X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Echa zablokowania w sieci Donalda Trumpa. Dr Maciej Kawecki: giganci wykorzystują narrację polityczną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:08
- Tam, gdzie decyzje o zablokowaniu konta podejmowane są nie w oparciu o treść wpisu czy jego prawdziwość, ale o element polityczny, tam pojawia się problem - ocenił dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. Odniósł się w ten sposób do zablokowania profilów Donalda Trumpa na głównych serwisach społecznościowych.
Konto Donalda Trumpa na Twitterze.
Konto Donalda Trumpa na Twitterze.Foto: realDonaldTrump/Twitter

Największe na świecie media społecznościowe, będące w rękach gigantów technologicznych, zablokowały konta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Ma to związek z wpisami prezydenta, które w opinii niektórych doprowadziły do zamieszek w Waszyngtonie i wdarcia się demonstrantów do siedzimy Kongresu USA.

twitt trump 1200 shutterstock.jpg
Komisarz UE oburzony zablokowaniem przez media społecznościowe kont Trumpa

"Wszystko ma swoje granice"

Gość Polskiego Radia 24, mówiąc o działaniu właścicieli serwisów społecznościowych, wskazał na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji. Jego zdaniem kierowanie się decyzjami w oparciu o narrację polityczną będzie zawsze błędem. - Jest to na pewno moment, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy. Należy zadać sobie pytanie, gdzie jest granica wolności słowa i później tej granicy strzec. Wszystko ma swoją granicę, także wolność słowa. Tą granicą jest wolność drugiego człowieka, ale co to oznacza w praktyce? Musimy odpowiedzieć na to pytanie. Giganci technologiczni starają się to robić, niestety albo stety za pomocą algorytmów. Niestety coraz częściej także z wykorzystaniem narracji politycznej - powiedział dr Maciej Kawecki.

- Tam, gdzie decyzje o zablokowaniu konta podejmowane są o nie w oparciu o treść wpisu czy jego prawdziwość, ale o element polityczny, tam pojawia się problem. Wtedy ocenę podejmuje się nie tylko na podstawie subiektywnego kryterium, ale przede wszystkim jest ona z góry nastawiona na krytykę. Dlatego tak ważnym jest, żeby nie doprowadzać do takich sytuacji - dodał.

Czytaj także:

Zdaniem eksperta znaczenie ma także czas, kiedy podejmuje się decyzje takie jak te wobec Donalda Trumpa. - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w kampanii wyborczej, przed powołaniem nowego prezydenta, czyli w momentach bardzo silnych emocji społecznych, bo one nigdy nie będą w pełni zaakceptowane. Dlatego tak dużo mówimy, jako Instytut Lema, o opracowywaniu rzetelnej polityki - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

23:43 _PR24_AAC 2021_01_11-20-33-44.mp3 Echa zablokowania w sieci Donalda Trumpa. Dr Maciej Kawecki: giganci wykorzystują narrację polityczną ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Maciej Kawecki (prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema)
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 20:33

dz

Czytaj także

Mosiński: właściciele mediów społecznościowych chcą wyznaczać granice wolności

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 09:11
- Media są od tego, żeby patrzeć władzy, politykom wszystkich opcji na ręce - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także Maciej Gdula, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Lewicy: procedury zawieszania kont w serwisach społecznościowych powinny być jasne i przejrzyste

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:01
- Cyfrowi giganci posiadają ogromną władzę i wpływają na nastroje ludzi. Procedury zawieszania lub zamykania kont w serwisach społecznościowych powinny być jasne i przejrzyste, a także poddawane kontroli - powiedział Marcin Kulasek z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisarz UE oburzony zablokowaniem przez media społecznościowe kont Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 18:22
Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego oburzony zablokowaniem przez media społecznościowe kont Donalda Trumpa. Thierry Breton opublikował swoje artykuły w europejskiej prasie. W krytycznym tonie napisał o wszechmocy mediów społecznościowych i nazwał sytuację w sieci Dzikim Zachodem. Opowiedział się za przepisami, które uregulują sytuację w internecie.
rozwiń zwiń