X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Skomplikowany manewr misji Solar Orbiter. Próbnik kosmiczny przeleciał obok Wenus

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 19:56
Próbnik kosmiczny Solar Orbiter, badający Słońce z orbity wokół niego, w niedzielę - krótko przed południem czasu polskiego - przeleciał w odległości zaledwie 7448 kilometrów od Wenus w ramach manewru, który ponownie skierował go ku naszej gwieździe dziennej.
Artystyczna wizja próbnika kosmicznego misji Solar Orbiter
Artystyczna wizja próbnika kosmicznego misji Solar OrbiterFoto: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

- Wszystko poszło gładko, nie było żadnych problemów. Próbnik został wyhamowany i jego trajektoria zmieniona, by mógł w przyszłości uzyskać nowe spojrzenie na bieguny Słońca - powiedział agencji dpa w poniedziałek Simon Plum, kierujący w Darmstadcie zespołem kontroli lotu podległym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Według niego dokładne parametry nowej trajektorii będą znane w przyszłym tygodniu, po przeanalizowaniu danych nawigacyjnych.

Solar Orbiter PAP-1200.jpg
Niezwykłe zdjęcia Słońca sondy Solar Orbiter. W historycznym projekcie biorą udział Polacy

Wspólne przedsięwzięcie ESA i NASA

Misja Solar Orbiter jest wspólnym przedsięwzięciem ESA oraz amerykańskiej Państwowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Zbudowany kosztem 1,5 mld dolarów próbnik o całkowitej masie 1,8 tony ma na pokładzie 10 przyrządów pomiarowych. Pozwolą one na uzyskanie nowych informacji na temat Słońca i jego pola magnetycznego, rozszerzając naszą wiedzę o koronalnych wyrzutach masy, które są przyczyną intensywnych niekiedy zaburzeń magnetosfery ziemskiej oraz wywołują zorze polarne.

Czytaj również:

Solar Orbiter wystartował w lutym z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. - Aktualnie znajduje się 231 mln kilometrów od Ziemi i 108 mln kilometrów od Słońca - powiedział Plum.

W lipcu próbnik przesłał zdjęcia Słońca wykonane z rekordowo bliskiej odległości 77 mln kilometrów, a docelowo ma zmniejszyć ten dystans do zaledwie 44 mln kilometrów. Ochronę przed temperaturami rzędu setek stopni Celsjusza zapewnia mu osłona z tytanu.

jmo

Czytaj także

Stała baza na Księżycu coraz bardziej realna? Naukowcy potwierdzili obecność wody w glebie Srebrnego Globu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:20
Naukowcy z NASA potwierdzili obecność wody na Księżycu. To, że woda w postaci lodu jest na srebrnym globie wiadomo już od 2018 roku, teraz wiemy też, że cząsteczki H2O znajdują się także w pokrywającej satelitę warstwie gleby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces po 27 godzinach lotu. Kapsuła Resilience zadokowała w ISS

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 06:00
Kapsuła Dragon 2 firmy SpaceX z czwórką astronautów na pokładzie zadokowała we wtorek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Proces połączenie obu jednostek był całkowicie zautomatyzowany. Lot statku Resilience z Przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał 27 godzin. 
rozwiń zwiń