Rosja: Władimir Putin cofnął protokół Konwencji Genewskiej. "Ryzyko nadużyć wzrosło"

2019-10-17, 20:14

Rosja: Władimir Putin cofnął protokół Konwencji Genewskiej. "Ryzyko nadużyć wzrosło"
Kreml, Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Prezydent Rosji Władimir Putin częściowo wypowiedział Konwencję Genewską - informuje Reuters, cytując list w tej sprawie opublikowany na stronach parlamentu. Chodzi o protokół dodatkowy do umowy, mówiący o ochronie cywilów podczas międzynarodowych konfliktów zbrojnych. 

Tzw. Protokół I został ratyfikowany przez rosyjską Radę Najwyższą w 1989 roku.

Powiązany Artykuł

syria bombardowanie 1200.jpg
Turecka ofensywa w Syrii. Rosjanie wkraczają na miejsce Amerykanów

List Putina, datowany na 16 października i skierowany do przewodniczącego niższej izby rosyjskiego parlamentu głosi, że międzynarodowa komisja, powołana do badania zbrodni przeciwko cywilom "praktycznie nie pełni swoich funkcji od 1991".

"Ryzyko nadużycia władzy wzrosło"

"W obecnej sytuacji międzynarodowej, ryzyko nadużywania władzy przez państwa, działające w złej wierze, znacząco wzrosło" - czytamy na stronach rosyjskiego parlamentu.

Oświadczenie głosi także, że w komisji nie ma przedstawiciela Federacji Rosyjskiej, a mimo to Moskwa płaci należne składki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Erdogan: Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni w Syrii. Będzie współpraca z Rosją

Według Reutersa, na stronie parlamentu nie ma informacji o tym, co skłoniło Władimira Putina do podjęcia takiej decyzji i napisania listu.

Oskarżenia pod adresem Rosji

Rosja jest oskarżana o spowodowanie wielu cywilnych ofiar od czasu zaangażowania się w konflikt w Syrii, oraz o zabijanie cywilów podczas ofensywy w Gruzji w 2008 roku. Moskwa nie zgadza się z tymi zarzutami.

Rosja pozostaje sygnatariuszem Konwencji Genewskiej. Umowa składa się z czterech głównych porozumień i trzech protokołów dodatkowych - informuje Reuters.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pierwsza Konwencja Genewska – przełom w prawie międzynarodowym

"Protokół I", uzgodniony w 1977 roku, rozszerza tzw. IV Konwencję Genewską z roku 1949. Zabrania on przede wszystkim atakowania ludności cywilnej i szpitali oraz innych urządzeń służących opiece nad rannymi. Zgodnie z nim, należy także unikać niszczenia dóbr niezbędnych do przetrwania ludzkości, oraz stosowania w walce metod skutkujących zbędnym cierpieniem i degradacją środowiska. Protokół stanowi także podstawę do powołania organizacji i instytucji obrony cywilnej.


Reuters/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej