X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Uciekli do Polski, żeby być razem. Holandia ściga rodziców, którym chce odebrać autystyczne dziecko

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:42
- Za rodzicami chorego na autyzm 7-letniego Martina, którego rodzice uciekli do Polski, Holandia wystawiła europejski nakaz aresztowania (ENA) - poinformował jeden z pełnomocników rodziny adw. Bartosz Lewandowski. Przekazał też, że został już złożony wniosek o azyl w Polsce.
Rodzina chorego na autyzm chłopca ubiega sie o azyl, ze wzgledu na konflikt z holenderską opieką społeczną. W Holandii Martin jest poszukiwany. Na zdj.: rodzina den Hertog i adwokaci Babken Khanzadyan i Bartosz Lewandowski.
Rodzina chorego na autyzm chłopca ubiega sie o azyl, ze wzgledu na konflikt z holenderską opieką społeczną. W Holandii Martin jest poszukiwany. Na zdj.: rodzina den Hertog i adwokaci Babken Khanzadyan i Bartosz Lewandowski.Foto: Jakub Kaminski/East News

Adwokat Bartosz Lewandowski powiedział, że obecnie polska policja aktywnie poszukuje rodziców i domaga się od pełnomocników informacji o miejscu ich pobytu.

smutek depresja 1200.jpg
"Syn bardzo źle zniósł tę upokarzającą sytuację". Autystyczny chłopiec wyrzucony ze stołecznego "Lata w mieście"

- Za rodzicami chorego na autyzm 7-letniego Martina Holandia wystawiła już europejski nakaz aresztowania. Rodzice deklarują, że dobrowolnie stawią się w prokuraturze - poinformował Lewandowski.

Odebrany rodzicom w środku nocy

O sprawie 7-letniego cierpiącego na autyzm Martina świat usłyszał w lutym 2018 r., kiedy w środku nocy chłopiec został odebrany rodzicom przez holenderską opiekę społeczną.

- Powodem były formułowane przez sąsiadów zarzuty rzekomych zaniedbań ze strony rodziców - przekazywał wcześniej mec. Bartosz Lewandowski, jeden z pełnomocników rodziny.

Czytaj także:

Chłopiec przyszedł na świat w australijsko-rosyjskiej rodzinie, która od kilkunastu lat mieszkała w Holandii. Ojciec Martina - Conrad jest informatykiem, a mama chłopca - Katya z wykształcenia prawnikiem.

Martin dorastał w Holandii, gdzie wskutek starań rodziców zdiagnozowano u niego ciężką postać autyzmu.

EN_01437298_00031200.jpg
Rodzina uciekła z Holandii z autystycznym synem. Proszą Polskę o azyl

Władze zlekceważyły chorobę

- Władze holenderskie, które zainteresowały się rodziną z uwagi na sygnały od sąsiadów, zlekceważyły rozpoznane u Martina zaburzenie rozwojowe polegające m.in. na braku adekwatnej do wieku komunikacji z rówieśnikami czy niekontrolowane wybuchy złości, przypisując ich przyczynę zaniedbaniom rodzicielskim i rzekomej przemocy ze strony rodziców - wyjaśniał mec. Bartosz Lewandowski.

Przez pierwsze 13 miesięcy po odebraniu chłopca rodzicom Conrad i Katya mieli ograniczone możliwości widzeń z synkiem.

- Wskutek walki o dziecko umożliwiono rodzicom widzenia z Martinem kilka godzin w tygodniu. Podczas spotkań z mamą i tatą chłopiec wykazywał ogromną radość oraz nawiązywał z nimi kontakt, co nie miało miejsca w odniesieniu do innych osób. U Martina z uwagi na rozłąkę nastąpił znaczny regres rozwojowy. Chłopiec w trakcie spotkań zakomunikował rodzicom chęć ucieczki - powiedział mec. Lewandowski.

Wniosek o azyl

Wówczas Conrad i Katya podjęli decyzję o zostawieniu całego majątku w Holandii, zabraniu synka bez powiadamiania władz i ucieczce do Polski w celu zapewnienia mu rehabilitacji i terapii, która nie była zapewniana ze strony holenderskich organów.

- Jest to kolejna sprawa, w której polskie organy są proszone o udzielenie ochrony niesłusznie i bezprawnie rozbitym rodzinom pochodzącym z wysoko rozwiniętych krajów - powiedział mec. Lewandowski.

W zeszły czwartek mec. Lewandowski poinformował też, że został złożony formalny wniosek o azyl dla rodziny den Hertog na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dodał, że liczy na wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ ta sprawa "powinna być bezwzględnie rozstrzygnięta na korzyść rodziców".

***

Zobacz także: dramat Norwegów w Gdyni. Policja wyrwała syna z ramion matki. - Policja weszła dziś do naszego mieszkania w Gdyni i wyrwała mojego syna z ramion jego matki - mówi w rozmowie z portalem tvp.info ojciec niespełna 2-letniego Mathsa. W ubiegłym roku norweski sąd zdecydował odebrać parze dziecko, polski sąd utrzymał postanowienie.

Źródło: TVP Info

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Transseksualista urodził dziecko i chciał być ojcem. Sąd odrzucił apelację

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 10:28
Brytyjski sąd apelacyjny odrzucił wniosek transseksualisty o wpisanie go do aktu urodzenia dziecka jako ojca, a nie matkę. Prawo Wielkiej Brytanii wymaga, by osoby, które urodziły dziecko, były zarejestrowane jako matki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Haniebny proceder". Aktywiści pro-life apelują do prezydenta Ukrainy o zakaz handlu dziećmi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:52
Kilkaset różnych organizacji z całego świata wezwało prezydenta Ukrainy do natychmiastowego wprowadzenia zakazu surogacji. W swym apelu przypominają, że turystyka reprodukcyjna napędza haniebny handel kobietami i dziećmi.
rozwiń zwiń