Przedstawiciel KE chce wznowienia negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich

2020-02-10, 23:36

Przedstawiciel KE chce wznowienia negocjacji z krajami Bałkanów Zachodnich
Flagi Macedonii Północnej i Unii Europejskiej. Foto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

Unia Europejska powinna rozpocząć rozmowy akcesyjne z krajami Bałkanów Zachodnich przed majowym szczytem w Zagrzebiu - apelował w Strasburgu przedstawiciel Komisji Europejskiej, Olivér Várhelyi. Komisja pracuje nad znowelizowaniem procesu przyjmowania do Unii Europejskiej nowych krajów członkowskich.

Posłuchaj

Olivér Várhelyi: oba kraje (Macedonia Północna i Albania) zrobiły to, czego od nich wymagaliśmy. Podczas swoich ostatnich wizyt w Skopje i Tiranie zaznaczyłem, że reformy są kluczowe i apelowałem o ich dalsze wdrażanie. Jeśli Unia chce być wiarygodna, musi wywiązać się z obietnic (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja przepisów akcesyjnych ma przełamać impas w negocjacjach wokół poszerzenia wspólnoty o Macedonię Północną i Albanię. Rozmowy akcesyjne zablokowała w październiku Francja.

Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda Stewo Pendarowski 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: wspieramy dążenia Macedonii Północnej do UE i NATO

Wywiązywanie się z obietnic złożonych przez Unię

Unia musi dotrzymywać słowa - mówił w Strasburgu Olivér Várhelyi. Jak dodał, "oba kraje zrobiły to, czego od nich dotąd wymagaliśmy". - Podczas swoich ostatnich wizyt w Skopje i Tiranie zaznaczyłem, że reformy są kluczowe i apelowałem o ich dalsze wdrażanie. Oba kraje zaangażowały się we wprowadzanie zmian. Równocześnie, jeśli Unia chce być wiarygodna, musi również wywiązać się ze swoich obietnic - ocenił.

Komisja Europejska chce, by stopień zbliżenia się kraju kandydującego do Unii był wprost proporcjonalny do przeprowadzonych reform. Zmiany prodemokratyczne mają być "nagradzane" otwarciem kolejnych etapy rozmów, a odejście od reform ma się wiązać z oddaleniem perspektywy dołączenia do Unii Europejskiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

Według Francji, dotychczasowe przepisy akcesyjne były nieprzejrzyste.

Kraje o różnych statusach

Formalnie Unia prowadzi w tej chwili rozmowy akcesyjne z trzema krajami: Czarnogórą, Serbią i Turcją. Negocjacje z rządem w Ankarze zostały jednak de facto wstrzymane, ze względu na przypadki prześladowania mniejszości i znacznego ograniczenia praw opozycji w tym kraju.

Albania i Macedonia Północna mają status "kraju kandydującego", a Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo postrzegane są jako "potencjalni kandydaci".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie

Szczyt Unia-Bałkany Zachodnie odbędzie się w Zagrzebiu na początku maja. Powiększenie Unii Europejskiej będzie jednym z głównych tematów rozmów.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej