X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Londyn obawia się zakażonych nowymi wariantami koronawirusa. Zaostrzone zasady przybywania na Wyspy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:58
Obowiązkowe testy dla każdego przybywającego na Wyspy, a dla tych, którzy próbują oszukać system - nawet dwa tysiące funtów kary lub wieloletnie więzienie. W Szkocji pojawi się obowiązkowa kwarantanna w hotelu dla wszystkich, w Anglii zaś - dla przybyszów z krajów na tzw. "czerwonej liście". - oto założenia uszczelniania granic Zjednoczonego Królestwa. Działania rządu w Londynie wynikają z obawy przed napływem ludzi zakażonych nowymi wariantami koronawirusa.
Lotnisko Heathrow w Londynie w czasie pandemii
Lotnisko Heathrow w Londynie w czasie pandemiiFoto: Chi Hin Ng / Shutterstock.com

Przylot na Wyspy już dziś w większości przypadków jest niedozwolony. Teraz będzie wiązał się z dodatkowymi obowiązkami. Ogłoszone właśnie zasady wchodzą w życie w poniedziałek. Wszyscy będą musieli wykonać test PCR w drugim i ósmym dniu. Testy te należy zarezerwować przed podróżą przez stronę internetową. System rezerwacji ruszyć ma pojutrze. Naukowcy wezmą pod lupę każdy pozytywny wynik, by sprawdzić, czy nie jest to wariant południowoafrykański, czy brazylijski, lub też ewentualne nowe mutacje.

Wielka Brytania koronawirus 1200 PAP.jpg
Wielka Brytania: masowe badania po wykryciu kolejnych mutacji COVID-19

Zaostrzone kary

Rząd zaostrza też kary. - 1000 funtów za niezrobienie pierwszego testu, 2000 za uniknięcie drugiego, plus automatyczne przedłużenie kwarantanny do 14 dni - wyliczał w parlamencie minister zdrowia Matt Hancock, dodając, że "nie będzie przepraszać" za tak ostre egzekwowanie nowych zasad. Tłumaczył, że nie może pozwolić, by wyrzeczenia i wysiłek większości społeczeństwa zostały zaprzepaszczone "przez niewielką grupę niestosującą się do zasad".

Od poniedziałku pojawi się też kwarantanna w hotelach. W Anglii dotyczy tych, którzy przybędą tu z tzw. czerwonej listy. To 33 kraje - od Angoli, przez Brazylię po Portugalię. Rząd zarezerwował 16 hoteli w Anglii, między innymi niedaleko lotniska Heathrow w stolicy. Koszt poniesie podróżny. Cena to 1750 funtów. A jeśli ktoś spróbuje skłamać i na formularzu ukryje, że był w czerwonej strefie, może trafić do więzienia na nawet 10 lat.

Czytaj także:

Pomysł Szkotów

Edynburg idzie o krok dalej, niż Londyn. Tu do hotelu trafi każdy, kto przybędzie do kraju. Regionalna administracja przeznaczyła na to sześć hoteli w okolicach Glasgow, Edynburga i Aberdeen.

Władze Zjednoczonego Królestwa próbują zapobiec rozprzestrzenianiu się nowych wariantów koronawirusa - bardziej zaraźliwych i - według wstępnych badań - bardziej odpornych na przynajmniej część szczepionek. - Trzeba zrobić wszystko, co tylko się da, by te warianty nie dostały się do Szkocji i nie zdobyły tu przyczółka -powiedział w regionalnym parlamencie minister transportu Michael Matheson. Swoje zasady ogłosić mają wkrótce Walia i Irlandia Północna. Będą one podobne do tych w Anglii i Szkocji.

Według wcześniejszych przepisów, podróżni zmierzający do Zjednoczonego Królestwa nie zostaną wpuszczeni na prom lub do samolotu, jeśli nie pokażą negatywnego wyniku testu, wykonanego najpóźniej na trzy doby przed podróżą.

ms

Czytaj także

Mieszanie szczepionek od różnych producentów. Brytyjscy naukowcy rozpoczęli badania

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 12:07
Czy szczepionki różnych producentów można ze sobą mieszać - na to pytanie ma odpowiedzieć badanie rozpoczynające się w Zjednoczonym Królestwie. Autorzy poszukują ośmiuset ochotników. Rząd wydał na eksperyment siedem milionów funtów.
rozwiń zwiń