X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Merkel: są różnice między Berlinem i Paryżem. Macron odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 23:26
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała w wywiadzie dla trzech gazet, że między nią a Emmanuelem Macronem istnieje sporo różnic w podejściu do niektórych ważnych dla Europy spraw.  - Wolę owocną konfrontację od jałowego porozumienia - odparł prezydent Francji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: Shutterstock. com/ Frederic Legrand - COMEO

Wywiad z Angelą Merkel ukazał się w "Suddeutsche Zeitung", "The Guardian" i "Le Mond",

"Pewnie że zmagamy się ze sobą. Istnieją między nami różnice mentalnościowe i różnice w pojmowaniu ról" - powiedziała Merkel, zaprzeczając jednocześnie zarzutom, jakoby europejskiej polityce dawała o wiele mniej impulsów niż prezydent Francji.

Agencje przypominają, że kanclerz Niemiec i prezydent Francji w ostatnim czasie nie zgadzali się ze sobą w sprawie zamrożenia sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej, przyszłości Unii Europejskiej po brexicie oraz w kwestii odroczenia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Brak zgody między Niemcami i Francją był też ostatnio powodem nieuchwalenia budżetu UE na następne pięć lat

Merkel w wywiadzie zauważyła jednak, że obydwa kraje udanie współpracują ze sobą w kwestii obronności. "Postanowiliśmy wspólnie stworzyć samolot bojowy i czołg - powiedziała kanclerz, nawiązując do umów podpisanych obustronnie w 2018 roku. "To znak pewności siebie i tego, że możemy polegać na sobie nawzajem w polityce obronnej".

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że mimo rozbieżnych poglądów w kilku istotnych dla Europy kwestiach stosunki między nią a Macronem w ostatnich miesiącach nie uległy pogorszeniu. Zwróciła przy tym uwagę na nieco inne uwarunkowania polityczne jej i Macrona. "Jestem kanclerzem rządu koalicyjnego i jestem znacznie bardziej zależna od parlamentu niż prezydent Francji" - wyjaśniła.

Macron: wolę owocną konfrontację

W odpowiedzi Macron zadeklarował, że nie chce "jałowej konfrontacji lub jałowego porozumienia" z Angelą Merkel i woli "owocną konfrontację", aby "zbudować kompromis" na poziomie europejskim.

"Musimy zaakceptować chwilowe nieporozumienia, nie musimy całkowicie się we wszystkim zgadzać" - podkreślił i dodał, że Merkel w wywiadzie "powiedziała to samo", co on stwierdził na konferencji prasowej 25 kwietnia.

- Jakie mamy opcje w relacjach między Francją i Niemcami? To może być jałowa konfrontacja, w której nie będziemy się ze sobą zgadzać i nie wyjdziemy poza rozbieżności między nami, co może doprowadzić do bezsilności lub konfliktu - powiedział Macron.

- Może być inna opcja - jałowe porozumienie - podkreślił francuski prezydent. - To oznaczałoby, że tak bardzo nie pozwalamy sobie na rozbieżności zdań, iż nie jesteśmy w stanie dalej nic zrobić. Znamy to z przeszłości - robimy bezużyteczne konferencje prasowe i pozwalamy Europie zasnąć".

- Nie chcę zatem ani jałowej konfrontacji lub jałowej umowy. Wierzę w owocną konfrontację, a to znaczy: proponujemy, testujemy partnera i wspólnie próbujemy znaleźć kompromis - wyjaśnił Macron. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: uczestnicy protestu "żółtych kamizelek" splądrowali ekskluzywne paryskie sklepy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 14:46
Ponad 150 osób zatrzymała w sobotę w Paryżu policja, gdy podczas demonstracji ruchu "żółtych kamizelek" doszło do zamieszek, niszczenia luksusowych sklepów i wzniecania pożarów. Prezydent Emmanuel Macron postanowił skrócić wyjazd na narty i wraca do stolicy.
rozwiń zwiń