X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kurs zostanie zachowany". Stefan Sękowski o prezydenturze Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 10:15
- Na pewno będzie zmiana retoryki, nie będzie aż tak agresywna jak za Donalda Trumpa, ale praktyka prowadzenia polityki zagranicznej w kontekście Chin czy Polski będzie zachowana - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja"). W "Debacie poranka" wzięli również udział Michał Płociński ("Rzeczpospolita") oraz Jakub Maciejewski ("Sieci").
Joe Biden oraz Jill Biden podczas uroczystości w Waszyngtonie, 19.01.2021
Joe Biden oraz Jill Biden podczas uroczystości w Waszyngtonie, 19.01.2021Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Dziś odbędą się główne uroczystości inauguracji prezydentury Joe Bidena. Obejmują one przysięgę na wierność konstytucji, orędzie do Amerykanów, przejazd, a następnie przejście do Białego Domu w asyście kompanii reprezentacyjnych. Odbędzie się też wirtualna parada.

Adam Bielan 1200.jpg
"W kwestii Chin będzie kontynuował linię Trumpa". Bielan o polityce zagranicznej Bidena

"Restauracja liberalizmu"

Michał Płociński ocenił, że nadzieje związane z Joe Bidenem są ogromne. - Mamy do czynienia niewątpliwie z restauracją liberalizmu rozumianego w nowoczesny, demokratyczny sposób. Trzeba się spodziewać symbolicznego podkreślania tych wartości i przywrócenia ich w geostrategicznym wymiarze - prognozował.

Jakub Maciejewski przypominał, że ogromne nadzieje wiązano również z prezydenturą Baracka Obamy, jednak jego rządy to czas międzynarodowych konfliktów, m.in. związanych z działaniami Rosji. - Rzekomo agresywny Donald Trump nie wywołał żadnej wojny, a dokonał na drodze pokojowych rozwiązań przełomowych czynów, jak w stosunkach palestyńsko-izraelskich - zauważył.

- W warstwie retorycznej prezydentura Joe Bidena będzie bardzo progresywna, ale w sferze działań politycznych będzie to raczej "business as usual" - dodał.

Stefan Sękowski stwierdził, że nowe prezydentury w USA budzą ogromne obawy i nadzieje. - W wypadku Joe Bidena będzie oczywiście zmiana, ale nowy prezydent będzie starał się reprezentować interes USA - ocenił.

Posłuchaj
21:17 _PR24_AAC 2021_01_20-08-36-21.mp3 20.01.2021 Polskie Radio 24 / Debata Poranka) 

"Polska musi się na nowo odnaleźć w tej sytuacji"

Michał Płociński komentował relacje USA - Unia Europejska oraz zachowanie Niemiec, które przyśpieszyły polityczne procesy, wykorzystując okres przejściowy w USA. - To działania ws. Nord Streamu 2 oraz umowa z Chinami. Joe Biden miałaby tu coś do powiedzenia i nie byłyby to słowa pozytywne - powiedział publicysta.

- Mimo że USA mają swoje niezmienne interesy, to zmienia się podejście do Niemiec i Francji oraz wizja budowania stosunków transatlantyckich ze strony największych krajów UE. Polska musi się w tej sytuacji na nowo odnaleźć - zauważył.

Stefan Sękowski przypominał, że niemieccy politycy nie działają dla dobra Polski, Francji, tylko obywateli swojego kraju. - Jeśli jednak nie będziemy działać razem, pozostałe wielkie siły na świecie mogą to wykorzystywać - powiedział, i dodał, że to Unia Europejska daje w tej chwili Polsce największe możliwości obrony swoich interesów, choć USA są także ważnym parterem.

Jakub Maciejewski stwierdził, że zbliżenie rosyjsko-niemieckie, postępujące od lat, jest dla nas zagrożeniem, a Niemcy traktują interesy UE wybiórczo, co widać nie tylko na przykładzie Nord Streamu 2, ale także szczepionek czy polityki migracyjnej.

Czytaj także: 

   Na dobrą współpracę i poprawę relacji Unii ze Stanami Zjednoczonymi liczy szefowa Komisji Ursula von der Leyen. "Jesteśmy gotowi rozpocząć na nowo relacje z naszym najstarszym i najbardziej zaufanym partnerem. Po czterech długich latach Europa ma przyjaciela w Białym Domu" - dodała szefowa Komisji. 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Debata Poranka

   Prowadzący: Eliza Olczyk

   Goście: Michał Płociński, Jakub Maciejewski, Stefan Sękowski

   Data emisji: 20.01.2021

   Godz. emisji: 8.35

   PR24/ka

   Czytaj także

   Zmiana prezydenta USA. Dr Kwiatkowski: żałuję, że Trump nie zostanie zapamiętany za swoje sukcesy

   Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:08
   - Bardzo ubolewam nad tym, że ta prezydentura zostanie zapamiętana właśnie z perspektywy dwóch ostatnich tygodni i tego, że Donald Trump dwa razy był stawiany w stan oskarżenia przez parlament, a nie z perspektywy świetnie prowadzonej polityki międzynarodowej - powiedział dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Inauguracja Joe Bidena. Irena Lasota: Trump organizuje swoje pożegnanie w tym samym czasie

   Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 15:58
   - Z tego co wiemy, prezydent Trump chce zorganizować sobie wielkie pożegnanie. Zaprasza na nie ludzi i każdy z zaproszonych ma prawo przyprowadzić pięciu gości. Mówi się, że prezydent zarządził również saluty artyleryjskie w tym samym czasie, kiedy będzie odbywała się inauguracja Joe Bidena - powiedziała Irena Lasota o sytuacji w Stanach Zjednoczonych przed inauguracją prezydentury Joe Bidena.
   rozwiń zwiń