X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ambasador Polski przy UE: zawsze wspieraliśmy silne relacje między Unią a USA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:49
Unia Europejska potrzebuje silnego partnerstwa z USA, by sprostać globalnym wyzwaniom - pisze na łamach portalu EURACTIV ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA. Nowe otwarcie w unijno-amerykańskich relacjach jest obecnie jednym z priorytetów europejskiej polityki zagranicznej.
W Waszyngtonie trwają przygotowania do inauguracji 46. prezydenta USA Joe Bidena
W Waszyngtonie trwają przygotowania do inauguracji 46. prezydenta USA Joe BidenaFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Ambasador Andrzej Sadoś podkreślił, że Polska jest za szczególnym rodzajem relacji ze Stanami Zjednoczonymi, które będą się koncentrowały na sprawach jednoczących obie strony Atlantyku.

Biden żona PAP-1200.jpg
Zaproszenie na szczyt i nadzieja na poprawę stosunków. Szefowie KE i RE o nowym prezydencie USA

Bezpieczeństwo i współpraca Unii Europejskiej z NATO to filary transatlantyckich relacji - napisał polski ambasador podkreślając, że obie organizacje nie mogą konkurować ze sobą, ale się uzupełniać.

Zobacz także:

Szkodliwe podejście do relacji z Rosją

Andrzej Sadoś poinformował, że Polska oczekuje od nowej amerykańskiej administracji podtrzymania sprzeciwu wobec Nord Stream 2. W artykule autorstwa polskiego ambasadora czytamy, że niezrozumiałe są zastrzeżenia niektórych państw członkowskich do wieloletniej polityki USA dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego poprzez zróżnicowanie źródeł i dostaw energii.

Ambasador nazwał szkodliwym podejście niektórych krajów do układania relacji z Rosją za wszelką cenę w obliczu chociażby prowadzonej przez ten kraj agresywnej polityki wobec sąsiadów, czy próby otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem, a teraz aresztowania. "Jak to się dzieje, że lepiej jest to rozumiane na Kapitolu, a wciąż niejasne pozostaje dla niektórych w Unii Europejskiej?" - pytał retorycznie ambasador.

Podkreślał, że Rosja używa gazociągów, by wykorzystywać podziały wewnątrz Unii i wywierać presje na Europę Środkowo-Wschodnią, głównie na Ukrainę. "Nie ma powodu by sądzić, że administracja prezydenta Bidena zrezygnuje ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO poprzez pominięcie wymiaru bezpieczeństwa energetycznego" - czytamy w artykule.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
Ambasador Polski w USA: ludzie Bidena wiedzą, że Polska nie jest dyktaturą jak Białoruś

Polska za bliską współpracą USA-UE

Ambasador Andrzej Sadoś napisał też, że Unia powinna wraz z USA zająć się agresywnym zachowaniem Rosji wobec sąsiadów i jej wrogimi działaniami podważającymi transatlantycki sojusz. Nawiązał również do inicjatywy Trójmorza i wyraził oczekiwania współpracy z USA w tej sprawie.

Ambasador podkreślił również, że Polska zawsze była adwokatem silnych więzów gospodarczych i bliskiej współpracy handlowej między Unią a Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem konieczne jest szybkie rozwiązanie obecnych sporów takich jak opodatkowanie usług cyfrowych czy dotowanie sektora lotniczego.

Polski ambasador przekonywał, że razem łatwiej będzie stawić czoła światowym wyzwaniem, między innymi zagrożeniu ze strony rosnącej chińskiej gospodarki. Zastrzegł, że jeśli prace nad nową umową inwestycyjną Unii z Chinami nie zakończą się w odpowiedni sposób, porozumienie Brukseli z Pekinem może być przeszkodą w relacjach Unii z USA. Andrzej Sadoś wyraził ubolewanie, że porozumienie w sprawie tak ważnej umowy zostało osiągnięte w pośpiechu, bez próby skoordynowania stanowiska ze Stanami Zjednoczonymi.

jmo

Czytaj także

Prof. Paruch: demokraci nie mogą być ślepi na wyborczy wynik Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:15
- Wybory do Izby Reprezentantów są co dwa lata. Jeśli Partia Demokratyczna poprowadzi politykę w kierunku lewicowego radykalizmu, może błyskawicznie stracić większość w tej izbie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, UMCS w Lublinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To tylko uwiarygadnia przekaz Trumpa". Kożuszek o cenzurze Twittera i przyszłości mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 06:30
- Donald Trump przekonuje, że odebrano mu zwycięstwo w wyborach, że media są przeciwko niemu, że go cenzurują. To, co robią Facebook i Twitter tylko uwiarygadnia te tezy - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń