X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Masowe protesty we Francji. Manifestanci podpalili policjanta koktajlem Mołotowa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 19:58
Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało o zatrzymaniu 95 osób podczas sobotnich ogólnokrajowych demonstracji przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie. 67 policjantów i żandarmów zostało rannych w zamieszkach, jednego z mundurowych podpalono koktajlem Mołotowa. 
W sobotnich protestach wzięło udział ponad 52 tysiące osób, rannych zostało 67 policjantów i żandarmów
W sobotnich protestach wzięło udział ponad 52 tysiące osób, rannych zostało 67 policjantów i żandarmówFoto: PAP/EPA/Mohammed Badra
  • Podczas zamieszek, do których doszło w sobotę w Paryżu i innych miastach Francji, rannych zostało 67 policjantów, a jednego z nich podpalono koktajlem Mołotowa - poinformowało w niedzielę francuskie MSW
  • Zatrzymano 95 osób
  • W sobotę w dziesiątkach miast Francji odbyły się manifestacje przeciw ustawie o "globalnym bezpieczeństwie", chroniącej tożsamość policjantów podczas akcji
  • W stolicy doszło do brutalnych starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych
  • W samym Paryżu rannych zostało 48 policjantów - podał resort spraw wewnętrznych
auto plonie w paryzu EN 1200 .jpg
Sprzeciw Francuzów wobec ustawy o bezpieczeństwie. W całym kraju blisko 100 manifestacji

We wczorajszych protestach przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie, które ogarnęły wiele francuskich miast, wzięło udział ponad 52 tysiące osób.

Posłuchaj
00:51 francja - protesty -spec.mp3 Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało o zatrzymaniu 95 osób podczas wczorajszych ogólnokrajowych demonstracji przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie - z Paryża Stefan Foltzer (IAR)

 

Francuska policja zatrzymała kilkudziesięciu demonstrantów w Lyonie, Dijon i Nantes - gdzie doszło do przepychanek z policją pod koniec protestów. Pięciu funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zostało rannych w Nantes, gdzie anarchiści rzucali koktajlami mołotowa. Jeden z nich podpalił policjanta. 

Antyglobalistyczny "Czarny blok"

Do większości zatrzymań doszło jednak w Paryżu. Policja aresztowała tam 42 demonstrantów. Prokuratura postawiła zarzuty 25 osobom, z czego dwie są nieletnie. Uczestnicy paryskiej demonstracji ranili wczoraj 48 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. Ranny został również jeden strażak. Jeden z demonstrantów został poważnie raniony w głowę, a drugi – w rękę. Gumową policyjną kulą postrzelony został także dziennikarz.

francja protesty pap 1200 .jpg
Francja: protesty przeciw ustawie o globalnym bezpieczeństwie. Policja użyła gazu

Podczas marszu w stolicy grupa 400 skrajnie lewicowych chuliganów, tworząca tzw czarny blok, podpaliła przynajmniej sześć samochodów oraz ciężarówkę. Zniszczono także kilka sklepów, agencji nieruchomości oraz banków. Strażacy musieli interweniować trzydzieści razy, aby ugasić ogień podłożony w kontenerach ze śmieciami.

Czarny blok to zarazem określenie agresywnych, zamaskowanych demonstrantów działających w grupach, jak i członków ugrupowań alterglobalistycznych, antykapitalistycznych i antypaństwowych. Łączy ich taktyka stosowana podczas demonstracji, w czasie których dopuszczają się aktów agresji i wandalizmu: są starannie zamaskowani, by uniknąć identyfikacji, atakują małymi grupami przedstawicieli sił porządkowych i szybko rozpraszają się, niszczą luksusowe sklepy i banki.

Protesty kupców

Właściciele sklepów protestują przeciwko niszczeniu ich lokali. Przewodniczący federacji handlowców Francji Francis Palombi ocenił w niedzielę, że sytuacja branży staje się w Paryżu fatalna. Od trzech lat w stolicy dochodzi do demolowania lokali w dzielnicach, w których odbywają się demonstracje albo ruchu „żółtych kamizelek”, albo związkowców, albo antykapitalistów.

Czytaj także: 

Tymczasem trzy związki zawodowe policji zaprotestowały przeciw propozycjom prezydenta Emmanuela Macrona, który w niedawnym wywiadzie dla internetowego serwisu młodzieżowego Brut zaproponował stworzenie w sieci platformy, gdzie będzie można zgłaszać przypadki nadużyć ze strony policjantów.

Funkcjonariusze zapowiadają bojkot części swoich obowiązków, w tym nie chcą kontrolować tożsamości zatrzymywanych osób. Związek SGP Police postuluje natomiast podjęcie kampanii przeciw "czarnemu blokowi".

EPA Francja protesty 1200.jpg
Znany fotoreporter ranny podczas protestów w Paryżu. Został pobity przez policjanta

Politycy winią prezydenta

Większość francuskich polityków potępiła brutalne zachowania demonstrantów i domagała się reakcji ze strony rządu, aby nie dopuścić do kolejnych aktów chuligaństwa podczas przyszłych demonstracji.

Czytaj także: 

Politycy opozycyjnej partii Republikanie, jak senator i szef klubu Republikanów w Senacie Bruno Retailleau, obwiniają o napięcia w policji i demonstracje prezydenta Macrona, któremu zarzucają nieudolność i dopuszczenie do chaosu na ulicach francuskich miast. „Republikański porządek jest naruszany co tydzień we Francji, to jest niedopuszczalne” – stwierdził Retailleau cytowany w niedzielę przez stacje BFM TV.

W sobotę w dziesiątkach miast Francji odbyły się manifestacje przeciw ustawie o „globalnym bezpieczeństwie”, chroniącej tożsamość policjantów podczas akcji. W stolicy doszło do brutalnych starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych. W samym Paryżu rannych zostało 48 policjantów - podał resort spraw wewnętrznych.


mbl


Czytaj także

Algierski pisarz na łamach "Le Monde": antyrasizm nie może stać się wandalizmem

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 21:50
- Antyrasizm to sprawiedliwa walka. Ale nie może być aktem intelektualnego wandalizmu ani niszczenia porządku w tym tak kruchym świecie - twierdzi w paryskim dzienniku "Le Monde" algierski pisarz Kamel Daoud. Dodaje, że obwinianie Zachodu o wszystko złe, co wydarzyło się w przeszłości, doprowadzić może do "barbarzyństwa zemsty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty "żółtych kamizelek" we Francji. Zamieszki i aresztowania

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 18:45
W Paryżu oraz innych miastach Francji zorganizowano w sobotę manifestacje "żółtych kamizelek". W stolicy doszło do spięć z policją, zatrzymano ponad 150 osób, na ulicach płonęły samochody. Władze stolicy zamknęły z powodu protestów kilkanaście stacji metra oraz stacji kolejki RER.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Haniebne obrazy, które nas zawstydzają". Macron potępił rasizm i agresję francuskiej policji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 02:30
Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił "niedopuszczalną agresję" policji wobec czarnoskórego producenta muzycznego, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu. "To haniebne obrazy, które nas zawstydzają" - skomentował Macron, odnosząc się do zdjęć z policyjnej interwencji.
rozwiń zwiń