X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Izbie Reprezentantów USA język neutralny płciowo. Zamiast matki i ojca - rodzic

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 03:05
Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i szef komisji ds. reguł James McGovern wystąpili z projektem wprowadzającym do urzędowego języka Izby słownictwo neutralne płciowo. Niektórzy Republikanie uznali to za głupie i będące priorytetem skrajnej lewicy.
Izba Reprezentantów USA
Izba Reprezentantów USAFoto: Forum/Drew Angerer/Pool/CNP/MEGA
Parada równości warszawa lgbt shutt free-1200.jpg
Jakub Pacan: lewicowa rewolucja zniszczyła Europę, w Polsce to dopiero początek

Projekt został zatwierdzony w tym tygodniu większością głosów demokratycznych w stosunku 217-206. Ma promować m.in. "różnorodność i integrację w nowo wybranym 117. Kongresie".

Czytaj także:

- Jako przewodnicząca Izby Reprezentantów mam przyjemność dołączyć do […] Jima McGoverna we wprowadzeniu tego wizjonerskiego pakietu zasad, który odzwierciedla poglądy i pełną gamę wartości historycznie zróżnicowanej demokratycznej większości w naszej Izbie - uzasadniała Pelosi.

Dziennik "Miami Herald" zwraca uwagę, że zmiany następują w czasie, kiedy do Kongresu weszła rekordowa liczba parlamentarzystów LGBTQ. Jak dodaje, dane organizacji LGBTQ, Victory Fund, promującej otwarcie przyznających się do tego kandydatów mogących "wesprzeć równość na wszystkich szczeblach rządów" wskazują, że bezprecedensowa ich liczba wygrała w wyborach w 2020 r. W Izbie Reprezentantów USA będzie ich zasiadać więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Według florydzkiej gazety zmiany nie zakazują używania w niższej izbie Kongresu słownictwa z uwzględnieniem płci. Obowiązuje on w oficjalnym języku określonym tradycyjnym regulaminem.

Jako przykłady stosowania nowych zasad, amerykańskie media podają zastąpienie słowa wskazującego na płeć męską "seamen" neutralnym "seafarers". Podobnie "chairmen" (przewodniczący) będzie wyparty przez "chair".

lgbt parada pałac kultury stock 1200.jpg
Jerzy Kwaśniewski: dzisiejsza rewolucja niszczy rodzinę i forsuje model człowieka gender

Zamiast ojca i matki - rodzic

Określenia dotyczące relacji rodzinnych matka, ojciec, córka, syn, siostra i brat - zostaną zamienione odpowiednio na: rodzic, dziecko i rodzeństwo.

Zaimki angielskie w liczbie pojedynczej, odnoszący się do mężczyzny: "himself" (tłumaczony na j. polski m.in. sam osobiście) oraz do kobiety "herself" (ona sama), zastąpi występujący w liczbie mnogiej "themselves" (same w sobie).

Jak twierdzi portal "The Hill" kilku republikańskich członków Izby Reprezentantów, w tym Kevin McCarthy z Kalifornii potępiło projekt. Skwitował on, że zmiana jest "głupia".

Także senator Kelly Loeffler z Georgii, która przegrała w drugiej turze wyborów z Demokratą Raphaelem Warnockowem, skrytykowała projekt na Twitterze. Nazwała go "priorytetem skrajnej lewicy".

McGovern uznał jednak za "niedorzeczne, że w środku światowej pandemii właśnie o to chcą walczyć niektórzy »skrajnie prawicowi« parlamentarzyści. Swoją partię przedstawiał jako inkluzywną, sprawną i dokładną. Jak argumentował, tylko w Kongresie bycie zwięzłym to skandal.

pb

Czytaj także

"KE chce narzucić Polsce ideologiczne rozwiązania". Ordo Iuris odpowiada na strategię LGBT

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:41
"Przeciw dyskryminacji, przeciw ideologii. Odpowiedź Ordo Iuris na Strategię LGBT Komisji Europejskiej" to tytuł konferencji Instytutu Ordo Iuris, na której analizowano postulaty Komisji Europejskiej pod kątem ich skuteczności i zgodności z obowiązującym prawem. Według Instytutu to dokument, za pomocą którego unijny organ chce narzucić Polsce ideologiczne rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Czarnek o gender studies: marksizm w czystej postaci, walka klas jest zastąpiona walką płci

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 11:14
- Rozważania na temat cispłciowości nie mają nic wspólnego z nauką, to głupota w czystej postaci – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do gender studies.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2020 rokiem wojny kulturowej?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 08:32
- Pandemia koronawirusa wpłynęła bardzo mocno na sytuację polityczną na świecie, w tym na sytuację polityczną w wymiarze wojny kulturowej - powiedział publicysta Filip Memches.
rozwiń zwiń