Brytyjski parlament przyjął ustawę o brexicie. Czeka na podpis królowej

2020-01-22, 20:56

Brytyjski parlament przyjął ustawę o brexicie. Czeka na podpis królowej
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas debaty w Izbie Gmin na temat ustawy brexitowej. Foto: PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy w sprawie porozumienia o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.

Posłuchaj

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła poprawki Izby Lordów do ustawy brexitowej. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej w środę Izba Gmin odrzuciła w głosowaniach wszystkich pięć poprawek, które do projektu ustawy zaproponowała Izba Lordów. Zgodnie z parlamentarną procedurą Izba Lordów mogła dalej naciskać na utrzymanie poprawek, wycofać je lub szukać z Izbą Gmin kompromisowej wersji, do czasu uzgodnienia treści akceptowalnej dla obu izb.

Powiązany Artykuł

brexit free 1200.jpg
MF o brexicie: do końca roku bez zmian w relacjach handlowych z Wlk. Brytanią

Choć część członków lordów wyrażała niezadowolenie z powodu zignorowania ich głosu, ostatecznie wyższa izba zdecydowała, że nie będzie dalej forsować poprawek, lecz zaakceptuje projekt w wersji zaproponowanej przez rząd.

Podpis królowej jeszcze w czwartek?

Postulowane przez Izbę Lordów poprawki dotyczyły prawa dzieci uchodźców do dołączenia do ich krewnych przebywających w Wielkiej Brytanii, wydawania obywatelom UE, mającym prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii, dokumentu potwierdzającego ten fakt, zakresu w jakim stopniu sądy mogą unieważniać unijne prawo oraz przyjmowania ustawy wbrew stanowisku parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Wszystkie zostały odrzucone większością kilkudziesięciu głosów.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Projekt ustawy w sprawie brexitu. Izba Lordów rozpoczęła debatę

To, że Izba Lordów nie będzie dalej wstrzymywać projektu ustawy, jest scenariuszem zgodnym z oczekiwaniami, biorąc pod uwagę, że w grudniowych wyborach do Izby Gmin rząd Borisa Johnsona uzyskał silny mandat na doprowadzenie do końca procesu wyjścia z UE. Prawdopodobnie w czwartek projekt trafi do aprobaty królowej - co jest ostatnim, już tylko formalnym, etapem procesu legislacyjnego.

Ustawa o brexicie

Ustawa, nazywana w skrócie WAB, ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października zeszłego roku przez rząd Johnsona.

Powiązany Artykuł

pap_brexit1200.jpg
Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

M.in. uchyla ona ustawę, na mocy której Wielka Brytania weszła przed laty do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i przywraca jej obowiązywanie do końca okresu przejściowego, daje podstawę prawną do przekazywania płatności do UE, do których Wielka Brytania się zobowiązała, wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, precyzuje też zakres, w jakim Wielka Brytania będzie podlegać jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Polacy wciąż wśród najrzadziej rejestrujących się przed brexitem

Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia. Samo wystąpienie z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Wielka Brytania w praktyce stanie się niegłosującym członkiem UE.

Formalnie nie będzie już w Unii, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób. Nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej