"Trzaskowski obarcza rząd zamiast skorzystać z tarczy antyinflacyjnej". Lisiecki o podwyżkach cen gazu w stolicy

2022-01-01, 17:00

"Trzaskowski obarcza rząd zamiast skorzystać z tarczy antyinflacyjnej". Lisiecki o podwyżkach cen gazu w stolicy
Gospodarstwa domowe skupione w ramach np. wspólnoty czy spółdzielni, jeśli nie posiadają indywidualnych liczników, są rozliczane przez właściciela lub zarządcę na podstawie wspólnego.Foto: JWPhotoworks/Shutterstock

Jak ocenił Paweł Lisiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obarcza podwyżkami cen gazu rząd zamiast skorzystać z tarczy antyinflacyjnej. Były radny i poseł odniósł się tym samym do drastycznych skoków cen gazu uderzających w mieszkańców stołecznych lokali komunalnych.

"Czy ja dobrze rozumiem, że Prezydent Rafał Trzaskowski nie zgłosił mieszkań komunalnych w Warszawie jako mieszkań i dostawcy nośników energii potraktowali mieszkańców jak odbiorców komercyjnych?" - zapytał poseł Lisiecki w mediach społecznościowych. "Stąd podwyżki w lokalach komunalnych?" - dodał. "Tymczasem Prezydent Trzaskowski obarcza tym Rząd zamiast skorzystać z tarczy antyinflacyjnej..." - napisał Paweł Lisiecki.

Odniósł się tym samym do przedstawionych przez stołeczny ratusz podwyżek gazu m.in w mieszkaniach komunalnych w Wawrze i we Włochach. "Po galopujących w skali całego kraju cenach śmieci i prądu to kolejna »niespodzianka« od PiS dla mieszkańców. A gdzie tarcza ochronna obiecywana im przez rząd?" - napisał kilka dni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Urząd Regulacji Energetycznej wyjaśnia wątpliwości

Wiceprezydent miasta Renata Kaznowska wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetycznej ze skargą na działania sprzedawców gazu. Urząd na swojej stronie internetowej odniósł się do wątpliwości związanych ze stosowaniem taryf gazowych zatwierdzanych przez Prezesa URE w przypadkach, gdy gaz jest dostarczany do budynków wielolokalowych, w których odbiorcą jest właściciel lub zarządca budynku.

URE wyjaśnił na swej stronie, że we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych są m.in. są takie gospodarstwa domowe, które ze względu na uwarunkowania techniczne nie kupują same gazu a robią to za nich wspólnota lub spółdzielnia. "W ocenie Prezesa URE także w takich przypadkach, kiedy faktycznym odbiorcą (beneficjentem) jest gospodarstwo domowe sprzedawca gazu ma obowiązek stosować w rozliczeniach ceny gazu ustalone w zatwierdzonej taryfie" - podkreślono.

Jak podał w komunikacie PGNiG, obrót detaliczny każdego klienta spełniającego kryterium odbiorcy końcowego dokonującego zakupu paliw gazowych wyłącznie w celu ich zużycia w gospodarstwie domowym rozlicza według taryfy zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki, także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Zobacz także: Paweł Lisiecki i Dariusz Klimczak w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Polecane

Wróć do strony głównej