X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa odebrania matce 11 dzieci przez sąd. Pani Magdalena zapowiada walkę do końca

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 12:00
- Walczę o dzieci i bezpieczeństwo dzieci - mówi pani Magdalena, której niedawno sąd prawomocnym wyrokiem odebrał 11 dzieci. Reporterzy programu "Kasta" emitowanego w TVP Info udali się do Wierzbicy koło Radomska, by zbadać tę sprawę.
Audio
  • Historia pani Magdaleny, której sąd odebrał 11 dzieci ("Kasta" / TVP Info)
Pani Magdalena zapowiada, że do końca będzie walczyć o opiekę nad swoimi dziećmi
Pani Magdalena zapowiada, że do końca będzie walczyć o opiekę nad swoimi dziećmiFoto: printscreen / TVP Info

Ta historia przed kilkoma dniami poruszyła miliony Polaków. Pani Magdalena jest matką 15 dzieci, spośród których czworo jest już pełnoletnich. Od kilku miesięcy w niewielkim domu parterowym nie mieszka najstarsza córka, która się usamodzielniła i wyprowadziła.

wójcik wierzbica PAP-1200.jpg
"Sądy popełniły błędy". Wiceminister sprawiedliwości ws. odebrania matce 11 dzieci

Opinia kurator sądowej

Od kilku lat rodzina objęta jest nadzorem kurator sądowej. To ona sporządziła opinię, na podstawie której sąd wydał decyzję o odebraniu dzieci rodzinie i umieszczeniu ich w pieczy zastępczej.

Z opinii kurator wynika, że problemem jest mąż, alkoholik. Tutaj dochodzi jednak do paradoksu. Mąż pani Magdaleny został bowiem objęty przymusowym leczeniem odwykowym, a tym samym został odseparowany od rodziny.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Robi się z człowieka przestępcę". Nierówna walka rozwiedzionych ojców o opiekę nad dziećmi

Pomimo to sąd podjął decyzję o odebraniu dzieci, a argumentem przesądzającym był... alkoholizm ojca rodziny.

- Jeszcze raz powtarzam. Sąd musiał podjąć tak trudną decyzję, ponieważ dobro, zdrowie dzieci było zagrożone. Tym zagrożeniem był pijący alkohol ojciec, który pił alkohol w domu, przy dzieciach, w towarzystwie swoich nietrzeźwych kolegów. Z tego powodu były interwencje policji, ponadto ojciec był agresywny werbalnie w stosunku do dzieci, dzieci były świadkami przemocy domowej - tłumaczyła Agnieszka Leżańska, rzecznik Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kurator sądowa popełniła błąd?

Tak uważa pani Magdalena, ale też jej znajomi. Przyjaciółka rodziny twierdzi, że przez kilka lat kurator sądowa przychodziła do domu pani Magdaleny i "wszystko było wspaniale. Teraz nagle coś przeszkadza".

Sąd Rejonowy w Radomsku, który wydał decyzję, nie chciał komentować sprawy. Sąd nadrzędny - Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim - tłumaczy, że sąd, obejmując rodzinę nadzorem kuratorskim, dał jej szansę na zmianę postępowania.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "On był dla mnie prawdziwym ojcem". Ciąg dalszy sprawy Roberta Fidury

Po prawomocnym wyroku w sprawę zaangażowali się politycy i przedstawiciele rządu. Poseł PiS Anna Milczanowska, była prezydent Radomska podkreślała, że wystarczyło pomóc rodzinie i zająć się pijącym mężem, zamiast odbierać dzieci matce. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że w sprawę zaangażuje się prokuratura. Już wysłano do sądu wniosek o wstrzymanie wykonania orzeczenia.

Pani Magdalena podkreśla, że nie zamierza się poddać i będzie walczyć, by dzieci mogły pozostać z nią i mieć rodzinę. Zależy jej także na tym, żeby mąż przestał pić, uważa bowiem, że dzieci powinny być wychowywane przez oboje rodziców. - Walczę o dzieci i bezpieczeństwo dzieci - mówi pani Magdalena.

prokuratura-sad-sedzia-F-1200.jpg
Sprawa odebrania matce 11 dzieci. Wiceminister sprawiedliwości: zajmie się tym prokuratura

Przypadki pokrzywdzonych przez sądy

Program TVP Info zatytułowany "Kasta" przedstawia przypadki osób pokrzywdzonych przez sądy, często wbrew rozsądkowi i przedstawionym dowodom, za to w majestacie prawa.

Następny odcinek "Kasty" w piątek, 6 marca o godz. 21.00.

jmo, tvp.info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa "antyprzemocowa". Zbigniew Ziobro: pragmatyczne rozwiązania bez ideologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 14:50
- Projekt ustawy "antyprzemocowej" daje narzędzia do tego, by reagować natychmiast. To sprawca przemocy natychmiast w momencie wydania decyzji przez policję będzie musiał opuścić dom - powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za sprzedaż telefonu tyle, co za aferę Amber Gold. Mateusz L. walczy o sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 11:45
"20 lat bezwzględnego więzienia za sprzedaż tego samego telefonu 150 osobom" - taki wyrok usłyszał przed Sądem Rejonowym w Opolu Mateusz L.. 28-latek dostał o pięć lat więcej niż Marcin P., założyciel piramidy finansowej Amber Gold. Sprawie kontrowersyjnego wyroku przyjrzeli się twórcy realizowanego przez TVP INFO programu "Kasta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla dobra dzieci" - reportaż Kamili Litman

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 10:50
Pani Magdalena z Wierzbicy koło Radomska jest mamą piętnaściorga dzieci. Czworo jest już dorosłych. Cała rodzina żyje w bardzo trudnych warunkach. Do dyspozycji 17 osób są tak naprawdę dwa pomieszczenia. Do tego dochodzą jeszcze problemy z alkoholizmem ojca dzieci i stosowaniem przez niego przemocy. 
rozwiń zwiń