X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

21 grudnia rozbłyśnie Gwiazda Betlejemska. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 09:04
Jutro po zachodzie Słońca na niebie gołym okiem będzie można zobaczyć koniunkcję - czyli zbliżenie - Jowisza i Saturna, dwóch największych planet Układu Słonecznego. Oba ciała niebieskie stworzą na niebie bardzo jasny punkt, to zjawisko ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia zostało nazwane "Gwiazdą Betlejemską".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Grygier/shutterstock.com

Koniunkcja Jowisza i Saturna zdarza się stosunkowo często, bo co około 20 lat. Jednak jutrzejsze wydarzenie będzie nietypowe, gdyż obie planety znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Taka koniunkcja ma miejsce już o wiele rzadziej, bo co około 800 lat.

kometa.jpg
Czym mogła być gwiazda betlejemska?

Jak mówi astronom, dr Piotr Witek, jutro na niebie zobaczymy widowisko, które można będzie obserwować gołym okiem. - Jowisz jest wyraźnie jaśniejszy niż wszystkie gwiazdy, jakie widzimy na niebie, a Saturn dorównuje jasnością tym najjaśniejszym. W związku z czym będą to dwa jasne obiekty, które zbliżą się do siebie wyjątkowo blisko - powiedział Piotr Witek.

Posłuchaj
00:25 10805986_1.mp3 Jutro na niebie rozbłyśnie Gwiazda Betlejemska (IAR)

 

Jasny punkt na niebie

Zjawisko pojawi się tuż po zachodzie Słońca na południowym - zachodzie. Obie planety będą sprawiać wrażenie jakby były jednym, bardzo jasnym punktem. - To ich zbliżenie 21 grudnia będzie na tyle bliskie, że będzie trzeba wysilić wzrok by je oddzielić - powiedział astronom.

"Gwiazda Betlejemska" będzie widoczna przez kilka dni. Choć będzie można ją dostrzec gołym okiem to najlepsze efekty uzyskamy, patrząc przez lornetkę albo lunetę. Ostatni raz wielka koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce 4 marca 1226 roku.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA kosmos niebo planety

Czytaj także

Zaćmienie "truskawkowego" Księżyca. Astronomowie wyjaśniają

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 06:45
W najbliższy piątek na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię "truskawkowego Księżyca", nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy wschodzie Księżyca będzie też widoczne także jego półcieniowe zaćmienie.
rozwiń zwiń