X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Amazon wstrzymuje fundusze dla Republikanów. To niejedyna taka firma

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 06:30
Firma Amazon poinformowała, że jej komitet akcji politycznej (PAC) zawiesi dotacje dla parlamentarzystów, głosujących przeciw zatwierdzeniu przez Kongres prezydenta elekta Joe Bidena. Inne firmy mają ukarać wszystkich waszyngtońskich ustawodawców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Eric Broder Van Dyke
trump 1200 shutterstock.jpg
Pat wokół mediów społecznościowych. Republikanie są w szczególnie trudnej sytuacji

- Biorąc pod uwagę niedopuszczalną próbę podważenia legalnego procesu demokratycznego, PAC Amazon zawiesił składki dla każdego członka Kongresu, który głosował za unieważnieniem wyników wyborów prezydenckich w USA - powiedziała rzecznik Amazona Jodi Seth.

Czytaj także:

Także wiele innych z największych amerykańskich firm od Exxona przez Microsoft po Facebooka zapowiedziały zawieszenie funduszy na cele polityczne.

Niektóre firmy ogłosiły, że zaprzestanie dotacji dotknie 147 Republikanów, którzy sprzeciwiali się podliczeniu przez Kongres głosów Kolegium Elektorów w celu potwierdzenia zwycięstwa prezydenta elekta Joe Bidena. Inne postanowiły ukarać parlamentarzystów z obydwu izb Kongresu.

1200_Trump_Forum.png
"Nie zostaniemy uciszeni". Donald Trump zapowiada walkę o wolność słowa

Rozszerzającą się akcję zapoczątkowały w weekend Marriott i Blue Cross Blue Shield. Wśród firm, które zaanonsowały swą decyzję, są: American Express, AT&T, Comcast, Dow, Exxon, Facebook, Ford Motors, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Mastercard i Microsoft.

W niektórych przypadkach, np. Facebook i Citi Group zawiadomiły, że decyzja o wstrzymaniu funduszy będzie tymczasowa i obejmie pierwszy kwartał tego roku.

"Poszanowanie integralności procesu demokratycznego"

Cytowana przez CBS News firma Boston Scientific uzasadniała, że wstrzymuje darowizny dla parlamentarzystów, ponieważ jako producent urządzeń medycznych weryfikuje swoje podejście do funduszy na cele polityczne. Jak dodała wierzy w "poszanowanie integralności procesu demokratycznego, wyników wyborów i pokojowego przekazania władzy".

Jak twierdzi OpenSecrets.org, witryna internetowa badająca wpływ pieniędzy na politykę Stanów Zjednoczonych i życie obywateli, np. PAC Citigroup przekazał w latach 2019-2020 kandydatom do władz federalnych 742 tys. dol. Z tej kwoty 413,5 tys. - czyli około 56 proc. - trafiło do Republikanów, a reszta do Demokratów.

Citigroup nie znajduje się wśród 20 największych darczyńców sprzeciwiających się zatwierdzeniu głosowania Kolegium Elektorów. Żadna z tych 20 firm nie ogłosiła do poniedziałku decyzji o wstrzymaniu funduszy.

Dwóch największych darczyńców spośród grup biznesowych to American Bankers Association (ABA) oraz National Association of Realtors (NAR). Obie grupy zgodnie z danymi Open Secrets przekazały po 1,3 miliona dol. 147 parlamentarzystom GOP.

Dalsze monitorowanie sytuacji

W oświadczeniu dla CBS NAR zaznaczyło, że "będzie wciąż uważnie monitorować wydarzenia w Waszyngtonie zarówno w okresie poprzedzającym inaugurację (prezydentury) Joe Bidena, jak i te późniejsze, aby zapewnić, że jego udział w polityce reprezentuje pogląd członków stowarzyszenia".

ABA zapowiedziało natomiast dokonanie weryfikacji działalności politycznej w następnych tygodniach. "Niepokojące wydarzenia zeszłego tygodnia z pewnością będą brane pod uwagę w tych dyskusjach" - dodało stowarzyszenie.

pb

Czytaj także

Michał Baranowski: atak na Kapitol był szokiem dla demokracji w USA

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 18:48
- Demokratom przede wszystkim chodzi w tym momencie o pociągnięcie Donalda Trumpa do politycznej odpowiedzialności, a być może po 20 stycznia również do odpowiedzialności kryminalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. Czy z powodu zamieszek na Kapitolu dojdzie do impeachmentu amerykańskiego prezydenta?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajne zadanie Secret Service. Przygotowania do zaprzysiężenia Bidena

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 01:00
Tajne służby USA zaczną realizować tydzień wcześniej, niż planowano swoje specjalne zadania, dotyczące bezpieczeństwa podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, które odbędzie się 20 stycznia. Ma to związek z zeszłotygodniowymi wydarzeniami na Kapitolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawnicy w Nowym Jorku rozpoczęli dochodzenie. Chcą usunięcia Giulianiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 03:00
Stowarzyszenie Adwokatów (Bar Association) stanu Nowy Jork w USA rozpoczęło dochodzenie, mające na celu usunięcie z tego grona osobistego prawnika prezydenta Donalda Trumpa Rudy’ego Giulianiego. Wiąże się to z jego przemówieniem z 6 stycznia do uczestników demonstracji na Kapitolu w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń