X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stworzył swoiste przedsiębiorstwo korupcyjne". Były dyrektor IMGW odpowie przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 09:08
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu trzeci akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. Były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie jest oskarżony o 10 przestępstw, głównie o charakterze korupcyjnym.
Były dyrektor IMGW jest oskarżony o 10 przestępstw.
Były dyrektor IMGW jest oskarżony o 10 przestępstw.Foto: Salivanchuk Semen/Shutterstock

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie przekazał, że akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. został skierowany 22 grudnia do Sądu Okręgowego w Warszawie. - Prokurator zarzuca Mieczysławowi O. popełnienie 10 przestępstw, głównie o charakterze korupcyjnym, a także przestępstw związanych z przekroczeniem uprawnień w czasie, kiedy oskarżony sprawował funkcję dyrektora IMGW - podkreślił prok. Marcin Saduś.

- Dwa z zarzucanych mu czynów dotyczą także ułatwienia popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę Instytutu, w tym jeden względem mienia znacznej wartości - zaznaczył prokurator.

Oszustwa na setki tysięcy złotych 

Czyny zarzucane w akcie oskarżenia popełnione były od lipca 2005 roku do grudnia 2013 roku. Siedem zarzutów korupcyjnych związanych jest przyjmowaniem korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. - Kwoty łapówek, które były przyjmowane, sięgają od tysiąca do 20 tysięcy złotych - podał.

- Czyny dotyczące przekroczenia uprawnień polegały na zatrudnianiu w sposób fikcyjny trzech osób w Instytucie, gdzie osoby te uzyskiwały wynagrodzenie w sytuacji, gdy nie świadczyły pracy. W przypadku tych oszustw wyrządzono szkody od 55 tysięcy złotych do niemal 500 tysięcy złotych - tłumaczył.

"Przedsiębiorstwo korupcyjne"

Według ustaleń śledczych Mieczysław O. stworzył w IMGW swoiste "przedsiębiorstwo korupcyjne", z którego funkcjonowania czerpał korzyści majątkowe na trzy sposoby. Pierwszym sposobem było branie łapówek od osób pełniących kierownicze stanowiska w Instytucje w zamian za przyznawanie im wyższych dodatkowych uposażeń lub utrzymywanie na danym stanowisku. Drugim sposobem było czerpanie korzyści majątkowych od przedsiębiorców wykonujących usługi na rzecz IMGW, a trzecim w związku z fikcyjnym zatrudnieniem osób w Instytucie.

Kolejny akt oskarżenia

Jest to trzeci akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. Pod koniec grudnia 2018 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia, w którym były dyrektor IMGW został oskarżony o 94 przestępstwa m.in. przyjęcia 900 tys. zł łapówek od pracowników, zatrudniania "słupów" i oferowania pracy za seks. Postępowanie toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Na ławie oskarżonych zasiada także jego córka Estera i podwładna Edyta W.-D. Pozostałe 17 osób, wobec których w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie toczyło się śledztwo, poddały się karze bez procesu.

Kolejne postępowanie karne prowadzone jest przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Żoliborza, gdzie Mieczysław O. odpowiada za popełnienie 3 przestępstw korupcyjnych.

Za zarzucane czyny w trzecim akcie oskarżenia Mieczysławowi O. grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj także:

Czytaj także:
policja radiowóz free shutterstock 1200.jpg
Zatrzymanie złodziejów samochodów. Łącznie popełnili 500 przestępstw.

jbt

Czytaj także

CBA w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie. Zatrzymany usłyszał zarzuty korupcyjne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 07:15
Trzy zarzuty korupcyjne usłyszał zatrzymany w poniedziałek przez funkcjonariuszy CBA przedstawiciel Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie. Mężczyzna miał żądać i przyjmować łapówki od stołecznego przedsiębiorcy w zamian za preferencyjne warunki wynajęcia Hali Torwar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymano warszawskiego urzędnika. Chodzi o oszustwa na ponad 700 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 12:02
W poniedziałek na polecenie Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ doszło do zatrzymania Mariusza G., urzędnika podejrzanego o wyłudzanie pieniędzy z budżetu dzielnicy. Mężczyźnie zostaną ogłoszone zarzuty przekroczenia uprawnień i dokonania oszustw na kwotę ponad 700 tys. zł, a także podrabiania dokumentów i poświadczania nieprawdy.
rozwiń zwiń