X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Nowa metoda naliczania opłat za śmieci jest nieekologiczna". Zieloni krytykują decyzję warszawskich radnych

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:55
Warszawska Partia Zieloni krytycznie odniosła się do decyzji warszawskich radnych o zmianie metody obliczania stawki opłat za śmieci. Jej przedstawiciele uważają, że dotychczasowa metoda "od wody" zachęcała do zachowań proekologicznych.
Zieloni: odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny.
Zieloni: odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny.Foto: Africa Studio/ Shutterstock

Warszawscy radni przyjęli uchwałę, która zmienia sposób naliczania opłat za wywóz odpadów.

- Odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny, a wracamy do metody czysto matematycznej - powiedział przewodniczący warszawskiej Partii Zieloni Waldemar Kamiński.

Jak zaznaczył, żadna z tych metod nie łączy się wprost z wytwarzaniem śmieci.

- Jednak metoda związana z wodą jest bardziej sprawiedliwa, bo jest w większym stopniu skorelowana z ilością wytwarzanych odpadów. To metoda, która jako jedyna zachęca i mobilizuje do zachowań proekologicznych - dodał.

Miasto poszło w kierunku stabilizacji dochodu

- Mówimy o potrzebie oszczędzania wody, każdej kropli wody. Dajemy mieszkańcom dotacje do tego, żeby łapali deszczówkę w baniaki. I to są mikrodziałania, na których poziomie jesteśmy w stanie wydawać pieniądze w postaci dotacji dla mieszkańców. A na poziomie tych wielkich działań, gdzie mowa jest o dużych efektach, działamy odwrotnie i wprowadzamy rozwiązanie, które nie zachęca do jakichkolwiek działań ekologicznych - podkreślił Waldemar Kamiński.

Ocenił też, że istotne jest to, że metoda od wody daje mieszkańcom możliwość wpływu na wysokość opłat.

- I to działa - powiedział, wyjaśniając, że jest radnym na Białołęce i wie, że mieszkańcy zaczęli oszczędzać i oprócz mniejszych opłat za śmieci mają też mniejsze opłaty za wodę.

- Miasto poszło w kierunku stabilizacji dochodu, bo wyliczenie od metra stabilizuje te dochody. W metodzie od wody kwoty mogą się zmieniać co pół roku - zaznaczył przewodniczący Zielonych.

Wskazał też, że w tym wypadku jest też paradoks, "bo im bardziej mieszkańcy będą oszczędzać wodę, to tym mniej będą płacić za odpady, ale to nie znaczy, że spadną koszty obsługi systemu śmieciowego".

- Więc miasto będzie wtedy w kropce, bo będzie musiało podnieść stawki za odpady. To jest po prostu mniej stabilny system – powiedział.

Kolejny zmiana wprowadzana jest z zaskoczenia

Waldemar Kamiński dodał, że "matką problemu są przepisy ustawowe i cały system".

- Przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców za to, ze system jest zły, jest zwyczajnie nieuczciwe - ocenił.

Jak zaznaczył, po raz kolejny zmiana w opłatach za odpady wprowadzana jest z zaskoczenia, bez jakichkolwiek konsultacji społecznych.

- W naszej opinii, zamiast testować na mieszkańcach kolejne metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami, poprawiajmy regulacje, które obecnie obowiązują. Róbmy to w sposób transparentny. Nie bójmy się konsultacji społecznych. Bądźmy otwarci na dialog z mieszkańcami - dodał przewodniczący Zielonych.

Nowa stawka od 1 stycznia 2022 roku

W uchwale określono pięć stawek opłat: do 30 m2 - 52 zł, do 40 m2 - 77 zł, do 60 m2 - 88 zł, do 80 m2 - 94 zł i powyżej 80 m2 - 99 zł.

Warszawiacy mieszkający w domu jednorodzinnym zapłacą ryczałtową stawkę w wysokości 107 zł. Właściciele kompostujący bioodpady zapłacą 9 zł mniej.

Za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno-wypoczynkowe warszawiacy zapłacą zryczałtowaną stawkę w wysokości 181,90 zł za rok.

Jeśli wojewoda nie zakwestionuje uchwały, to warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania od 1 stycznia 2022 roku.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie. Resort klimatu przygotował projekt zmian dot. maksymalnych stawek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:50
W Ministerstwie Klimatu powstał projekt zmiann ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców. Propozycja zmian w ustawie to reakcja na podwyżkę stawek za wywóz śmieci, która od dziś obowiązuje w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

System kaucyjny za butelki. Wiemy, kiedy zacznie być wdrażany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:15
System kaucyjny, który przewiduje zbiórkę butelek PET do 3 litrów oraz pojemników ze szkła do 1,5 l. zacznie być wdrażany w 2022 r., choć będzie długie vacatio legis - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciąg dalszy chaosu". Prezes Wód Polskich o ustawie dot. śmieci w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 09:55
Od przyszłego roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące śmieci, które zostały uchwalone w czwartek przez Radę Warszawy. Wysokość opłat ma być zależna od metrażu mieszkania. - Ciąg dalszy chaosu w Warszawie - ocenił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
rozwiń zwiń