X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To spotkanie zostanie ze mną do śmierci". 98-letni weteran dywizjonu 300 z awansem oficerskim

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 23:15
Ponad pół wieku temu bronił nieba Wielkiej Brytanii przed Niemcami, dziś otrzymał od wolnej Polski awans. Jan Stangryciuk, weteran Dywizjonu 300, odebrał nominację na pierwszy stopień oficerski podporucznika.
Weteran Dywizjonu 300 Jan Stangryciuk został awansowany na stopień podporucznika
Weteran Dywizjonu 300 Jan Stangryciuk został awansowany na stopień podporucznikaFoto: twitter.com/PolishEmbassyUK

Były lotnik, liczący dziś 98 lat, odebrał awans w londyńskiej ambasadzie RP. W rozmowie z Polskim Radiem nie krył wzruszenia.

Wielkie wzruszenie

Urbanowicz_663.jpg
Witold Urbanowicz – od dywizjonu 303 do latającego tygrysa

- To spotkanie zostanie ze mną do śmierci - deklarował, dodając, że chciałby, aby pamięć o czasach, w których przyszło mu walczyć, nie zginęła. - Chciałbym, żebyśmy je honorowali - podkreślał weteran, znany na Wyspach jako Jan Black.

Posłuchaj
00:20 Jan Stangreciuk IAR.mp3 Jan Stangryciuk wzruszony awansem oficerskim (IAR)

Czytaj również:

Jan Stangryciuk urodził się w 1922 roku w Chełmie. W lat 30. jego rodzina wyemigrowała do Argentyny. Jako nastolatek zapragnął przyłączyć się do Polskich Sił Zbrojnych. Jeszcze przed dwudziestymi urodzinami, w 1942 roku, przybył do portu w Belfaście na pokładzie statku Highland Monarch.

Doświadczony lotnik uhonorowany

Wkrótce zaczął brać udział w pierwszych lotach treningowych. Podczas jednego z nich przeżył katastrofę, odnosząc poważne uszkodzenia twarzy. Udało się je usunąć dzięki eksperymentalnej terapii nowozelandzkiego doktora Archibalda McIndoe. W latach 1944-45, jako tylny strzelec Dywizjonu 300, wziął udział w osiemnastu misjach nad terytorium nazistowskich Niemiec.

O awansie zdecydował prezydent Andrzej Duda. Pilot otrzymał go oficjalnie z rąk ambasadora RP, Arkadego Rzegockiego. - To właśnie dzięki wielkiej odwadze i skuteczności polskich lotników, siły wroga zostały pokonane - podkreślał dyplomata. Już wcześniej za swoją służbę weteran został odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych i Medalem Lotniczym.

jmo

Czytaj także

Odszkodowania dla Polaków za II wojnę światową. Brytyjski poseł: będę kontynuował walkę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 00:55
Brytyjski poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczynski zapowiedział w czwartek występowanie w imieniu brytyjskich obywateli polskiego i polsko-żydowskiego pochodzenia, którzy przeżyli II wojnę światową, z prywatnymi pozwami wobec Niemiec w sprawie odszkodowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia pokrzyżowała plany, ale wreszcie się udało. Wnuczka królowej Elżbiety II wyszła za mąż

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 20:34
Księżniczka Beatrice, najstarsza córka księcia Yorku Andrzeja i wnuczka królowej Elżbiety II, powiedziała sakramentalne "tak" włoskiemu biznesmenowi, 37-letniemu Edoardo Mapelli-Mozzi.
rozwiń zwiń