Osiem krajów, w tym Polska, wezwało do otwartości ws. suwerenności cyfrowej

2021-03-09, 15:34

Osiem krajów, w tym Polska, wezwało do otwartości ws. suwerenności cyfrowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Polscy dyplomaci mówią, że ten list to ważny głos w dyskusji na temat cyfrowych priorytetów Unii Europejskiej na najbliższą dekadę, które zostaną określone na szczycie pod koniec tego miesiąca. 


Powiązany Artykuł

Cichanouska 1200 free
Cichanouska w Brukseli: media celem brutalnych ataków białoruskiego reżimu

Osiem krajów, w tym Polska, wezwało do otwartości europejskiej gospodarki w dążeniu do suwerenności technologicznej.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefami rządów Belgii, Czech, Irlandii, Łotwy, Luksemburga, Szwecji i prezydentem Litwy napisał w tej sprawie list do przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Jest on odpowiedzią na list z ubiegłego tygodnia przywódców Niemiec, Danii, Finlandii i Estonii, w którym apelowali oni o zmniejszenie zależności strategicznych i gospodarczych.

- Konkurencyjność Europy powinna być tworzona w oparciu o wydajne, godne zaufania, przejrzyste, bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie danych zgodnie z naszymi wartościami i Unia powinna współpracować z międzynarodowymi partnerami w tej sprawie - napisali przywódcy 8 krajów, w tym Polski, w liście, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Podkreślili, że podejście Unii do suwerenności cyfrowej powinno być skoncentrowane na działaniach, by zapewnić zdolność tam, gdzie jest to wymagane, ale przy zachowaniu otwartych rynków i wzmocnieniu globalnej współpracy.

Nowe cyfrowe priorytety UE

Według polskiej dyplomacji ten list to ważny głos w dyskusji na temat cyfrowych priorytetów Unii Europejskiej na najbliższą dekadę, które zostaną określone na szczycie pod koniec tego miesiąca. 

- Unia Europejska musi znaleźć równowagę między samowystarczalnością i otwartością - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Podkreślił, że zachowanie otwartości rynków i zacieśnianie globalnej współpracy musi iść w parze z niezależnością cyfrową Unii i podejmowaniem przemyślanych działań zwiększających europejskie zdolności technologiczne.

IAR/

Polecane

Wróć do strony głównej