X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Exeter uczczono lotników z dywizjonu 307. Nad angielskim miastem powiewa polska flaga

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:26
Nad miastem Exeter w południowo-zachodniej Anglii powiewa dziś polska flaga. W ten sposób mieszkańcy mówią "dziękujemy" naszym lotnikom z nocnego dywizjonu 307. Tak zwane "Puchacze" uratowały miasto przed zrównaniem z ziemią podczas niemieckich nalotów w trakcie II wojny światowej.
Bitwa o Anglię. Zdjęcie ilustracyjne
Bitwa o Anglię. Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Newscom

Ze względu na epidemię, w tym roku uroczystości przeniosły się do internetu. Przesłanie z tej okazji nagrali między innymi przedstawiciele lokalnych władz.

Posłuchaj
00:54 Exeter IAR 2.mp3 Uroczystości w Exeter. Materiał przygotował Adam Dąbrowski (IAR)
Jan Stangreciuk tt PLUK free-1200.jpg
"To spotkanie zostanie ze mną do śmierci". 98-letni weteran dywizjonu 300 z awansem oficerskim
Posłuchaj
00:13 307 squadron projekt IAR.mp3 Mimo upływu lat, w mieście wciąż wiele jest śladów po wspólnej, polsko-brytyjskiej historii - mówi Polskiemu Radiu Andrzej Michalski z organizacji 307 Squadron Project (IAR)

- Puchacze stacjonowały w Exeter od kwietnia 1941 roku. Ich rolą była obrona południowo-zachodniej Anglii. A w ramach tej obrony niemal na pewno ocalili Exeter od kompletnego zniszczenia podczas bombardowań Luftwaffe. Tym samym uratowali wiele ludzkich istnień - podkreślał David Fursdon, reprezentant królowej Elżbiety II w hrabstwie. - Ludzie tak wielu narodowości stanęli w obronie naszego kraju. Ważne, by rozumieć jak wiele nam oddali, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością - dodał honorowy burmistrz Exeter, Peter Holland.

Powrót tradycyjnego święta

Ambasador Rzeczypospolitej w Londynie Arkady Rzegocki podkreślał, że polscy piloci walczyli nie tylko o swój kraj i Zjednoczone Królestwo, lecz także o całą Europę.

15 listopada 1942 kapitan Jan Michałowski podarował ówczesnym władzom miasta flagę, która miała stać się pamiątką tamtych wydarzeń. Przez jakiś czas co roku biało-czerwona była wciągana na maszt ponad miastem. Potem jednak flaga zaginęła. W PRL-u sukcesy lotników lwowskiego dywizjonu były tematem tabu, a z biegiem lat zatarły się też wspomnienia lokalnych mieszkańców.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:16 Exeter IAR.mp3 To zdumiewające, że w jakiś sposób ta historia mogła zostać zapomniana. Ale mam nadzieję, że dzięki naszemu projektowi i dzięki corocznej uroczystości podniesienia flagi, teraz wie o niej więcej osób. Nie tylko w Exeter - mówi Michael Parrot, lokalny historyk (IAR)

Kilka lat temu Michael Parrot, miejscowy historyk, natrafił na ślad tradycji. W dużej mierze to dzięki niemu od 2012 roku biało-czerwona flaga znów regularnie łopocze nad ratuszem.

jmo

Czytaj także

Brytyjski tygodnik o Bitwie Warszawskiej: uratowała miliony przed komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 13:14
"Niewiele konfliktów jest tak niedocenionych jak wojna polsko-sowiecka, która zakończyła się sto lat temu we wtorek. Ledwo co jest ona odnotowywana w świadomości zachodnioeuropejskiej. Rosjanie chętnie o niej zapominają. Nawet w Polsce podręczniki z czasów komunizmu ją umniejszały" – napisał na łamach brytyjskiej gazety "Sunday Telegraph" publicysta Daniel Hannan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania: Pomnik Lotników Polskich w Londynie uznany za zabytek wyższej klasy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 23:03
W roku osiemdziesiątej rocznicy bitwy o Anglię monument na zachodnich przedmieściach brytyjskiej stolicy "awansował" z trzeciej do drugiej kategorii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. rocznica bitwy o Anglię. Historyk apeluje o pamięć nie tylko z okazji okrągłej daty

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:10
- Wiedza o udziale Polaków w bitwie o Anglię - i w Wielkiej Brytanii, i w Polsce - jest niewystarczająca, dobrze, że podejmowane są działania na rzecz jej poprawy - mówi historyk Piotr Sikora. W Wielkiej Brytanii obchodzony jest Battle of Britain Day. Upamiętnia on datę 15 września 1940 r. - dzień najbardziej intensywnych nalotów niemieckich na Londyn.
rozwiń zwiń