rządziła Birmą od 2016 r. i wygrała wybory parlamentarne w listopadzie 2020 r. Wojskowa junta twierdzi, że wybory te były sfałszowane, komisja wyborcza nie dopatrzyła się jednak żadnych nieprawidłowości.

pb

Czytaj także

Birma: przywódca cywilnych władz w podziemiu zapowiada walkę z juntą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 01:03
Ukrywający się polityk Mahn Win Khaing Than, mianowany na p.o. wiceprezydenta cywilnych władz Birmy, zapowiedział na Facebooku walkę z juntą wojskową i przywrócenie rządów demokratycznych. W pierwszym tego rodzaju wystąpieniu, zapowiedział walkę o ustanowienie "federalnej demokracji, której pragną wszyscy nasi etniczni bracia cierpiący od dziesięcioleci różnego rodzaju prześladowania ze strony dyktatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje w Birmie. Starcia protestujących z policją, tragiczny bilans ofiar

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:28
Tragiczny bilans protestów w Mjanmie - dawnej Birmie. Według najnowszych informacji, policjanci zastrzelili co najmniej 38 osób. 22 demonstrantów zginęło na przedmieściu Rangunu, gdzie podpalano należące do chińskich właścicieli zakłady przemysłowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowie dwóch resortów rządu USA z wizytą w Japonii. Rozmowy o Chinach i Birmie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 03:24
W Tokio odbędą się rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina z ich japońskimi odpowiednikami. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. Główne tematy rozmów to stosunki dwustronne, sytuacja w Birmie oraz wyzwania ze strony Chin.
rozwiń zwiń