X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zwiększenie redukcji emisji CO2 z 40 do 60 proc. w 2030 r. PE przyjął raport w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 10:48
Parlament Europejski chce zwiększenia redukcji emisji CO2 z 40 do 60 procent w 2030 roku. Europosłowie przyjęli raport w tej sprawie. Taki cel poparło 392 deputowanych, przeciwko było 161, a wstrzymało się 142.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP

Parlament Europejski chce jeszcze większego celu redukcyjnego, niż proponuje Komisja Europejska, według której powinien on wynieść 55 procent. To głosowanie nie kończy jeszcze prac nad prawem klimatycznym.

kominy 1200.jpg
"Nie uzasadniono zmiany celu redukcji emisji". Ministerstwo Klimatu zaniepokojone planem KE

Przyjęty w czwartek raport to stanowisko Parlamentu Europejskiego do negocjacji z unijnymi krajami i od wyniku tych rokowań będzie zależeć ostateczny kształt prawa klimatycznego. A wśród państw członkowskich są takie, które sygnalizowały, że popierają wyższy cel redukcyjny, proponowany przez Parlament Europejski. To Dania i Finlandia.

"Ochrona środowiska jest ważna"

Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu, sprzeciwia się podwyższaniu celu. Podkreśla, że ochrona środowiska jest ważna, ale przestrzega przed zagrożeniem dla unijnej gospodarki. Kiedy Komisja proponowała pułap 55-procentowy, Polska mówiła, że będzie on trudny do zrealizowania i będzie się wiązał z ogromnymi kosztami.

Jeśli chodzi o polskich europosłów, to zdania są podzielone. Dziś za wyższym, 60-procentowym celem redukcyjnym głosowały 3 europosłanki Platformy Obywatelskiej - Magdalena Adamowicz, Janina Ochojska, oraz Róża Thun. Reszta deputowanych PO i PSL wstrzymała się od głosu, uznając, że prawo klimatyczne jest ważne, ale 60-procentowy cel jest zbyt wygórowany.


Posłuchaj
00:42 10671506_1.mp3 PE za podwyższeniem redukcji emisji CO2 z 40 do 60 proc. w 2030 r. - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Frakcja chadeków, największa w Europarlamencie, do której należą deputowani PO i PSL również w większości się wstrzymała. Z grupy socjalistów ten cel poparli wszyscy Polacy, czyli Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, oraz Leszek Miller, a z grupy zielonych "za" była także Sylwia Spurek. Natomiast przeciwko zagłosowali wszyscy europosłowie Zjednoczonej Prawicy zasiadający we frakcji europejskich konserwatystów.

Parlament Europejski opowiedział się dziś nie tylko za podwyższeniem celu redukcyjnego na 2030 rok. Chce też, by Komisja Europejska, po przeprowadzeniu oceny wpływu prawa na gospodarkę, przedstawiła też cel pośredni na 2040 rok, by zagwarantować, że neutralność klimatyczna do 2050 roku zostanie osiągnięta.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ireneusz Zyska: dzięki rządom PiS Polska ma własną ścieżkę do neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:52
- Premier Mateusz Morawiecki - w przeciwieństwie do rządu Donalda Tuska - pokazał, że możemy uzyskać indywidualną ścieżkę pod względem neutralności klimatycznej. To dopiero rząd PiS przygotował programy modernizacyjne w zakresie efektywności energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile będzie kosztowało Europę osiągnięcie neutralności klimatycznej? Nowe dane Goldman Sachs

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 10:45
Zielony Ład UE z wieloletniego planu na rzecz klimatu przerodził się w program gospodarczy, którego całkowita wartość sięgnie 7 bln euro – ocenia bank inwestycyjny Goldman Sachs. Tyle właśnie powinno kosztować osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 r.
rozwiń zwiń