X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przejęli nieruchomości o łącznej wartości 27 mln zł. Jest akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 21:45
Prokuratura Okręgowa w Toruniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ośmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej nieruchomości i kredyty. Podejrzani przejęli nieruchomości 95 pokrzywdzonych o łącznej wartości 27 mln zł.
Grupa przestępcza odpowie za wyłudzenie 95 nieruchomości o wartości 27 mln zł
Grupa przestępcza odpowie za wyłudzenie 95 nieruchomości o wartości 27 mln złFoto: shutterstock.com/Zolnierek

Zarzuty przedstawiono siedmiu mężczyznom w wieku od 35 do 64 lat oraz 31-letniej kobiecie.
W toku śledztwa ustalono, że podejrzani w latach 2013-2019 r. w Toruniu i innym miejscach na terenie całego kraju brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw związanych z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy udzielaniu pożyczek połączonych z przeniesieniem własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności.

Podejrzani udzielali pożyczek poprzez założone przez siebie lub kontrolowane podmioty gospodarcze. Wykorzystywali położenie osób zawierających pożyczki i nakładali na nich obowiązki świadczeń niewspółmiernych do przekazywanych kwot pieniężnych z tytułu udzielonych pożyczek.

Liczne przestępstwa

Zajmowali się dalszym przenoszeniem własności przejętych nieruchomości, ustanawiali hipoteki na przejętych nieruchomościach, zaciągali kredyty na zakup przejętych nieruchomości na podstawie nierzetelnych dokumentów i oświadczeń. Podstępem uzyskiwali od pokrzywdzonych oświadczenia o otrzymywanych rzekomo w ramach rozliczeń środkach pieniężnych oraz o zrzeczeniu się roszczeń.

Podejrzani doprowadzali pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzania mieniem poprzez wyzyskanie ich niezdolności do należytego pojmowania skutków podejmowanych działań oraz wprowadzenie w błąd co do zapewnień o dokonaniu rozliczeń w ramach zaciąganych przez nich umów pożyczkowych oraz co do uzyskania kredytów. Pokrzywdzeni, nieposiadający zdolności kredytowej i z tego powodu niemogący korzystać z usług bankowych, trafiali do podmiotów gospodarczych założonych lub kontrolowanych przez podejrzanych, które udzielały pożyczek.

Członkowie grupy, działając w różnych układach osobowych, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem łącznie 95 osób z terenu całego kraju, których nieruchomości o łącznej wartości około 27 mln zł przejęli. Przykładowo nieruchomości jednego z pokrzywdzonych o wartości szacunkowej 1,090 mln zł przejęli za 139,840 tys. zł.

Z kolei sprawcy, aby mieć pieniądze na pożyczki doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilka banków w ten sposób, że przedstawiali nierzetelne, bądź poświadczające nieprawdę, czy podrobione dokumenty.

Nie przyznali się do winy

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Część z nich odmówiła składania wyjaśnień. Inni wyjaśniali, że ich zdaniem, wszystkie czynności podejmowane w związku z zarzuconymi im przestępstwami są zgodne z prawem. Podejrzani nie byli karani.

Na mieniu podejrzanych ustanowiono zabezpieczenie majątkowe poprzez obciążenie hipoteką przymusową: Jakuba G. - 36 nieruchomości, Leszka K. - 10, Mirosława G. - ośmiu i Tomasza K. - dwóch nieruchomości oraz Mirosława K., Przemysława P. i Joanny P. - po jednej. Dokonano także zabezpieczenia majątkowego - zajęcia samochodu osobowego Roberta S.

Z akt śledztwa wyłączono materiały dotyczące, między innymi odpowiedzialności notariuszy, w których kancelariach notarialnych dokonywane były związane ze sprawą czynności cywilnoprawne.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także:

Czytaj także

"Stworzył swoiste przedsiębiorstwo korupcyjne". Były dyrektor IMGW odpowie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:08
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu trzeci akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. Były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie jest oskarżony o 10 przestępstw, głównie o charakterze korupcyjnym.
rozwiń zwiń