X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reforma sądownictwa w Hiszpanii. Wicepremier potępiła "donoszenie" na własny kraj do KE

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 21:00
- Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo potępiła "donoszenie" na władze tego kraju do Komisji Europejskiej ws. planowanej przez rząd Pedra Sancheza reformy wymiaru sprawiedliwości, przewidującej m.in. zmianę zasad wybierania sędziów do Naczelnej Rady Sądownictwa (CGPJ). Naczelna Rada Sądownictwa to najwyższy organ zwierzchni władzy sądowniczej w Hiszpanii.
Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo
Wicepremier Hiszpanii Carmen CalvoFoto: PAP/EPA/Emilio Naranjo

W poniedziałkowej deklaracji dla hiszpańskich mediów wicepremier centrolewicowego rządu stwierdziła, że "donoszenie na Hiszpanię do władz unijnych jest postawą antypatriotyczną". Wskazała, że działanie lidera opozycyjnej Partii Ludowej (PP) Pabla Casado, zapowiadającego wizytę w Brukseli "ze skargą przeciwko własnemu krajowi", jest godna potępienia. - To ogromny wstyd, że Casado jedzie do władz europejskich poskarżyć się na własny kraj. To działanie antyhiszpańskie i antypatriotyczne - oceniła Calvo.

Wicepremier stwierdziła, że podróż szefa Partii Ludowej do Brukseli służy też "wprowadzeniu zamieszania, kłamstw oraz niepokoju" do hiszpańskiej opinii publicznej w kwestii planowanej przez rząd Sancheza zmiany sposobu wyboru sędziów do CGPJ.

shutterstock_210760156-1200.jpg
"W UE nie ma jednego wzorca wymiaru sprawiedliwości". Wiceszef MSZ dla hiszpańskiego dziennika

Zmiany w sądownictwie

12 października koalicyjny rząd socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos złożył do Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, projekt reformy Naczelnej Rady Sądowniczej. Głównym punktem tego dokumentu jest zmiana sposobu głosowania nad wyborem 12 członków CGPJ, którzy dotychczas byli wybierani większością 3/5 głosów parlamentu. Rząd Sancheza chce, aby ich wybór odbywał się zwykłą większością, co umożliwiłoby centrolewicowemu gabinetowi wprowadzenie do CGPJ sędziów bliższych mu światopoglądowo.

Odnowienie składu Naczelnej Rady Sądowniczej w Hiszpanii, wybieranej przez parlament co pięć lat, jest od 2018 r. blokowane przez opozycyjną Partię Ludową.

Czytaj także:

W skład hiszpańskiej CGPJ wchodzi 21 członków, w tym jej przewodniczący, którym zgodnie z konstytucją musi być prezes Sądu Najwyższego. Poza 12 sędziami w skład Rady wchodzi też innych ośmiu członków, którzy muszą być prawnikami lub adwokatami o wysokiej reputacji. Wybiera ich parlament większością 3/5 głosów.

pkr

Czytaj także

"Hiszpański rząd ukrywał prawdę o epidemii". Szokująca publikacja dziennikarza "El Mundo"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:28
Znany hiszpański dziennikarz Federico Jimenez Losantos wskazał na łamach "El Mundo", że rząd Pedra Sancheza ukrywał prawdę o epidemii COVID-19. Uważa on, że świadome oszukiwanie społeczeństwa w sprawie choroby doprowadziło do tysięcy zgonów obywateli i dowiodło braku praworządności w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postawił w stan oskarżenia lewicowego wicepremiera. Zaczęto mu grozić śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:59
Hiszpański sędzia Manuel Garcia Castellon zgłosił się na policję w związku z groźbami śmierci, które otrzymał w sieciach społecznościowych, gdy skierował do Sądu Najwyższego wniosek o postawienie w stan oskarżenia wicepremiera i lidera radykalnie lewicowej partii Podemos Pablo Iglesiasa.
rozwiń zwiń