X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Na tych samych warunkach". Polska pyta Brukselę, czy ukarze Hiszpanię za swoją reformę sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:09
Hiszpańskie media odnotowują w czwartek, że wraz z podjętą przez rząd Pedra Sancheza próbą reformy Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ) polskie władze zwróciły uwagę Komisji Europejskiej na kwestię praworządności, pytając, czy też "ukarze Hiszpanię za reformę sądownictwa".
Pedro Sanchez, premier Hiszpanii
Pedro Sanchez, premier HiszpaniiFoto: PAP/EPA/Mariscal

Komentatorzy zwracają uwagę na kierowane do Brukseli zapytania członków polskiego rządu w sprawie ewentualnych kar dla Madrytu w związku z projektem hiszpańskiego rządu.

Unia Europejska 1200 free
"Zachodni politycy uwierzyli, że to temat numer jeden". Płociński o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

Te same warunki

Dziennik "El Mundo" w tekście pt. "Polska pyta Brukselę, czy ukarze Hiszpanię za swoją reformę sądownictwa" zaznacza, że władze w Warszawie korzystając ze złożonego przez gabinet Sancheza projektu, pytają wprost KE, czy ta zamierza traktować oba kraje członkowskie na tych samych warunkach.

"To już drugi raz kiedy polskie władze szukają podobieństwa (w sprawie praworządności - PAP) do Hiszpanii. Pierwszą okazją było niedawne mianowanie byłej minister sprawiedliwości Dolores Delgado na prokuratora generalnego, co w rezultacie zrodziło wątpliwości co do jej niezależności" - napisał czwartkowy "El Mundo".

Czytaj również:


Stołeczna gazeta przypomina, że po reformach zainicjowanych przez PiS w sądownictwie Polska była krytykowana za przekazanie w ręce ministra sprawiedliwości funkcji prokuratora generalnego.

Z kolei portal "20 Minutos" cytuje środową opinię wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który na Twitterze przypomniał, że w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, członków Naczelnej Rady Sądowniczej może wybierać parlament. Zastępca szefa dyplomacji podkreślił jednak, że zgodnie z projektem rządu Sancheza zamiast większości 3/5 głosów, tak jak w Polsce, w Hiszpanii wybór członków Rady miałby odbywać się zwykłą większością głosów.

"Opozycja: zamach na trójpodział władzy, "zabijają Monteskiusza". Ciekawe czy (unijna komisarz - PAP) Vera Jourova interweniuje? Dla jasności: zdaniem Polski ustrój sądownictwa jest wewnętrzną sprawą państw. Trybunał Sprawiedliwości UE nie przyznaje w tej sprawie kompetencji KE" - zacytował opinię Jabłońskiego "20 Minutos".

Nowy projekt rządu

We wtorek koalicyjny rząd socjalistów i lewicowego bloku Unidas Podemos złożył do Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, projekt reformy Naczelnej Rady Sądowniczej, najwyższego organu zwierzchniego władzy sądowniczej w tym kraju.

Głównym punktem projektu ustawy jest zmiana sposobu głosowania nad wyborem 12 członków Naczelnej Rady Sądowniczej, którzy dotychczas byli wybierani większością 3/5 głosów parlamentu. Rząd Pedra Sancheza chce, aby ich wybór odbywał się zwykłą większością, co umożliwiłoby centrolewicowemu gabinetowi wprowadzenie do CGPJ bliższych mu światopoglądowo sędziów.

Odnowienie składu Naczelnej Rady Sądowniczej w Hiszpanii, wybieranej przez parlament co pięć lat, jest od 2018 r. blokowane przez opozycyjną Partię Ludową (PP).

W skład hiszpańskiej CGPJ wchodzi 21 członków, w tym jej przewodniczący, którym zgodnie z konstytucją musi być prezes Sądu Najwyższego. Poza 12 sędziami w skład Rady wchodzi też ośmiu innych członków, którzy muszą być prawnikami lub adwokatami o wysokiej reputacji. Wybiera ich parlament większością 3/5 głosów.


kb

Czytaj także

"Praworządność to polityczny pretekst do prób ograniczania budżetu". Wiceszef MSZ o unijnych negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:30
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wyraził pogląd, że tzw. praworządność to pretekst polityczny, używany przez grupę bogatych państw UE po to, by próbować ograniczyć unijny budżet. Potwierdził, że Polska może skorzystać z weta UE, jeśli ustalenia budżetowe będą dla nas niekorzystne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"UE do brexitu podeszła dosyć złośliwie". Karski o negocjacjach z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:13
- Porozumienie, które zaproponowano Wielkiej Brytanii miało charakter upokarzający dla tego państwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do negocjacji unijnych z Londynem. 
rozwiń zwiń