X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: poprzez twórczość Norwida możemy interpretować świat współczesny

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 12:03
Podczas gali podsumowującej konkursy nt. życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że "Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem". Dodał, że "z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne". 
Piotr Gliński: Rok Norwidowski był trudny
Piotr Gliński: Rok Norwidowski był trudnyFoto: twitter.com/Ministerstwo Kultury i Sportu

Piotr Gliński podkreślił, że "Rok Norwidowski był trudny, ponieważ był pandemiczny, ale myślę, że jednak był udany". Szef MKiDN wskazał, że w jego trakcie zostało zorganizowanych wiele wydarzeń, które "przypominają o wielkim polskim wieszczu, może najbardziej współczesnym i najbardziej profetycznym, a także trudnym".

- Norwid jest niebywale mądry, był także filozofem. Z tej mądrości i jego wspaniałej twórczości możemy także czerpać, gdy chcemy interpretować czasy współczesne - wyjaśnił Piotr Gliński. Jak dodał, "jest to piękne zadanie dla pedagogów i naszych szkół, tam, gdzie mamy kontakt z młodzieżą". - Te konkursy mają za zadanie poprzez Norwida interpretować świat współczesny - wskazał.

Szef MKiDN zwrócił uwagę na to, że "Norwid, mimo tego, że był taki współczesny i był ostrym recenzentem spraw polskich, jednak zawsze dwie wartości były dla niego najważniejsze ojczyzna i chrześcijaństwo". 

Piotr Gliński podczas uroczystości przypomniał, że w Roku Norwida odbyła się prapremiera pierwszej opery powstałej w oparciu o zapomniane misterium "Wanda", a także przypomniał koncert, który odbył się w Teatrze Narodowym w Warszawie. - Udało się również powołać wielką i ważną instytucję narodową, która będzie niosła idee Norwida w przyszłość, czyli Muzeum Cypriana Norwida w pałacu w Dębinkach na Mazowszu, gdzie Norwid wychowywał się po utracie matki - podkreślił Piotr Gliński.

Czytaj więcej: 

Zobacz także: Koncert "Norwid. Od.Nowa"

nj

Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: Norwid był człowiekiem talentu renesansowego

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 17:17
- Wszystko, co miało wyższy wymiar istnienia, co wynikało z nadzwyczajności talentów ludzkich i głębokiego rozumienia posłannictwa człowieka na Ziemi, a zatem w tej najwyższej klasie abstrakcji jego rozważań każda dyscyplina sztuki była mu bliska. Świetnie przecież malował, był znakomitym rysownikiem, rzeźbiarzem, tworzył różne gatunki literackie. Muzyka jest zaś wartością, która zespala wszystkie te światy - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwid i dzieje tajemniczego tomu "Vade-mecum"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:00
- "Vade-mecum" nie znamy w całości. Nie znamy nawet spisu wszystkich tytułów - mówił w Dwójce prof. Józef Fert, znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida.
rozwiń zwiń