X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 21:04
- Norwid stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki prof. Elżbieta Nowicka.
Pomnik Cypriana Kamila Norwida w Lublinie
Pomnik Cypriana Kamila Norwida w LublinieFoto: Shutterstock

24 września 1821 roku na świat przyszedł Cyprian Kamil Norwid. W audycji "Vademecum Norwidowskie" dzień po dwusetnej rocznicy urodzin autora mowa była o tym, czy był on wieszczem w cieniu innych wybitnych autorów.

shutterstock cyprian kamil norwid free 1200.jpg
Twórczość Norwida we współczesnej muzyce. Prof. Chlebowski: "Bema pamięci żałobny rapsod" to potężny utwór

- Norwid doczekał się uznania u wnuków i prawnuków, którym koncepcja wieszcza nie była najbliższa i nie wyznaczała podstawowych duktów myślenia o wartości i wielkości poezji. W miejscu wieszcza pojawił się poeta miasta, poeta cywilizacji, poeta wielkich zagadnień etycznych - powiedziała prof. Elżbieta Nowicka. Wytłumaczyła również kogo określano mianem wieszcza i jakie były jego funkcje społeczne.

Przypomniała tezę stawianą przez prof. Zofię Stefanowską, że Norwid "stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi". - Sam wypowiadał się o wieszczach z szacunkiem - dodała.

Posłuchaj
26:47 [i] 25.09.2021. VADEMECUM NORWIDOWSKIE.mp3 Prof. Elżbieta Nowicka o stosunku Norwida do wieszczy (Vademecum Norwidowskie/Polskie Radio 24)

- Bliska była mu idea przekraczania granic - mentalnych, narodowych, estetycznych - ale z jednoczesnym poczuciem "kotwicy", która w jego pojęciu miała charakter uniwersalny - chrześcijaństwo i głęboko sięgająca w dzieje tradycja kultury - podkreśliła.

Cyprian Kamil Norwid - zobacz serwis specjalny

Czytaj także:

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: prof. Elżbieta Nowicka (UAM)

Data emisji: 25.09.2021

Godzina: 20.33 

PR24/st

Czytaj także

Cyprian Kamil Norwid a katolicyzm. Józef Fert: szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:10
- Norwid szukał na drodze zgody z Kościołem, ortodoksji. Cały wielki rozdział jego życia i twórczości przypadł na pontyfikat Piusa IX, wobec którego miał szczególny kult. Następni papieże podnieśli to, co Norwid podniósł - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Kudyba: Zachód był ojczyzną Norwida

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 21:02
W audycji "Vademecum Norwidowskie" w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i krytyk literacki oraz kierownik Katedry Literatury XX wieku UKSW, opowiedział o Europie czasów Cypriana Kamila Norwida i miejscu chrześcijaństwa w szybko zmieniającym się społeczeństwie. 
rozwiń zwiń