X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemal cała autostrada A1 oddana do użytku. Puda: to aorta gospodarcza naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:20
- Jesteśmy na otwarciu takiej drogi, która jest aortą gospodarczą w naszym kraju - powiedział Grzegorz Puda podczas przekazania do użytku kolejnego odcinka autostrady A1. Jak podkreślił, "nie ma możliwości rozwoju regionalnego bez nowych odcinków dróg".
Grzegorz Puda: autostrada A1 jest aortą gospodarczą naszego kraju
Grzegorz Puda: autostrada A1 jest aortą gospodarczą naszego krajuFoto: PAP/Waldemar Deska

Oficjalnie przekazano do użytku nowe odcinki autostrady A1. W uroczystości w Słostowicach w Łódzkiem, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, brali udział także między innymi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Jesteśmy na otwarciu takiej drogi, która jest aortą gospodarczą w naszym kraju - powiedział Grzegorz Puda. Jak dodał, z jego perspektywy "to dobra inwestycja, chociażby dlatego, że w dużej części współfinansowana ze środków europejskich".

- Ci z państwa, którzy przemierzali ten odcinek wcześniej, doskonale mogą przypomnieć sobie czasy, kiedy ta droga była bardzo złej jakości, bardzo niebezpieczna, dwupasmowa, ale o parametrach, o których dzisiaj wolelibyśmy zapomnieć. Pamiętamy te koleiny, brak możliwości przejazdu, brak wiaduktów oraz korki, które na tej drodze często się pojawiały - wspominał minister.

Wskazał także, że "wszystkie drogi, które budowane w Polsce, są przede wszystkim po to, aby ożywiać polską gospodarkę". - Nie ma możliwości rozwoju regionalnego i gospodarczego bez nowych odcinków dróg - podkreślił Grzegorz Puda.

Wykonawcy dotrzymali danego słowa

- Przed rokiem wykonawcy realizujący 80-kilometrowy odcinek autostrady między Łodzią a Częstochową potwierdzili, że do końca 2021 r., za wyjątkiem jednego odcinka, pojedziemy już trzema pasami ruchu, plus pasem awaryjnym - przypomniał z kolei Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury podkreślił, że wykonawcy, GDDKiA, a także wszyscy partnerzy biznesowi zaangażowani w przedsięwzięcie dotrzymali danego słowa. - Pół roku przed terminem jesteśmy pod pełnym ruchem na 56 km A1. W połowie przyszłego roku te 56 km będzie już w pełni do dyspozycji wraz z parkingami, drogami serwisowymi - wskazał. Wyraził również nadzieję, że "już w wakacje pojedziemy bezpieczną autostradą A1 na wybrzeże od południowej granicy państwa".

Posłuchaj
00:23 11478155_2.mp3 Andrzej Adamczyk: odcinek A1 został oddany przed planowanym terminem zakończenia prac (IAR) 

Zaznaczył także, że rząd podchodzi ambitnie także do 2022 r. i zapowiedział, że w przyszłym roku do użytku zostanie oddanych ponad 400 km dróg szybkiego ruchu. Jak dodał, nadal będą też budowane obwodnice miast i dofinansowywane drogi samorządowe. Ocenił, że to na pewno zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

Opłaty za przejazd autostradami

Pytany o to, czy i kiedy mogą zostać nałożone opłaty za przejazd nowym odcinkiem autostrady, minister oświadczył, że "na pewno nie stanie się to w roku przyszłym, czy za dwa lata, ale sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad". Jak dodał, środki finansowe pozyskane w ten sposób wpłyną do Krajowego Funduszu Drogowego i posłużą kolejnym inwestycjom.

Posłuchaj
00:19 11478155_1.mp3 Grzegorz Puda: autostrada A1 jest "aortą gospodarczą" Polski (IAR) 

Wskazał, że realizowany jest "ambitny i odważny plan do 2030 r. - 9 tys. km dróg ekspresowych, autostradowych, szybkiego ruchu", a "nikłą, ale jednak częścią tego planu są opłaty za przejazd autostradami". - Te opłaty służą pokryciu niebagatelnych kosztów utrzymania autostrad. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że należy uczestniczyć i partycypować w kosztach utrzymania autostrady - dodał minister. Zapewnił jednocześnie, że dla samochodów osobowych przejazdy drogami ekspresowymi w Polsce nie będą płatne.

Czytaj także:

ng

Czytaj także

"To ogromna szansa i nowe miejsca pracy". Premier Mateusz Morawiecki zapowiada inwestycje drogowe

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:39
Rządowe dofinansowanie w wysokości 2,4 miliarda złotych dla 51 obwodnic dziś zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Będzie to projekt realizowany w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ponad 4,5 miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny odcinek nowej jezdni na autostradzie A1 udostępniony kierowcom

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 10:40
Odcinek między Radomskiem i Kamieńskiem jest kolejnym fragmentem budowanej w województwie łódzkim autostrady A1, na którym możliwy jest przejazd całą szerokością jezdni z trzema pasami ruchu. Dziś w tym miejscu zostanie udostępniona kierowcom druga jezdnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie kolejnego odcinka A1. Premier: chcemy, aby drogi budowały perspektywy gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 15:16
- Oddajemy przed czasem pierwszy w Polsce odcinek autostrady z trzema pasami ruchu w każdą stronę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w kończącym się roku dopuszczono do użytku ponad 440 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad.
rozwiń zwiń