Będzie obniżka VAT na żywność? Premier zapowiada zmiany

2021-12-20, 13:39

Będzie obniżka VAT na żywność? Premier zapowiada zmiany
W niedzielę 30 kwietnia sklepy będą otwarte. Kolejna handlowa niedziela wypada 25 czerwca.Foto: Shutterstock/1000 Words

Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki, "jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku". 

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.

- My zastosujemy, niezależnie od tej odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - zapewnił.

Obniżka VAT

- Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - przekazał Mateusz Morawiecki.

- Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - podkreślił premier.

Obniżki cen paliw

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z okazji otwarcia tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, premier przypomniał, że od dziś zaczyna działać tarcza antyinflacyjna, a "wraz z nią na pylonach stacji benzynowych powinniśmy zobaczyć już pierwsze obniżki cen paliw, benzyny, obniżka cen diesla, jednocześnie też obniżka cen gazu, a od 1 stycznia kolejne obniżki".

- Ponieważ rząd PiS obniża podatek VAT, podatek akcyzowy, opłatę emisyjną i opłatę handlową. Wszystko po to, żeby zamortyzować inflację, która dotyka całą Europę wraz z wysokimi cenami gazu płynącymi z Rosji, niestety manipulacjami cenowymi i bardzo wysokimi cenami uprawnień do emisji CO2. To jest efekt uboczny, a może efekt wiodący polityki klimatycznej Unii Europejskiej - dodał szef rządu. 

***

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

as

Polecane

Wróć do strony głównej