X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych w Warszawie. Tematem m.in. przyszłość UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 12:55
Dyskusje m.in. o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej, w tym o reformach instytucjonalnych - to tematy, jakie w Warszawie poruszają liderzy europejskich partii konserwatywnych. Inicjatorem rozmów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Tematem rozmów europejskich liderów partii konserwatywnych ma być m.in. przyszłość Unii Europejskiej
Tematem rozmów europejskich liderów partii konserwatywnych ma być m.in. przyszłość Unii EuropejskiejFoto: Twitter/pisorgpl
  • W spotkaniu biorą udział m.in. premier Węgier Viktor Orban, szef hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, a także przedstawiciele prawicowych partii z m.in. z Austrii, Belgii, Finlandii, Holandii oraz Rumunii
  • Rozmowy w ramach szczytu odbywają się za zamkniętymi drzwiami
  • Prowadzone są negocjacje w sprawie utworzenia jednej, wspólnej prawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim
  • Szef hiszpański partii Vox przekazał Polsce wsparcie w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią
  • Spotkanie ma zakończyć się wspólnym oświadczeniem liderów ugrupowań

Poza liderem PiS w spotkaniu bierze udział premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym przewodniczący Fideszu, premier Węgier Viktor Orban, przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascal oraz szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Dyskusje odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Z oficjalnych zapowiedzi wynikało, że rozmowy dotyczą przyszłości Unii Europejskiej, potrzebnych zmian w instytucjach unijnych, oraz planu zacieśnienia współpracy na poziomie europejskim. Na koniec spotkania liderzy partii konserwatywnych mają przedstawić wspólne oświadczenie.

Równolegle prowadzone są negocjacje w sprawie utworzenia jednej, wspólnej prawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim - gdyby do takiej koalicji doszło, konserwatyści staliby się trzecią siłą w europarlamencie.

Posłuchaj
00:52 11436151_1.mp3 W Warszawie narada konserwatywnych i prawicowych partii z całej Europy (IAR)

Reakcje na spotkanie

W mediach społecznościowych najważniejszych polityków prawicy w Europie to właśnie spotkanie w Warszawie jest tematem numer jeden. "W Warszawie, gdzie spotyka się dziś wielu przedstawicieli partii suwerennych, mogłam ponownie porozmawiać z premierem Węgier Viktorem Orbánem" - napisała Marie Le Pen.

"Jestem bardzo zaszczycony, że mogę ponownie odwiedzić Polskę, gdzie będę mógł wyrazić poparcie dla polskiego rządu w obliczu ataku na jego granice i będziemy mogli wzmocnić sojusz między siłami patriotycznymi Europy. Dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaproszenie" - napisał z kolei hiszpański polityk Santiago Abascal.

Szef hiszpański partii Vox po spotkaniu z premier Mateuszem Morawieckim napisał także: "Przekazałem naszym polskim przyjaciołom wsparcie hiszpańskich patriotów w obliczu inwazji migracyjnej i szantażu liberalnych biurokratów z Brukseli".

Według Krzysztofa Sobolewskiego, sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości, partie konserwatywne "szukają odpowiedzi na zagrożenia i konsekwencje łamania traktatów przez europejskie instytucje". Jak dodał we wpisie na Twitterze, chodzi tu "o szczególnie Komisję Europejską"

Kontynuacja deklaracji partii prawicowych i konserwatywnych

- Będzie to kontynuacja tego, co zostało zapoczątkowane w lipcu, gdy została przyjęta deklaracją liderów partii prawicowych i konserwatywnych. Liczymy w sobotę na dobrą dyskusję, na budowanie podstaw do szerszej współpracy partii konserwatywnych z całej Europy, zarówno w ramach dzisiejszego politycznego układu w Parlamencie Europejskim, jak i tego, który będzie w przyszłości - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który w partii odpowiada za kontakty międzynarodowe.

Jak dodał, spotkanie będzie podzielone na dwie zamknięte sesje robocze i zakończy się prawdopodobnie przyjęciem wspólnego oświadczania liderów ugrupowań.

- W trakcie debat liderzy ugrupowań konserwatywnych będą dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i ewentualnych reformach instytucjonalnych, których Wspólnota wymaga. Liderzy będą też poruszać kwestię przyszłej współpracy - zapowiedział Fogiel.

Deklaracja

Na początku lipca br. członkowie prawicowych, konserwatywnych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim, podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana m.in. przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego oraz przedstawicieli kilkunastu innych partii centroprawicowych.

W deklaracji jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich. Ponadto w deklaracji zwrócono uwagę na spadek zaufania obywateli państw członkowskich do tej instytucji, co - według sygnatariuszy - jest konsekwencją "reinterpretacji treści Traktatów".

Czytaj także:

dz

Czytaj także

Czy Tusk działa w interesie Niemiec? Polacy mocno podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 11:54
Pracownia "Social Changes" na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadziła sondaż, pytając ankietowanych "czy Donald Tusk jest politykiem działającym w interesie Niemiec i pod wpływem niemieckich polityków?" Znamy wyniki sondażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześć lat rządów PiS. Łoziński: udało się zrealizować wiele rzeczy, zlikwidowano sferę ubóstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 10:36
- PiS to partia, która jeśli coś obiecuje, stara się to realizować. Wiele rzeczy obiecanych w sferze socjalnej zostało zrealizowanych. Dzięki 500 plus na przykład udało się zlikwidować w Polsce sferę ubóstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". Gośćmi audycji byli także: Patryk Słowik (Wp.pl) i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Polacy oceniają działania rządu po dwóch latach od rekonstrukcji? CBOS pokazał wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:12
Po dwóch latach działalności drugiego rządu Mateusza Morawieckiego najlepiej oceniane są jego działania w dziedzinie obronności i wspierania rodzin - wynika z badania CBOS. Krytyczne oceny zebrały takie dziedziny, jak: gospodarowanie publicznymi pieniędzmi i opieka zdrowotna.
rozwiń zwiń